banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Ocak 2019 Cumartesi

KASTAMONU ANLATILMAZ YAŞANIR

Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB) kuruluşu ve gelişim sürecinin görüşüldüğü Tarihi Kentler Birliği Kastamonu buluşması, Ilgaz Dağı'nda düzenlenen açılış programı ile başladı. Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, burada yaptığı konuşmada, Kastamonu'nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu söyledi.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 09:39
KASTAMONU ANLATILMAZ YAŞANIR
 

 Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB) kuruluşu ve gelişim sürecinin görüşüldüğü Tarihi Kentler Birliği Kastamonu buluşması, Ilgaz Dağı'nda düzenlenen açılış programı ile başladı. Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, burada yaptığı konuşmada, Kastamonu'nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu söyledi.

Böyle bir kentte yapılan toplantıyı önemli bulduğunu kaydeden Vali Karadeniz, “Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkentliğini tesadüfen almadı. Bunu hak eden bir şehir. Yarın yapacağınız gezinizde bunu göreceksiniz” dedi.

Kastamonu Belediyesinin ev sahipliğinde Ilgaz Dağı Milli Parkında yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Biz tarihimizle her zaman övünüyoruz. O kadar çok tarihi eserimiz var ki burada da özellikle sivil mimari açısından tarihi eserlerimizde Türkiye’de 11. sırada bulunuyoruz. Yaklaşık bin 800 civarında tarihi yapıtımız bulunuyor. O nedenle bizim bunu korumada, kollamada, özellikle gelecek nesillere aktarmada en büyük destekçimiz yine Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfımızla Kültür ve Turizm Bakanlığımızdır.

“ANT İÇTİK”

Ben, 25 yıldır belediyeciyim. Belediyenin çeşitli kademelerinde görev aldım ama en çokta bu görev Belediye Başkanı olduğumda nasip oldu. Tabii ki ekimizle de çok güzel çalışmalar yapmaya başladık. Yaptığımız çalışmaların projelendirilmesini, planlamasını büyük çoğunluğunu kendi ekibimizle yapıyoruz. Bu konuda çok iyi mimar ve mühendislerimiz var. Onları da yetiştirmeye devam ediyoruz. Çünkü biz, bu işte süreklilik istiyoruz. Hiçbir zaman bu vizyonumuzdan ve bu anlayışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Kastamonu’daki bu tarihi dokuyu restore etmeye, gün yüzüne çıkartmaya ant içtik ve devam ediyoruz” dedi.

Kentler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen hocanın Türkiye’de diğer illere olduğu gibi Kastamonu’ya da büyük katkılarının olduğunu söyleyen Başkan Babaş, “Özellikle son yapacağımız Gastronomi Han Projesinde yine Metin Sözen hocamız destek vereceğini söyledi. Bizim için çok önemli bir proje, inşallah birlikte bunu da yapma imkanı buluruz” şeklinde konuştu.

SÖZEN: FARKLI KÜLTÜR, FARKLI GELECEK

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen TKB’nin 18 yıl önce kurulduğunu söyleyerek, “Kimim, neyim, hangi toprakların çocuğuyum sorusu eskisi gibi daha sık sorulmuyor. Türkiye dünya devletleri içinde bir numaralı uygarlığın yaratıldığı ülke olarak farklı bir kültür, farklı bir gelecek rolüdür”  ifadelerini kullandı.

KURT: EN GÜZEL ÖRNEK GAZİANTEP

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise, “Kastamonu, Türkiye’nin kültürel miras yönünden bizdeki bugün ki envanter kayıtlarına göre 2 bin 159 tescilli kültür varlığımız bulunuyor. Bunun yaklaşık 2 binini sivil mimarlık örneği yapıları oluşturuyor. 13 yılda belediyelerimiz, valilerimiz iyi diyaloglar kurarak bunun 564’ünün proje ve uygulamasını yapmışız. Kastamonu’ya gittiğiniz zaman bunu her yerde görebiliyorsunuz. Kastamonu’nun büyük bir kısmı kültürel miras olarak ayağa kalktı. İnşallah bundan sonrada devam edecek. İllerimizin, ilçelerimizin çok şükür kültürel miras envanterleri tamamlandı. Yüzde 99 envanterlerimiz tamamlandı. Burada yapacağımız şey valilerimizin başkanlığında, büyükşehir belediye başkanlarımızın başkanlığında, belediye başkanlarımızın başkanlığında bir strateji planı yapmak. İlimizde, ilçemizde, beldemizde yapacağımız bu strateji plan kültürel mirasın ne şekilde ayağa kaldırılacağı yani korunacağıdır. Bununla ilgili planlama yapmak gerekiyor. 3 yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık, önceliğimizde kim, nerede, ne zaman, nasıl yapacağız şeklinde olmalıdır. Bunun en güzel örneklerinden birisini Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte Gaziantep’te birlikte çalışarak yaptık” diye konuştu.

ÇİFTÇİ: GÖVDEMİZİ KOYMAYA HAZIRIZ

2,5 yıldır Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyeliği yaptığını vurgulayan Tarihi Kentler Birliği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Bu okuldan ben çok şey öğrendim. Sadece 2,5 yılda gerçekten çok şeyler öğrendim ve öğrendiklerimi de şehrimde uygulamaya başladım. İnşallah bundan sonra yeni görev anlayışıyla bu sevda bizde de başladı. İnşallah geçmişte büyüklerimizin bırakmış olduğu bu mirası biz, birlik olarak şehrimizin ve Türkiye’mizin çok zengin olan coğrafyası, çok zengin olan kültürel mirası, ecdadımızın yaşam boyunca yaşama yolculuk yaparken bırakmış olduğu bu değerli varlığın önce farkındayız. Bunları sonradan ortaya çıkarttılar zaten, çıkartmaya da devam ediyoruz. İnşallah yaşatılması ve geleceğe taşınması noktasında da bizde bu çeşmeden su içeceğiz, bu taşın altına elimizi koyacağız, gövdemizi sokmaya hazırız.

“TABİAT GÜZELLİĞİ DORUKTA”

Gerçekten Türk medeniyetine başkentlik yapmış ve tabiat güzelliği bakımından gerçekten dorukta olan ve aynı şekilde Selçuklu ve Anadolu Beylikleri bunun yanında Osmanlı’nın iz bırakmış olduğu bu güzel şehir Kastamonu’da bizleri ağırlayan Belediye Başkanımız Tahsin Babaş ile toplantımıza iştirak eden Valimiz Yaşar Karadeniz’e ve diğer görevlilere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KARADENİZ: KASTAMONU ANLATILMAZ YAŞANIR

Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasının tesadüf olmadığını ifade eden Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, “Kastamonu, gerçekten de bunu hak eden bir şehir. Kastamonu’yu tanıyan, Kastamonu’yu bilen herkes bunun farkındadır. Kastamonu, bir tabir vardır anlatılmaz yaşanır. Bunu yapacağımız gezi ile göreceksiniz” dedi.

Tarihi Kentler Birliği’nin 2018 Yılı Meclis Toplantısı Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yapısını anlatan kısa tanıtım filmi ile devam etti.

Tuğçe Yerdelen


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV