banner29
24 Mart 2019 Pazar

Kastamonu, Almanya’da Türk mutfağının vitrini oldu KASTAMONU KAPILARINI DÜNYAYA ACTI

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan Berlin Uluslararası Turizm Borsası Fuarı (ITB) 52’inci kez kapılarını açtı. Türkiye’de sezonun nasıl geçeceğine ilişkin en önemli verilerin elde edileceği, ITB Berlin Fuarı’na 5 kıta ve 186 ülkeden yaklaşık 10 bin firma temsilcisi katıldı.

08 Mart 2018 Perşembe 12:51
Kastamonu, Almanya’da Türk mutfağının vitrini oldu KASTAMONU KAPILARINI DÜNYAYA ACTI
 

  Dünyanın en büyük turizm fuarı olan Berlin Uluslararası Turizm Borsası Fuarı (ITB) 52’inci kez kapılarını açtı. Türkiye’de sezonun nasıl geçeceğine ilişkin en önemli verilerin elde edileceği, ITB Berlin Fuarı’na 5 kıta ve 186 ülkeden yaklaşık 10 bin firma temsilcisi katıldı.
Türkiye, bu yıl fuarda 3 bin 79 metrekarelik standıyla fuarda temsil ediliyor. Bu yılki ITB Fuarı’nda ağırlıklı olarak; diğer destinasyonların yanı sıra “2018 Troia Yılı” kapsamında Çanakkale ile Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’nun tanıtımları ön plana çıkacak.
109 bini ticari ziyaretçi olmak üzere toplam 160 bin kişinin katılması beklenen ve Türkiye’nin dev bir stantla temsil edildiği fuar için ‘Truva Atı’ ve ‘Kastamonu Mutfağı’ Berlin’e taşındı. Türkiye’nin UNECO Dünya Miras Listesi’ndeki kültürel değerlerinin sunumunun yapılacağı büyük buluşmaya ‘2018 Troya Yılı’ tanıtımları ile Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu damgasını vuracak.
Fuarda Türkiye standının açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdi.

'TÜRKİYE'YE DOĞRUDAN ETKİ EDECEK''

Türkiye’nin en çok ziyaretçiyi ağırladığı Almanya’nın bu yıl turizmde çok daha fazla yükselişe geçeceğini vurgulayan Bakan Kurtulmuş, “Türkiye, turizmde geçtiğimiz yıl olağanüstü bir performans ortaya koydu. 2018 yılının ise turizmde fevkalade güzel geçeceğini yabancı tur operatörleri de ifade ediyor ve yüzde 70’lere varan rezervasyon artışlarına işaret ediyorlar. Turizmde hedeflediğimiz bu yıl ki büyük yükselişimizde en önemli paydaşın yine Almanya olacağına ve Alman misafirlerimizin sayısının bu yıl çok daha fazla artacağına inanıyoruz” dedi.

KASTAMONU ÖN PLANDA

Dünya turizminin en büyük buluşma noktası ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası’nın Türkiye’nin kültürel zenginliklerini ve doğal güzelliklerini yansıtacakları yeni durak olacağını belirten Bakan Kurtulmuş, ‘2018 Troya Yılı’ ile Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’ya uluslararası turizm buluşmalarında özel bir önem verdiklerini dile getirdi.

“SİYEZİ VE EĞŞİYİ MUTLAKA TADIN”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye pavyonunun olduğu holdeki firmaları da ziyaret etti. Bakan Kurtulmuş, Türk stantlarına ilişkin yetkililerden bilgi alırken stantlarda yer alan ürünleri tek tek inceledi.
Kastamonu standını ziyaret eden Bakan Kurtulmuş, Kastamonu Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan ve gazeteci Mustafa Afacan’dan stantta yer alan ürünler hakkında ayrıntılı bilgiler aldı. 
ITB Berlin fuarında gastronomi alanında ülkemizi temsil eden ilimizin yöresel lezzetleri turizm profesyonellerini adeta mest etti. Mutfağımızın eşsiz lezzetlerini tatmak için Kastamonu standı önünde uzun kuyruklar oluştu.
Kastamonu standını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, basın ordusuna “Siyez bulgurunu ve Kastamonu eğşisini mutlaka tadın” tavsiyesinde bulundu. 5 gün sürecek fuar boyunca Kastamonu lezzetleri profesyonellerle ve ziyaretçilere tattırılarak mutfağımızın tanıtımı yapılacak.
Gastronomi alanında ülkemizi temsil eden ilimiz, sunduğu yöresel lezzetleri ile ilk günden Berlin ITB’nin gözbebeği oldu. 5 gün boyunca Siyez bulgurundan Üryani eriğine kadar çeşitli lezzetlerimiz turizm profesyonellerine ve binlerce ziyaretçiye sunulacak.

KILIÇARSLAN: KASTAMONU MUTFAĞININ GÖRDÜĞÜ BÜYÜK RAĞBET ONUR VERİCİ

Berlin ITB’ye katılan Kastamonu ekibinin başkanlığını yapan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu” etkinlikleri kapsamında kapsamlı ve planlı bir tanıtım çalışması yürüttüklerini kaydederek, “Berlin ITB uluslararası turizm fuarı bu programız kapsamında katıldığımız ve ilimizin isminin dünyanın dört bir yanına duyurma imkanı yakalayabileceğimiz bir organizasyon” dedi. 
Valilik, Belediye, meslek odaları, KUZKA, sivil toplum örgütleri, özel sektör ve vatandaşların işbirliğinde bir tanıtım çalışması yürüttüklerini kaydeden Vali Yardımcısı Kılıçarslan, “Fuarın ilk gününde Kastamonu mutfağının gördüğü büyük rağbet gerçekten onur verici. Standımızı ziyaret ederek bizlere destek veren Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş başta olmak üzere ilimizin tanıtımına katkı veren herkese teşekkür ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

KASTAMONU, TÜRK MUTFAĞINI TEMSİL EDİYOR

Berlin ITB fuarında gastronomi alanında ülkemizden katılan tek il olma özelliği taşıyan ilimiz, Türk mutfağının vitrini oldu. 5 gün boyunca değişik mönülerin planlandığı fuarda, ilk gün ayvalı kebap, Siyez pilavı, patates paça, üryani eriği, fındıkla sarılmış pestil, kaşık helvası, çekme helva, burmalı çörek, pekmez ve marmelat çeşitlerinden oluşan mönü estetik bir sunumlarla ziyaretçilere ikram edildi.

ŞEHİR TANITIM STANDI

İlimiz Berlin ITB fuarında gastronomi standı yanı sıra “Şehir tanıtım standı” aracılığı ile de tanıtılıyor. Gastronomi standında ayrı yer alan şehir tanıtım standımızda ilimizin turizm potansiyeli yazılı ve görsel sunumlarla ziyaretçilere anlatılıyor.

11 MART’TA SONA ERECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Bakanlar Toplantısının düzenleneceği ITB Berlin Fuarı’nın ikinci gününde Türkiye turizm endüstrisinin güncel durumu ve yeni tanıtım stratejilerinin değerlendirileceği bir de basın toplantısı düzenlenecek. Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı 7-11 Mart tarihleri arasında ziyaret edilecek. 
Mustafa Afacan/Berlin

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV