banner38

banner46

banner47

26 Mayıs 2020 Salı

KASİAD’IN İFTARINDA KASTAMONU KONUŞULDU

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KASİAD) geleneksel iftar programı İstanbul Ataköy Sheraton Otel Salonu’nda düzenlendi. İftar programında açılış konuşmasını yapan Kastamonu KASİAD Şube Başkanı Ahmet Katar, iftar programında Kastamonulularla buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

14 Mayıs 2019 Salı 10:10
  KASİAD’IN İFTARINDA KASTAMONU KONUŞULDU

 

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin  (KASİAD) geleneksel iftar programı İstanbul Ataköy Sheraton Otel Salonu’nda düzenlendi. İftar programında açılış konuşmasını yapan Kastamonu KASİAD Şube Başkanı Ahmet Katar, iftar programında Kastamonulularla buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

KATAR: BİRLİK VE BERABERLİĞİ ÇOK ÖNEMSİYORUM

31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde seçilen belediye başkanlarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Ahmet Katar, “Bu saatten sonra hep beraber el ele vererek Kastamonu’nun kalkınması için gerekli atılımları yapmamız gerekiyor. Bu temennilerin sözde kalmaması hayata geçmesi için bu salondaki birlik ve beraberliği çok önemsiyorum” dedi.

İş adamları, siyasiler, bürokratlar ve kanaat önderleri olarak Kastamonu’nun sorunlarını konuşmalarının gerektiğini ifade eden Ahmet Katar, “Kastamonu’yu yerel kalkınma alanında parmakla gösterilen şehir yapmak, bölgenin örnek ili konumuna getirmek hepimizin öncelikli hedefi olmalıdır” diye konuştu.

ASLAN: KASİAD GÜNDEN GÜNE BÜYÜYOR

Eğitimin önemine dikkat çeken KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan; “Fabrikalarımızda işyerlerimizde yerinde eğitime önem vermeliyiz. Fabrikalarımıza üniversiteden hocalar istihdam ederek hem öğrencilerin çalışmasını sağlayabilir, hem de onlara yerinde işi kavrayarak öğrenmesini temin edebiliriz. Geleceğimizin teminatı olan gençleri ancak böyle iyi bir şekilde yetiştirilebiliriz. KASİAD günden güne büyüyor, artan ticaret hacmimiz bizim daha çok birbirimize olan güvenimizin artmasını sağlıyor. Fuarlarda edindiğimiz izlenimlerde üyelerimizin çalışma potansiyeli Türkiye’ye olan güveni yansıtıyor. Ekonomimizin her alanında çalışan firmalarımız Türkiye’nin birlikteliğine güç katıyor” dedi.

AYDIN: DEĞERLİ İŞ ADAMLARIMIZ KASTAMONU SİZİ BEKLİYOR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatı doğrultusunda İstanbul’da olduğunu ve Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım’ı İstanbul’un başkanı yapmak için canla başla çalışacaklarını ifade ederek sözlerine başlayan MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, “Sonuçta biz hepimiz Kastamonuluyuz. Dolayısıyla da değerli Kastamonulular buradan bir şey söylemek istiyorum. Değerli işadamlarımız Kastamonu sizi bekliyor. Kastamonu’da oksijen bitti. Kastamonu boğulmak üzere, Türk ekonomisine yön veren işadamlarımıza Kastamonu’da da ihtiyacımız var” diye konuştu.

DOĞAN ÜNLÜ’DEN VAKIF ÜNİVERSİTESİ ÇIKIŞI

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ise; “Hep bu toplantılarda birlik ve beraberlikten bahsediyoruz ama toplantı sonuçlandığında evlerimize, işyerlerimize döndüğümüzde maalesef o birliktelik sözleri o toplantı salonunda kalıyor. Bugün bu salonu dolduran çok güzide işadamlarımız var. Hepsine de büyük sevgimiz ve saygımız var. Bizim Kastamonu olarak sizlerden çok büyük beklentimiz ve talebimiz yok. Benim uzun zamandır düşündüğüm bir Vakıf Üniversitesi projesi var. İnşallah bunu Kastamonu’muza hep birlikte kurabilirsek, Kastamonu’muzun hem gelişmesinde hem de eğitim anlamında güzel bir yatırım olur diye düşünüyorum. Hükümetimizin yapmış olduğu İnebolu Limanımız ve kuzey ve güneyi bağlayan Kuzey-Güney aksı tamamlandığında, yollarımız bittiğinde önemli ticaret noktalarından biri olacak Kastamonu’muzda da sizlerden yatırımlarınızı ve desteklerinizi bekliyoruz. Bizler siyasi temsilciler olarak her zaman sizin hizmetinizde ve yanınızda olacağız. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi; iri olacağız, diri olacağız ve hep birlikte olacağız. Hep birlikte güçlü Kastamonu ve güçlü Türkiye olacağız.”

VİDİNLİOĞLU: İŞ ADAMLARIMIZI KASTAMONU’YA DAVET EDİYORUM

Opr. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’da, “Seçimlerden sonraki dönem bir ayı geçti. Kastamonu Belediye Başkanlığı görevini yürütüyorum. Tabi ki Kastamonu’muzda eksiklikler çok fazla, Kastamonu’nun sahip olduğu nimetlerden herhangi birine sahip olan bir yer alıp başını gidiyor. Ama biz ne yazık ki hala yerinde sayan bir il durumundayız. Cumhuriyet kurulduğu zaman 320 bin olan nüfusumuz şu anda 380 bini ancak geçti. Türkiye genelinde ise nüfus 13 milyondan 80 milyona geldi. Sürekli göç vermişiz, göçün büyüğünü de İstanbul’a vermişiz. İstanbul’da çok sayıda işadamımız var. Bugün onlarla da bir araya geldik. Son dönemde çok fazla gündeme gelen kendir konusunda yan sanayi için işadamlarımızı Kastamonu’ya davet ediyorum. Onlara yer sözü veriyorum. Bu konuda onlardan iştirakçi olmalarını bekliyorum. Bizde belediye olarak bu konuda üzerimize ne düşerse onu da yapacağız. Birliğiniz beraberliğiniz daim olsun, daha güzel günlerde buluşma dileğiyle saygılar ve sevgiler sunuyorum.”

ÇELİK: KASTAMONU'MUZ ZİNCİRLERİNİ KIRDI

Kastamonu’nun son yıllarda zincirlerini kırdığını söyleyerek sözlerine başlayan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu’nun ulaşım sorunlarının son yıllarda yapılan yatırımlarla sona erdiğini söyledi. Metin Çelik, ilimizde faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgeleri’nden bahsederek; “Seydilerdeki Organize Sanayi Bölgemizin de üzerinde durmak istiyorum. Küçük Sanayi olarak başlayan ama daha sonra Organize Sanayi Bölgesine çevirdiğimiz bu bölge Kastamonu içinde çok önemli. Kastamonu İnebolu yolu üzerinde 32 kilometrede bulunan ve şu anda bölünmüş yolla Kastamonu'dan İnebolu'ya kadar bağlanmış durumda olan bu Organize Sanayi Bölgesinde şu anda 10'nun üzerinde fabrikamız çalışmaya devam ediyor. Ama burada en az 30 fabrikaya yetecek yerimiz var. İnebolu limanının büyütülmesi, başlayan İnebolu Yolu'nun bölünmüş yol ve tünellerle tamamlanması ile birlikte buradaki Organize Sanayi Bölgemiz çok çok ön plana çıkacaktır. Sizlerden kıymetli hemşerilerimizden buraya destek rica ediyorum, buraya yatırım yapmanızı rica ediyorum. Kastamonu'da ormancılık faaliyetleri var, tarım var, sanayi de hamdolsun iyi gidiyor. 2002 yılında 20 milyon dolar olan ihracatımız şu anda 120 milyon doları geçmiş durumda. Tabi ki bunları yeterli görmüyoruz. Kastamonu'nun potansiyeli çok daha fazla, bu potansiyeli harekete geçirip İstanbul'daki hemşerilerimiz, Kastamonu'daki müteşebbislerimiz birlikte adımlar atmak suretiyle Kastamonu'nun hem ihracatını geliştirebiliriz hem Türkiye'deki iç piyasadaki yerini biraz daha büyütebiliriz” dedi.

BAŞESGİOĞLU: İSTANBUL'DAKİ HER

10 KİŞİDEN BİRİSİ KASTAMONULUDUR

Devlet eski Bakanı hemşehrimiz Murat Başesgioğlu; “Ben ilk milletvekili olduğum zaman bizim hemşerilerimiz ata yadigarlarını ata topraklarını bırakıp bu İstanbul'a gelmiş diye çok üzülürdüm. Ama yıllar sonra şimdi diyorum ki iyi ki gelmişler. Belki daha çok gelmemiz gerekirdi. Çünkü bizim topraklarımızdan tevarüs ettiğimiz üstün karakter vasfı, vatana millete bağlılık, Cumhuriyete bağlılık bir yerde İstanbul'un da çimentosudur. Türkiye'nin de çimentosudur. Yalnız bu seçim münasebetiyle bazı hesaplar yapılıyor dikkatinize sunmak isterim. Bilen biliyorda bilmeyenler Kastamonu'yu İstanbul'daki nüfusu onuncu sırada yazıyorlar, bazısı hiç yazmıyor. Şimdi hep birlikte siyasi görüşümüz ne olursa olsun Kastamonu'luların İstanbul'daki gerçek gücünü herkese anlatmamız lazım ve bu gerçeği kabul edilmesini istememiz lazım. Şimdi bizim birçok yeni neslimiz İstanbul'da doğduğu için nüfus kağıtlarında İstanbul yazar. Eski yaşlılarımızın ise Kastamonu yazar. Yani ben şöyle diyorum, İstanbul'daki her 10 kişiden birisi Kastamonuludur. Kastamonulular İstanbul'un her hücresinde ve köşesinde var.Onun için herkesten ricam bu haklılığımızı bu nüfusumuzu siyasi partilere anlatmamız lazım. Biz İstanbul'da en büyük hemşeri topluluğuyuz.Bunlarla da iftihar ediyoruz. Onun için hakkımızında bu şekilde bunu yazan çizenler tarafından görülmesini arz ediyorum.

“10 MİLYAR LİRALIK BİR KATMA DEĞERDE HİZMETLER
SEKTÖRÜNÜN YÜZDE 50 OLMASI SAĞLIKLI BİR TABLO DEĞİL”

Kastamonu coğrafyası bizim kaderimiz. Türkiye coğrafyası millet olarak bizim kaderimiz. İnsan coğrafyanın ortaya koyduğu kaderle şekillenir. Sosyal hayatta, siyasi hayatında ticari hayatında buna göre yol yürür. 2017-2018 yılında Kastamonulu olarak mal ve hizmetlerde Türk ekonomisine 10 Milyar TL'lik bir katkımız olmuş. Bunun yüzde 50'si hizmetler sektöründe, diğerleri orman, tarım ve sanayi ile bu şekilde gidiyor. Burada üstatlar var, Türk ekonomisine yön veren, bizim de iftihar ettiğimiz gerçekten her birinin hikayesi bir başarı hikayesi olan çok değerli sanayici işadamlarımız var. Biz onlarla da iftihar ediyoruz. Onların bu İstanbul'a bu Türkiye'ye kazandırdıkları hepimizin gururudur. Bu şekilde meseleye bakmamız lazım. Onlar daha iyi biliyorlar, yani 10 milyar liralık bir katma değerde hizmetler sektörünün yüzde 50 olması sağlıklı bir tablo değil. Bunun sanayisinin daha ağır olması lazım. Tarım ve hayvancılığının daha fazla olması lazım, ormanın daha fazla olması lazım,  bakıyoruz coğrafyaya topraklarımızın yüzde 75'i ormanlarla ve dağlarla kaplı. Yüzde 22'si plato, yüzde 3 ovamız var. Demekki tarım konusunda bu yüzde 3'lük toprağımızı biz her santimini çok iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Ama coğrafyasının yüzde 3'ü tarıma elverişli bir memleketin daha başka projeksiyonları olması lazım. llgaz Dağı'na çıkıp bakmamız lazım. Ukrayna'ya Romanya'ya Rusya'ya bir taraftan Tebriz'e, İran'a İskenderun'a bakmamız lazım. Biz bu limanlara ne satabiliriz. Biz bu ülkelere ne gönderebiliriz diye bakmamız lazım.

“YOL HARİTAMIZI KENDİMİZ YAPACAĞIZ”

Kastamonu'nun toprağı belli, yüzölçümü, insan gücü belli, nüfusumuzun yüzde 5'i ancak yüksek tahsil yapabilme imkanı bulabilmiş, nitelikli işgücü büyük şehirlere kaçmış. Biz Kastamonulular olarak şuna karar vereceğiz. Yol haritamızı kendimiz yapacağız. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren başlayarak merkezi kalkınma modeli söz konusuydu o günün şartları oydu. Cumhuriyetin imkanı oydu. Ama bugün artık bölgesel kalkınma sözkonusu, görüldü ki merkezi kalkınma modeli birçok bölgedeki potansiyeli göremiyor. Bizim 20 tane ilçemiz var. Her ilçenin ayrı ayrı özelliği var. Bunu bile tek düzeyde yapamıyoruz. Onun için oturup şu anda belediye başkanlarımız burada, kaymakamlarımız burada,  yöneticilerimiz burada, milletvekillerimiz burada, oturacaklar Kastamonu'nun potansiyelini masanın üzerine yatıracaklar. Bu şehir nasıl yarışabilir, nasıl rekabet edebilir, hangi sektörlerde öncelik bir ekonomik sosyal anayasaya ihtiyacımız var, bunu yapmak lazım. Her zaman söylüyorum bu yol haritasını takip etmek lazım, yapacağımız iş budur. Ondan sonra şartlar ne kadar zor olursa olsun yapacak mutlaka birşeyler var.”

İftar programına Devlet eski Bakanı Murat Başesgioğlu, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, MHP Kastamonu İl Başkanı Yüksel Aydın, Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, Kastamonu eski milletvekili Hasan Altan, Kastamonu Ağaç Entegre Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, Özel Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sinan Altıkulaç, Kastamonu KASİAD Şube Başkanı Ahmet Katar, İstanbul Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Tekirdağ Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, TEB Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çolakoglu, İÇDAŞ AŞ. Yönetim kurulu Başkanı Bayram Aslan, Reis Gıda AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, KKV Başkanı Remzi Gür, Teksan Jeneratör Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ata, Yılmaz Redaktör Yönetim kurulu Başkanı Ender Yılmaz, Demirel Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demirel, İhracat Şampiyonu Esa Akü Yönetim Kurulu Üyeleri Atilla Birmiş ve Yaprak Birmiş Soykan, Denizcilik ve Armatörler Birliği Başkanı Bedri İnce, Gencer Kasa Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Gencer, Wekmar Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Telli,Üntel Kablo Ahmet Selim Ünlü, SO Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Sel ve Hasan Sel, Kas-Kon Genel Başkanı Hüseyin Selami Çelebioğlu, Kas-Der-Fed Genel Başkanı Fatma Kıranoğlu, KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen’in yanı sıra 600’e yakın davetli katıldı. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV