10 Ağustos 2020 Pazartesi

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu İŞİN HER AŞAMASI KANUNA UYGUN FAKAT İŞİN VİCDANİ TARAFI VAR!

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu dün düzenlediği basın toplantısında, Hayati Hamzaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği, “Bir komisyon kurulup belediyenin geçmiş dönem yaptığı bütün arsa takasları, arsa satışları bir bir incelenmeli, yeniden fiyat değerlendirmeleri yapılıp arsaların yüzde kaçla gittiği ortaya çıkarılmalı” şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

02 Temmuz 2020 Perşembe 10:54
 Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu  İŞİN HER AŞAMASI KANUNA UYGUN  FAKAT İŞİN VİCDANİ TARAFI VAR!
  

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu dün düzenlediği basın toplantısında, Hayati Hamzaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği, “Bir komisyon kurulup belediyenin geçmiş dönem yaptığı bütün arsa takasları, arsa satışları bir bir incelenmeli, yeniden fiyat değerlendirmeleri yapılıp arsaların yüzde kaçla gittiği ortaya çıkarılmalı” şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

“DAHA DETAYLI ÇALIŞMA İSTEDİM”

Başkan Vidinlioğlu, “Hayati bey, 2014 seçimlerinde partimizin adayıydı. Benim seçim çalışmamda da beraber hareket ettik. Hayati ağabeyin fikri ve düşüncelerinin bizim için her zaman kıymeti vardır. Bu daha önceden de dile gelmiş bir şeydi. Ben de bu konu da çalışma başlatmıştım. Kimse önceki dönemde hangi arsa ne kadara gitti, takas edildiği konusunda hassasiyetimiz olmadığını düşünmesin. Şahıslarla da devlet kurumlarıyla da takas olmuş. Bununla ilgili ilk başkan olduğumda nereye ne kadar para verildiğini istemiştim. Bu çalışmayı detaylandırmak istedim. Birkaç ay önce daha detaylı çalışmayı istedim” dedi.

“İŞİN HER AŞAMASI KANUNA UYGUN, FAKAT İŞİN VİCDANİ TARAFI VAR”

“Bazı şeylerde işin kanuni boyutunda benim gördüklerimde kanun nezdinde bir problem yok” diyen Vidinlioğlu, şu açıklamayı yaptı: “Ama kanun nezdinde probleme yok demek, vicdanlarda da aynı derecede karşılık bulduğu anlamına gelmiyor. Benzer bir şekilde Kastamonuspor’un önündeki arsayla ilgili konu gündeme geldi. Ben bu dönemde fazla sayıda hukukçuyla görüştüm. Onunla ilgili girişimim olacak. Yaklaşık 1 hafta, 10 gündür onunla ilgili ne yapabileceğimizi irdeliyorum. İşin her aşaması kanuna uygun. Fakat işin vicdanı tarafı var. Böyle bir konağın, Kastamonuspor’un önündeki arsayla vicdanlarda aynı oranda karşılık bulduğunu söyleyemeyiz. Hukuken bir sonuç çıkar mı bilmiyorum. Daha fazla bilgi paylaşmayayım ama çalışmamız olduğunu söyleyeyim. Sene 2014, sene 2020, 6 yıl… Benim belediye başkanı olarak, fert fert vatandaş olarakta sorumluluklarımız var. Bu konu da siyasilerinde sorumluluğu var. Basının da sorumluluğu var. Herkes bu durumdan rahatsız olup savcılığa müracaat edebiliriz, fakat bugüne kadar bu hakkı kimse kullanmadı. Müracaat olmadı. Biz şikayeti seven ama gereğini yapmayan bir toplumuz. Bir şikayet varsa herkes gereğini yapmalı. Rahatsızlığı yerine getirmeli. Herkes topu atıyor.

“ADLİYE ORADA BAŞVURUDA BULUNABİLİRSİNİZ”

Bir rahatsızlığın varsa kardeşim, adliye orada başvuruda bulunabilirsiniz. Sevgili Mehmet Yıldırım konuştu. Belediye Başkanının yapamayacağı şey yok. Belediye Başkanı haşa ilah değil. Biz de kanunlarla, mevzuatlarla uyumlu hareket etmek zorundayız. Eski vekilimle de makamda konuştuk. Benim dediğim rakamlarım çok makul ve mantıklı olduğunu kendisi dile getirdi. Arsa ve konağın eski haline döndürülmesi noktasında. Kaldı ki ben zararı telafi edeceğimi söylememe rağmen, bu konunun muhatapları takas kelimesini duymak istemediklerini ifade etti. Başka çıkış noktası var mı? Bu konuda gerekli çalışmayı yapıyorum. 3 aydır meclisi çalıştıramadık, konular birikti. Bütün yoğunluğumu yarın ki meclise vereceğim. Meclisin bir daha toplanması gerekecek ki, konular bitsin. Zannediyorum Salı günü 2’inci toplantıyı yaparız. Koronavirüsten dolayı süreç aşıldı, konuların değerlendirilmesi için 1 yıllık, büyük bir toplantı yapacağım. Bazı konuları da oraya bıraktım.  Sürecin farklı şekilde izlenmesi gerektiğine inanıyorum.

“AĞAÇ BUDAMANIN ŞEKLİNİ KİMSEDEN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ”

Elbette ki siyaset yapıyoruz, elbette ki eleştiri olabilir. Fakat, kör dövüş haline getirip sen onu dedin, sen bunu dedin noktasından uzağa taşımak lazım. Memleket hizmet bekliyor. Konusu dışında insanların konuşmasının çok doğru olmadığına inanıyorum. Bir ağaç budama bile mevzu oldu. Ağaç budamadan kim ne kadar anlıyorsa o kadar konuşsun. Ağaç budamadan anladığını söyleyen kaç defa ağaç budamış, kaç defa ağaca çıkmış ağaçla ilgili ne biliyor? Bana sorulsaydı, bilmiyorum, yorum yapamam anlamam derdim. Anlayanlara sorduk bu şekilde budama yapılmasının doğru olduğunu söylediler. Bu konuda yeterli fikre sahip değilseniz sizin de vardır partili mutlaka orman mühendisiniz ona sorarsınız doğru mu yanlış mı alternatif getirisiniz. Ağaç budamanın şeklini, şemalini kimseden de öğrenecek değiliz. Ağaç budama konusunda siyaset yapılmaz. Hiç mi başka meseleniz yok?

“BURADAN KİMSEYE EKMEK ÇIKMAZ”

Açık ve net söylüyorum. 2024 hesabı ile bu şekilde gündem ve kamuoyu oluşturmak isteniyorsa; izledikleri yol doğru yol değil, buradan kimseye ekmek çıkmaz. Çünkü ben 1 yıllık süreci, yeni bir başkan olmam nedeniyle iyi geçirdiğimi düşünüyorum. Bundan sonra da çoğu şeyin alt yapı çalışmalarını tamamladım. Her şeyimiz tıkır tıkır işler. Pandemi ile ötelediğimiz,  fizibilitesini yaptığımız, başlama aşamasına getirdiğimiz şeylerin birer birer başlangıcı aşamasındayız. Genişletilmiş basın toplantısında her şeyi görselleriyle tek tek paylaşırım.”

Başkan Vidinlioğlu’ndan TFF’nin kararına tepki

- Bu yanlıştan doğru çıkmaz

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’da Türkiye Futbol Federasyonu’nun alt ligler için aldığı kararda hakkaniyetli hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Kastamonuspor’un Play-Off maçlarının oynanması yönünde bir talebinin olduğunu hatırlatan Başkan Galip Vidinlioğlu, “Pandemiden dolayı ligler bu şekilde tescil edilip, Play-Off maçları dahi oynanmayacaksa Süper Lig ve 1.Lig’de maçlar neden oynanıyor? Hakkaniyet açısından 2. Lig ve 3.Lig’de de maçların oynanması gerekiyordu. Bu şekliyle liglerin tescil edilmesine bizim rızamız yoktur. Kastamonuspor şehrimizin takımıdır, bizim gözbebeğimizdir. Ne gerekiyorsa yaparız. Kastamonuspor’un her daim yanındayız. Elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarız. Doğru olan şey mücadelenin yapılıp kim hak ediyorsa onun bir üst lige çıkmasıdır” dedi.

“EMEKLERİMİZLE OYNAMAYA KİMSENİN HAKKI YOK”

Federasyonun alacağı yanlış karardan doğrunun çıkmayacağını da söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “Sonuçta verilen bir emek var. Yıllarca kıyısından köşesinden dönen bir 1.Lig hedefimiz var. Şehrin hayalleri var. Biz hayallere kavuşmak istiyoruz. Emeklerimizle oynamaya kimsenin hakkı yok. Kastamonu bütün değerleriyle, siyasileriyle, belediyesiyle, STK’ylarıyla, gurbetteki hemşehrileriyle bir bütündür, vücuttur. Kimse yanlış hesabın içerisinde olmasın. Bu yanlıştan doğru çıkmaz. Hakkaniyetli karar alınsın” diye konuştu.

“FUTBOL MASA BAŞINDA KAZANILAN BİR OYUN DEĞİLDİR”

Emeklerinin zayi olmasını kabul etmeyeceklerinin de bilinmesini isteyen Vidinlioğlu, “Sıralamadaki ilk sırada olanları birinci kabul edelim, en iyi ikinciyi de üçüncü çıkacak olan takım olarak belirleyelim düşüncesi doğru bir karar değil. En iyi ikinciden kastınız nedir? Bir mücadelenin yapılması lazım. Futbol masa başında kazanılan bir oyun değildir. Emeklerin zayi olmasına asla kabul etmeyiz” dedi.

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV