KASİAD Kastamonu Şubesi gündemi değerlendirdi... MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜ İÇİN TOPYEKÜN ÇALIŞILMALI

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi, Temmuz ayı toplantısını önceki akşam gerçekleştirdi.

KASİAD Kastamonu Şubesi gündemi değerlendirdi...  MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜ İÇİN TOPYEKÜN ÇALIŞILMALI
banner72


 

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi, Temmuz ayı toplantısını önceki akşam gerçekleştirdi.

Toplantıda İstiklal Yolu Milli Parkı çalışmalarından rehber sıkıntısına, Ilgaz Dağı ile Kastamonu kent merkezi arası ulaşım sıkıntısından intihar olaylarındaki artışa, Kastamonu Havalimanı'ndan 'Kastamonu Platformu' çalışmalarına kadar birçok konu başlığı ele alındı.

KASİAD Kastamonu Şubesi Üyesi Esat Söylemez'in ev sahipliğinde Taşköprü ilçemizde gerçekleşen aylık yönetim kurulu toplantısının ardından Şube Başkanı Ahmet Katar tarafından açıklama yapıldı. Açıklama aynen şöyle: “Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi olarak, turizm, sanayi, tarım, eğitim ve diğer tüm alanlarda memleketimizin derdiyle dertlenen, çözüm yolları noktasında elini çekinmeden taşın altına koyabilme cesaretine sahip bir sivil toplum kuruluşuyuz.

Bilindiği üzere uzunca bir süre önce Kastamonu gündemine taşıdığımız “Kastamonu'da Platform Kurulması” önerisine ilişkin ısrarlı talebimizi sürdürüyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Kastamonu'nun sorunlarına bir masa etrafında toplanarak, el ele vererek, birbirimizle konuşarak, birbirimizi dinleyerek çözümler getirebiliriz. Böyle yaparsak kooperatifleşmelerin adımlarını atarız, küçük işletmelerimizi daha da büyütürüz, dünya sektörüne yönelik üretimimizi artırırız, velhasıl kendine yetebilen bir il haline geliriz.

Evet ‘Kastamonu Platformu’ talep ettik, bu talebimizinde ne kadar isabetli bir talep olduğu ortadadır. Çağrımızı yineliyoruz; el ele verelim ve bir masa etrafında toplanarak Kastamonu'yu konuşalım. 

Son günlerde Kastamonu gündeminde yer alan bazı konular hakkındaki görüşlerimiz şöyledir;  

- İstiklal Yolu Milli Park Yönetim Merkezi mutlaka Kastamonu'da kurulmalıdır. Bu konuya ilişkin yürütülen çalışmaları destekliyor, çalışmaların artarak devam etmesini istiyoruz. Burada yönetim merkezinin İnebolu ilçemiz olması, ahde vefa kavramı içerisinde delilleri ve özellikleri sıralanan hem tarihsel, hem de turizm alanındaki olgulara sahip bulunmasıyla geçerli ve doğal bir haktır. Bu konuda yürütülen iyi niyetli tüm çalışmalar, bireysel ve kurumsal çabalardan ziyade “il çalışması” olarak yürütülmelidir diye düşünüyoruz.

- Bugün Kastamonu’da yaklaşık 1400 tescilli eser yer almaktadır. Kastamonu il sınırları içerisinde Küre Dağları Milli Parkı, Ilgaz Dağı Milli Parkı ve İstiklal Yolu Milli Parkı olmak üzere 3 ayrı milli park bulunmaktadır. Ancak koskoca Kastamonu'da sadece 1 tane kokartlı turizm rehberimiz var. Konu ile ilgili günlerdir gazetelerde haberleri, değerlendirmeleri ve köşe yazılarını okumaktayız. Uzunca bir süredir gündemde olan bu konuda ne gibi çalışmalar yürütülmektedir? Kastamonu il merkezine gelecek turların bu nedenle iptal edildiği doğru mudur?

- Ilgaz Dağı ile Kastamonu kent merkezi arasındaki ulaşımı sağlayan minibüslerin seferlerinin durduğu bilgisini almaktayız. Ilgaz Dağı'na gelen ve otomobili olmayan bir kişi, Kastamonu kent merkezine gelmek istediğinde ulaşımını nasıl sağlayacaktır? Bu konuda geçtiğimiz günlerde gazetelerde yer alan haberin ardından ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

- Güzel Kastamonumuz da son günlerde önemli oranda artış gösteren intihar ve cinayet olayları dikkat çekici boyuta ulaşmıştır. İntihar olaylarındaki artış ve işsizliğe işaret eden Kastamonu Belediye Başkanı Sayın Galip Vidinlioğlu'nun açıklamalarını memnuniyetle okuduk. Biz de bu konuda büyük endişe taşımaktayız. Sosyal bir yaraya dönüşen intihar olayları ile ilgili acilen çalışma yürütülmeli, bu bir projeye dönüştürülerek bu tür olayların neden yaşandığı araştırılmalıdır. Bu araştırma sonuçları ise sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere halkımızla paylaşılmalıdır.

- Kastamonu ekonomisinin can damarlarından olan Kastamonu Entegre fabrikamızın 50. kuruluş yıldönümü kutlamaları 3-4 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. KASİAD Kastamonu Şubesi olarak bu etkinliklere tam destek vereceğiz. Bu ve buna benzer tüm sanayi kuruluşlarımızın her daim yanında olmayı sürdüreceğiz.

- Kastamonu Havalimanı'nda yolcu sayısındaki yüzde -32'lik düşüş artık hepimiz tarafından bilinmektedir. Hal böyleyken, yolcu sayısını artırmaya, sefer saatlerini düzenlemeye ve sayılarını çoğaltmaya yönelik ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Biz KASİAD olarak bir yıllık bilet garantisi vermişken, konu hakkında ilgili makamlara mektuplar yazmışken, neden bu konuda ortak bir çalışma yürütemiyoruz? En baştan bu tarafa söylediğimiz bir konu vardır. Kastamonu'dan Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçuşların derhal başlatılması gerekmektedir. İş dünyası ve turizm ailesi bunu ısrarla talep etmektedir.

İşte bu ve buna benzer konu başlıklarını ele alacak olursak, 'Kastamonu Platformu' mutlaka kurulmalıdır diyoruz. Bu platformda havalimanı da konuşulmalıdır, sanayi de konuşulmalıdır, turizm de... Eğitim de konuşulmalıdır, tarım da... Üniversitemiz de konuşulmalıdır, tüm ilçelerimiz de...

KASİAD Kastamonu Şubesi olarak, 24 saat hizmet anlamında Kastamonu'nun emrindeyiz. Hepimiz bu memleketin çocuğuyuz, ekmeğini yiyor, suyunu içiyoruz. Memleketimizin geleceği adına konuşmaya devam edeceğiz...” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER