Müzik indir

24 Ocak 2021 Pazar

Taziye ziyareti ortalığı karıştırdı

Kasaplar Hali, yeni yüzüyle cazibe merkezi olacak

KASTAMONU şehir merkezinin en merkezi noktasında bulunan Nasrullah Meydanı’nın hemen yanı başında yer alan Tarihi Kasaplar Hali, yeniden restore ediliyor

28 Kasım 2020 Cumartesi 10:50
Kasaplar Hali, yeni yüzüyle cazibe merkezi olacak
 

KASTAMONU şehir merkezinin en merkezi noktasında bulunan Nasrullah Meydanı’nın hemen yanı başında yer alan Tarihi Kasaplar Hali, yeniden restore ediliyor. Daha öncesinde pek çok esnafın yer aldığı ancak zamanla atıl hale gelen ve kaderine terk edilen Kasaplar Hali’nde yenileme çalışmaları sürüyor. Eski Belediye Başkanı Tahsin Babaş döneminde Kasaplar Hali ve çevresiyle ilgili bir proje hazırlanmış, hatta esnafın görüşleri alınmak üzere toplantılar düzenlenmişti. Son yapılan toplantıda Babaş; “Kasaplar Hali’nin mevcut görüntüsünü tamamen revize ederek yeni bir yaşam alanı oluşturacağız. Kasaplar Hali’ni cephe iyileştirme projesi ile mevcut halinden kurtarıyoruz. İhale durumuna geldi. Esnaflarımızdan herhangi bir bedel çıkmayacak. Bunu Kastamonu Belediyesi olarak bizler yapacağız” şeklinde konuşmuştu.

Kasaplar Hali’nin yıkılıp yeniden yapılmasını kapsayan proje, esnafın karşı çıkması nedeniyle rafa kaldırılmıştı. Ancak atıl haldeki Kasaplar Hali, esnafların deyimiyle adeta turist savar hale gelmişti. Şimdi ise tarihi yapı, yeniden düzenlenerek, yenilenen Nasrullah Meydanı ile bir bütünlük oluşturacağı görüntüye kavuşacak. Başkan R. Galip Vidinlioğlu yönetimindeki Kastamonu Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında Kasaplar Halindeki elektrik direkleri kaldırılarak elektrik hatları çekilecek, doğalgaz, taş döşemesi ve ışıklandırmalar yapılacak.

ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILIYOR

Konuyla ilgili yetkililer tarafından, Kasaplar Hali’nde bir çevre düzenlemesi yapılacağı söylenerek, Nasrullah Meydanı’ndaki andezit diye tabir edilen taşlarla, açıkta kalan her yerin kaplamasının yapılacağı kaydedildi. Doğalgaz, elektrik, ışıklandırma ve zemin düzenlemesi yapılacağı belirtilirken dükkânlarla ilgili bir çalışmanın ise olmayacağı kaydedildi.  Halde çirkin bir görüntü oluşturan elektrik direkleri kaldırılarak,  arka ve ön merdivenler yapılacak ve ızgaralar elden geçirilecek.

“YENİDEN YIKILIP YAPILSA ÇOK GÜZEL OLUR”

Konuyla ilgili düşüncelerini aktaran Kasaplar Hali esnaflarından Ali Rıza Köprücü, buranın yapılması için çok çaba sarf ettiklerini, imza topladıklarını ve sonunda yapılmaya başlandığını dile getirerek, şöyle konuştu; “Biz uğraştık buranın yapılması için. İmzaları biz topladık geçen yaz topladık, ondan önce de toplamıştım. Tahsin Babaş döneminde de uğraştık. Tahsin Babaş, burayı komple yıkacaktı. 2 kat yerin altına inecekti, 3 kat yerin üzerinde olacaktı. Dışarıda 115 tane esnaf var dükkân sahibi, onlar kabul etmedi. Onlar kabul etmeyince de yıkma şansı kalmadı. Biz istiyoruz ki bu binalar yıkılsın yerine yeniden yapılsın. Güzel bir şey yapılırsa iyi olur. 32 kasap vardı, bakkalı, manavı vardı her şeyi ardı. Eskiden şu dükkan diyelim ki 20 bin lira, sen burada oturan adamı çıkarmak için 30 bin lira veriyordun. Daha fazla para veriyordun ki o çıksın da ben gireyim diye. Ama o kalmadı artık, eskidendi o değer. O yüzden burası yıkılıp yeniden yapılsa çok güzel olur, biz öyle istiyoruz. Şimdi buranın alt yapısı da yapılacak. Doğalgaz geldi, elektrik alt yapısı döşendi, parke yapılacak. Belki bir-iki sene sonra da dış cephesi yapılacak. Tıpkı Bakırcılar Çarşısı gibi. Zannediyorum Belediyenin şuanda imkanları olmadığından kısıtlama olduğu için şimdilik duruyor. Ama bir iki sene içerisinde yaptırmayı düşünüyor diyorlar. Ama bizim istediğimiz en güzel i yıkılıp yeniden yapılması.”

“BAKIRCILAR ÇARŞISI GİBİ DIŞ CEPHE YAPSALAR DAHA GÜZEL OLACAK”

Kasaplar Hali diğer esnaflarından Sabahattin Hasanoğlu ise yapılan çalışmalardan ötürü yetkililere teşekkür ederek; “Şu an daha iyi oldu. Düzenleme oluyor, ışıklandırma olacak. Burası sonuçta Kastamonu’nun göbeği. Nasrullah Meydanının orası. Daha öncesinde bakımsız olduğu için arka sokak gibi görünüyordu. Aslında burası tarihi bir yer tarihi bir alan, yapıldığı, düzenlendiği zaman çok daha iyi olacak. Bizim için de daha iyi olacak sonuçta esnafız, burada çalışıyoruz. Şuan pandemi dönemindeyiz ama işler illaki düzelecek. Bu hastalık Allah’ın izniyle inşallah geçecek. Geçtiği zaman daha çok müşteri geleceğine inanıyoruz. Nasrullah Meydanı Kastamonu’nun sembolü olan bir mekân Kasaplar Hali’nin önceki görüntüsü Kastamonu için oldukça kötü bir görüntüydü. Şimdi güzel bir adım atıldı.  Daha öncesinde burayı yıkıp yeniden yapmayı denediler ama dışarıdaki esnalar buna razı gelmedi. Biz de istemezdik bizim dükkânımız da yıkılacaktı nereye gidecektik belli değildi. Buranın ayak alışkanlığı da var, yılların esnafıyız. Bunun yapılması çok güzel oldu bizim için. Bir de dükkânlarımız restore edilse dış cephe olarak aynı Bakırcılar Çarşısı gibi olsa daha güzel olacak” dedi. (Nurcihan Kadıoğlu)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV