09 Ağustos 2020 Pazar

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu PROJELERİMİZİ HAZIRLAYARAK İLLER BANKASI’NA SUNDUK

Kastamonu Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Karabük Belediye Başkanı hemşehrimiz Rafet Vergili’ye iade-i ziyarette bulundu. Başkan Vidinlioğlu, “Rafet başkanım duayen bir belediye başkanı, bizde kendilerini örnek alıyoruz" dedi.

16 Ocak 2020 Perşembe 10:31
 Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu  PROJELERİMİZİ HAZIRLAYARAK  İLLER BANKASI’NA SUNDUK
 

 

Kastamonu Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Karabük Belediye Başkanı hemşehrimiz Rafet Vergili’ye iade-i ziyarette bulundu. Başkan Vidinlioğlu, “Rafet başkanım duayen bir belediye başkanı, bizde kendilerini örnek alıyoruz" dedi.

Ziyaret sonrası bir açıklama yapan Başkan Vidinlioğlu; "Epeydir kendilerini ziyaret etmek istiyordum, bu güne kısmetmiş. Rafet Başkanım duayen bir belediye başkanı, bizde zaten kendilerini örnek alıyoruz. Sağolsunlar kendileri beni seçimlerden sonra ziyaret etmişlerdi, bizde bugün bir fırsat bulduk ve Sayın Başkanımızı ziyaret ettik. Burada bulunmaktan çok mutluyum" dedi.

Geride kalan bir yıllık süre içerisinde Kastamonu’nun ihtiyacı olan yatırımlarla ilgili gerekli projeleri hazırlayarak İller Bankasına sunduklarını belirten Vidinlioğlu, “Ülke olarak geride bıraktığımız yıl içerisinde çok ciddi bir krizden geçtik, hemen hemen bakanlıkların tamamında ödenek sorunu yaşanıyordu. Bizde bu süre içerisinde projelerimizi hazırladık ve İller Bankasına sunduk, inşallah bu projelerle ciddi bir ödeneği ilimize getirmiş olacağız. Az önce Rafet Başkanımla da paylaştım, kuracağımız güneş enerjisi sistemi ile kullandığımız elektriğin yaklaşık % 30’luk kısmını kendimiz üreteceğiz. Zaten bu yatırım kısa sürede kendisini amorti ediyor. Ayrıca şehrimize su pompalayan pompalarımız çok eski pompalar ve ciddi enerji kaybına neden oluyor. Bununla ilgili de akıllı pompaları projelendirdik ve enerjiden % 50 kadar tasarruf sağlayacağız. Ayrıca Kastamonu-İnebolu Yolu üzerine bir itfaiye grup amirliği kuracağız. Aynı şekilde Atık Su Arıtma tesisi de olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi idi. Turhan Başkanımız döneminde başlatılan ancak kesintiye uğrayan projemiz ile ilgili de kısa sürede harekete geçtik ve Dünya Bankası destekleriyle çalışmalara yeniden başlıyoruz" şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZ DA KASTAMONU PASTIRMASINI TESCİLLEDİ”

Kastamonu için turizmin olmazsa olmazlardan biri olduğunu da belirten Vidinlioğlu; “Çevre ve Şehircilik Bakanımız şehrimize geldiğinde Nasrullah ile Kastamonu Kalesi arasındaki bölgeyi kentsel dönüşüm alanı ilan etmişti. Bununla ilgili projelerimizi de hazırlayarak bakanlığa sunduk. İnşallah baharla birlikte bununda startını vermiş olacağız. Turizm olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Hafta sonunda Batı Karadeniz’in en büyüğü, Türkiye’nin de ilk üç pistinden biri olan Yurduntepe Kayak Pisti’nin açılışını yaptık. Bu işi profesyonel olarak yapanlar ‘Buraya geldikten sonra biz başka yere gitmeyiz’ diyorlar. Kastamonu’da turizmin tüm dalları var, inanç turizminde Şeyh Şaban-ı Veli var, kış turizminde Ilgaz var, Valla Kanyonu var, İstiklal Yolumuz var. Özellikle gastronomide çok iddialıyız. Kastamonu olarak 12-13 tane Coğrafi İşaret aldığımız ürünümüz oldu ve bu konuda Türkiye’de ilk beş içerisindeyiz, hedefimiz ilk üç içerisine girmek. Çok fazla ürün çeşidine sahibiz, geçtiğimiz günlerde bu tartışmalar ülke gündemine de yansıdı ve Sayın Cumhurbaşkanımız da Kastamonu Pastırmasını tescillemiş oldu. Bunun yanında genleriyle oynanmamış atalık siyez buğdayımız var, tiridimiz var, dillere destan sarımsağımız var, Sarı Kılçık Pirincimiz var, kısacası göz önünde olan ancak bazen de reklamını yapamadığımız ürünlerimiz var. İnşallah bunları da gündeme taşıyacak ve Kastamonu’yu turizm anlamında özlenen noktaya getireceğiz" cümleleriyle açıklamalarını tamamladı.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Başkan Vidinlioğlu’na teşekkür etti. Vergili, “Karabük ve Bartın’a bu dönem Bartın ve Çankırı eklendi. İnşallah bu hat bundan sonraki dönem daha da genişleyecek. Sayın Başkanımızın yapacaklarını dinlediğimde MHP’li belediyeciliğin farkları ortaya çıkmakta. Kastamonu bir 5 yıl kaybetti, 5 yıllık aradan sonra Galip Beyle birlikte kaldığı yerden devam edecek, ben Galip Beyin çok başarılı bir belediye başkanı olarak Kastamonu’ya ismini yazdıracağına yürekten inanıyor ve kendisine çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV