KASİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar MAALESEF ORTAK BİR SES ÇIKARAMIYORUZ

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi, 2. olağan genel kurulunu hafta sonunda gerçekleştirdi.

 KASİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar  MAALESEF ORTAK BİR  SES ÇIKARAMIYORUZ

 

 

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi, 2. olağan genel kurulunu hafta sonunda gerçekleştirdi.
Şube binasında yapılan genel kurulda, seçimler maddesine tek listeyle giren mevcut başkan Ahmet Katar yeniden başkan seçildi ve güven tazeledi. Ahmet Katar, Kastamonu'nun menfaatleri doğrultusunda ses yükseltmeye devam edeceklerinin altını çizdi.
Ahmet Katar başkanlığında oluşturulan KASİAD Kastamonu Şubesi Yönetim Kurulu'nda Enüs Koç, Dr. Sinan Altıkulaç, Atıf Yılmaz, Mehmet Pehlivan, Erkan Yılmaz ve Necdet Topkara yer aldı.

“HAVALİMANI'NDAKİ YOLCU VERİLERİ BİZİ HAREKETE GEÇİRMELİ”

Ahmet Katar, genel kurulun açılış konuşmasında gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Kastamonu Havalimanı, Gölköy'deki Uzman Erbaş eğitimi, Ziraat Fakültesi ve Sanayi alanlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ahmet Katar, şu ifadeleri kullandı: “Kastamonu'nun en büyük sıkıntısı yan yana gelememek. Biz bunu defalarca gündeme getirdik. Bu nedenle sadece Kastamonu'nun konuşulacağı, ele alınacağı bir platformun kurulmasını her defasında dillendirdik. Bununla ilgili kamuoyunu oluşturduğumuzu düşünüyorum ancak sonuca henüz ulaşamadık. Ulaşım noktasında ise Kastamonu Havalimanı'nın üzerinde durduk. Nedeni, her geçen gün azalan yolcu sayısı karşısında sessiz kalmamız düşünülemezdi. Bakınız, Kastamonu Havalimanı'ndan 2014 yılında 67 bin 362, 2015 yılında 82 bin 960, 2016 yılında 107 bin 199, 2017 yılında 92 bin 530, 2018 yılında 91 bin 592 ve son olarak 2019 yılında ise 63 bin 445 yolcu hizmet almış. Bu rakamlar şunu gösteriyor. Kastamonu Havalimanı'nda 2019 yılında dip yapan yolcu sayısı karşısında bizim acilen bir şeyler yapmamız gerekmektedir. Bu noktada Kastamonu kamuoyuna bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Kastamonu'da platformu oluşturalım ve ilk gündem maddesi olarak da Havalimanımızı ele alalım.

“UZMAN ERBAŞ EĞİTİMİ NOKTASINDA NEDEN SESSİSİZ!”

Şehir neden sessiz, anlamak zor. Gölköy'deki Uzman Erbaş eğitimi ile ilgili bir sıkıntı olduğu ortada. Bununla ilgili de maalesef ortak bir ses çıkaramıyoruz. Yarın bir gün Uzman Erbaş eğitimi elimizden tamamen gittiğinde sokağa çıkacağız ancak maalesef geç kalacağız.

“ZİRAAT FAKÜLTESİ MUTLAKA AÇILMALI”

Tarım ve hayvancılık şehriyiz diyoruz. Sarımsak, Siyez, Pirinç ile övünüyoruz. Evet övünmek de sonuna kadar da haklıyız. Kendir'in babası da bize göre şüphesiz Kastamonu'dur. Bu noktada Kastamonu Üniversitesi bünyesinde Ziraat Fakültesi açılması artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Eğer Kastamonu, Tarım şehriyse Ziraat Fakültesi'nin acilen açılması gerekmektedir.

“DÖRT PARÇA SANAYİNİN OLDUĞU KENTTE SANAYİNİN İLERLEMESİ BEKLENMESİN!”

Sanayi konusunda da bir gerçeğe dikkat çekmek istiyoruz. Sanayi alanları, bizler açısından şehirlerin en dikkat çeken yerleridir. Şehir dışına çıktığımızda, başka illere gittiğimizde ilk dikkat ettiğimiz sanayi alanlarıdır. Bakıyoruz, tüm sanayi alanları yan yanadır. Kastamonu'da ise eski sanayi şehrin merkezinde, yeni sanayi Kuzeykent'te, OSB İnebolu yolu üzerinde, Maslak ise malumunuz. Tabiri caizse her biri yumruk kadar olan sanayilerin hepsini farklı bir noktaya konumlandırmışız. Biri mağripte biri maşrıkta. Sanayi böyle kalkınır mı? Bu şekilde olduğunda sanayimizin kalkınma şansı yok. Sanayilerimizin tamamı da yan yana olmalıdır ki sanayimiz daha da kalkınsın. Sanayiler yan yana olursa hizmet daha çok gelir, bankalar, marketler, restaurantlar o bölgede toplanır. Sanayi'nin diğer kolları da bu bölgeye daha hızlı gelir. Kümelenme olması büyük önem arz ediyor. Dört parça sanayinin olduğu bir kentte sanayinin daha da ilerlemesini zor görüyoruz. Bu bakımdan Kastamonu’da sanayinin gelişmesini ele alırken üzerinden odaklanmamız gereken ana nokta tüm sanayi kollarını aynı bölgede toplamak olmalıdır.
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER