KAST-AR adalete hız verecek

Kastamonu Arabuluculuk ve Alternatif Çözümler Derneği Kastamonu Aba Arabuluculuk Uzlaştırmacılık ve Tahkim Merkezi’nin (KAST-AR) açılışı gerçekleştirildi.

KAST-AR adalete hız verecek
banner72

Açılış programına, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, Arabuluculuk Daire Başkanı Çağdaş Özer, Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Barosu Başkanı Özgür Demir, İl Genel Meclisi (İGM) Başkanı Güray Parçal, STK ve siyasi parti temsilcileri ile davetliler katıldı.

ÖZER; “EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ ARABULUCULUK MERKEZİ”

Arabuluculuk Daire Başkanı Çağdaş Özer, açılış konuşmasında şu ifadeleri dile getirdi; “Arabuluculuk, Türkiye’de yeni bir kurum. Emeklemekten yavaş yavaş yürümeye geçtik. Avrupa’da uyuşmazlık sayısı olarak, arabuluculukla en fazla uyuşmazlığın çözüldüğü ülkeler arasında geliyoruz. Hatta geçen haftalarda ülkemize gelen Avrupa Konseyi uzmanlarından bir profesör uzman; ‘Arabuluculukta biz sizi örnek alabiliriz’ demişti. ‘Türkiye’de bulunan arabulucular olarak, Avrupa’ya buy anlamda ışık tutabilirsiniz’ gibi gerçekten bizi onore eden cümleler kullanmıştı. Arabuluculuk olarak Türkiye’de güzel bir yerdeyiz. Yeni bir kurum, bundan sonra arabuluculukta ikinci bir sıçrama kurumsallaşmayla olacak. Genel Müdürümüz Hakan Öztatar’ın ve hepimizin düşüncesi arabuluculukta kurumsallaşma… Bizim için en büyük önceliğimiz arabuluculuk merkezi… Vatandaşlarımız, işçiler, işverenler ya da tüketiciler, uyuşmazlıklarının çözümü için karşılarında böyle kurumsal yerler gördüklerinde, müthiş bir güven duygusu içinde, ‘Ben bu mekânın içine girdiğimde uyuşmazlığın en iyi, en adil, en hakkaniyetli ve menfaate uygun şekilde çözerim’ duygusu ile bu tür merkezlere girecekler. İnsanlarda yaratacağı güven, kurumsallaşma arabuluculuğun sıçrama tahtası… Umarım hayırlı olur. ABA Arabuluculuk Merkezi yöneticilerine bol anlaşmalı günler diliyorum.”

VİDİNLİOĞLU; “ADALETİN GECİKMEMESİ İÇİN ARABULUCULUK ÇOK ÖNEMLİ”

Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu ise; “Arabuluculuk, uzağında olduğumuz bir konuydu, hele ki benim tamamen uzağında olduğum bir konuydu. Ama ismine bakınca da çok şey anlaşılıyor. Herkesin çok sıkıntılı olduğu süreç geçiyor adliyelerde. Çünkü davalar o kadar çok ki, uzuyor da uzuyor. Hani derler ya; ‘geciken adalet, adalet değildir’ diye. Onun için yerleşmiş bir anlayış çok önemli, arabuluculuk çok önemli. Bu konuda öncülük ettikleri için tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum, inşallah adalete hizmet edilir. Adaletin bir an önce yerine gelmesi için ve hızlı olması için bu tarz arabuluculuk kurumlarımız çoğalırlar” ifadelerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından dua edilerek açılış gerçekleştirildi. Açılış sonrası, Av. Tuncay Yılmaz, davetlilere Arabuluculuk Merkezi’ni gezdirerek bilgiler verdi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER