Müzik indir

28 Eylül 2020 Pazartesi

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu SAĞLAM OLMAYAN BİNALAR CAN VE MAL KAYIPLARINI ARTTIRIYOR

Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmak için Kastamonu Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyası sonucunda toplanan yardımlar dün deprem bölgesine gönderildi.

29 Ocak 2020 Çarşamba 10:17
 Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu SAĞLAM OLMAYAN BİNALAR CAN  VE MAL KAYIPLARINI ARTTIRIYOR

 

Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmak için Kastamonu Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyası sonucunda toplanan yardımlar dün deprem bölgesine gönderildi.

İçerisinde giyim ve kuru bakliyatın yer aldığı 2 TIR dolusu malzeme dün sabah dualar eşliğinde Elazığ’a gönderildi.

“SAĞLAM OLMAYAN BİNALAR NE YAZIK Kİ CAN VE MAL KAYIPLARINI ARTTIRIYOR”

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem sonrasında can kayıpları yaşadık. Fazla sayıda yaralımız var. Ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı olarak enkazdan çıkarılmış olanlar var. Hepsine acil şifalar diliyorum. Cenab-ı Allah milletimizi bu tür afetlerden korusun. Deprem ülkemizin bir gerçeği. Bundan sonrasında çok daha fazla dikkat etmemiz gerekecek. Çünkü özellikle sağlam olmayan binalar ne yazık ki can ve mal kayıplarını arttırıyor” dedi.

“ARTIK AYNİ YARDIMLAR KABUL EDİLMEYECEK”

Artık ayni yardımları kabul etmeyeceklerini nakdi yardımların ise banka hesap numaralarına yatırılabileceğini ifade eden Başkan Vidinlioğlu, “Depremin hemen akabinde bizde belediye olarak vatandaşlarımız için yardım kampanyası başlattık. Yardım kampanyasının ilk gününde çok ciddi rakamlara ulaştık. Yardımlarda gelmeye devam ettiği için göndermemiz bugün gerçekleşecek. Dün itibariyle sosyal medya aracılığıyla konuyu vatandaşlarımıza duyurduk. Artık ayni yardımların kabul edilmeyeceğini, nakdi yardımlar ise banka hesap numaralarına devam edebilir. Öncelikle değerli hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Bu duyarlılıklar için. Biz birlikte büyük Türk milletiyiz. En küçük bir afette, kötü günümüzde bir araya gelebilmeyi başaran bir milletiz. Cenab-ı Allah birliğimizi ve beraberliğimizi devam ettirsin. Bu sadece belediyemizin yardımı İl Afet üzerinden yine çok sayıda yardım bölgeye ulaştırıldı. Siyasi partilerimizde ciddi anlamda bu konuda duyarlılık oluştu. Oradan da yardım talebi geldi. Hemen hemen her ilçemizden Ülkü Ocakları çok ciddi yardımlar topladılar. Giyim ve kuru bakliyat olmak üzere iki kamyonu yola çıkartacağız. Depremin hemen akabinde, depremin en çok hissedildiği Sivrice ve Maden ilçelerimizde ki 2 belediye başkanımızla da görüştüm. Her türlü imkanlarının olduğunu, devletin elini uzattığını ve sadece dua beklediklerini söylediler. Biz hem dualarımızı hem de toplayabildiğimiz yardımları gönderiyoruz. Umarım en kısa zamanda bu yaralar sarılır. Orada yapılacak olan toplu konutlarla bu soğuk kış gününde dışarıda kalmaktan kurtulurlar” açıklamasında bulundu.

PERSONELE TEŞEKKÜR

Belediye personelinin bu süreçte gece-gündüz demeden çalıştığını ifade eden Galip Vidinlioğlu, “Belediye başkan yardımcılarımız, belediye meclis üyelerimiz konu ile ilgili çok ciddi bir çalışmanın içerisine girdiler. Tabi personelimizin yeri çok ayrı. Mesai mefhumu gözetmeksizin gecenin bir yarılarına kadar gelen bütün erzakları paketleyip, ayırıp, tanzim edip bu hale getirdiler. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Personelimizin bu konuda ki duyarlılığı ve çalışkanlığı gerçekten takdire şayandı.”

“ÖZELLİKLE TEHLİKE ARZ EDEN BİNALARIN YIKIM İŞLEMLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Kastamonu’da ki tehlike arz eden binaların yıkımını gerçekleştirdiklerini dile getiren Galip Vidinlioğlu konuşmasını şu şekilde noktaladı; “Daha önceki dönemde de kentsel dönüşüm ile ilgili Kastamonu 6 bölgeye ayrılmıştı. İlk bölgesini bakan beyde zaten açıkladılar. Nasrullah ile Kastamonu Kalesi arasında ki bölge. Diğerleri ile ilgili de çalışmamız var. Bu zaman alacak bir durum, hepsini bir anda yapmak mümkün değil. Ama kentsel dönüşümün ilk etabı olan Nasrullah Meydanı ile kale arasında ki bölge için biz bütün dokümanlarımızı ve evraklarımızı hazırladık bakanlığa sunduk. Bu hafta içinde sayın bakanımızdan randevu talep etmiştik. Fakat deprem nedeniyle bir sonraki zamana ertelenecek sanırım. Diğer bölgelerle ilgili zaten yıkılmaya yüz tutmuş binalarla ilgili mevzuatta kolaylık olduğu için daha kolay yıkım kararı alabiliyoruz. Özellikle tehlike arz eden binaların yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Diğer binalarında plan ve program dahilinde mutlaka yapılması lazım.”

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV