KAS-DER’den sel bölgelerine destek çağrısı

KASTAMONULULAR Dayanışma Derneği (KAS-DER) Genel Merkezi tarafından Kastamonu’da selden etkilen ilçelerinde devlet teşviklerinden acilen istifade etmesi için deklarasyon yayınlandı

KAS-DER’den sel bölgelerine destek çağrısı

KASTAMONULULAR Dayanışma Derneği (KAS-DER) Genel Merkezi tarafından Kastamonu’da selden etkilen ilçelerinde devlet teşviklerinden acilen istifade etmesi için deklarasyon yayınlandı. KAS-DER Afet Koordinasyon Merkezinin İstanbul’daki yerel yönetimlerin harekete geçmesinde etkin rol oynandığının vurgulandığı açıklamada bürokratlara teşekkür edilirken, teşvikler ile afetzedelerin mağduriyetinin giderilmesi çağrısında bulundu.

KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, afet bölgesindeki vatandaşlar için beklenen destekler şu şekilde sıralandı: “2021 yılına ait vergi ve SGK borçlarının silinmesi, 2022 yılına ait vergi ve SGK primlerinden muaf tutulmaları, Fiziki mekân, malzeme ve ürün olarak hasar tespiti yapılmış işyerlerinin ve meskenlerin tüm hasar bedellerinin hibe olarak ödenmesi, Hasar tespiti yapılmış işyerlerinin sahibi ve çalışanların işyerleri aktif hale gelinceye kadar maddi destekte bulunulması ve afet bölgesindeki ilçe belediyelerinin İller Bankası’ndan alacağı 2022 ödeneğinin en az iki misline çıkartılması can ve mal kaybına uğramış hemşerilerimizin yaşama yeniden tutunmasını sağlayacaktır" denildi.

“DEVLETİMİZİN YAPACAĞI MADDİ DESTEKLER UMUT IŞIĞI OLACAK”

KAS-DER Genel Merkezi tarafından yayınlanan deklarasyonun tam metni şöyle; “Kastamonu’muzun Abana, Azdavay, Bozkurt, Çatalzeytin, Devrekani, İnebolu, Küre, Şenpazar ilçeleri ülkemizde görülmemiş yoğun yağış neticesinde sel felaketi ile karşı karşıya kalmıştır. Sel felaketinin hemen sonrasında Kastamonulular Dayanışma Derneği (Kas-Der) tarafından Afet Koordinasyon Merkezi oluşturulmuş; genel merkez ve şube başkanları koordinasyonuyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul’un tüm ilçe belediyelerinin afet bölgesine intikalleri sağlanmıştır. Kas-Der olarak süreç içerisinde afet bölgesinde en büyük hasarın olduğu Bozkurt ilçemiz başta olmak üzere ihtiyaç tespitleri yapılarak koordinasyon sağlanmıştır. Afetin hemen sonrasında devletimizin tüm kurum ve kuruluşları ile bölgede canla başla yaraları sarmak için yaptığı çalışmalar devam etmektedir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere afetin olduğu günden bugüne afet bölgesinden biran olsun ayrılmayan İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye sonsuz teşekkürü borç biliriz. Sel felaketinden hemen sonra bölgeye gelerek incelemelerde ve taziyede bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, Kastamonu Milletvekillerimiz Hakkı Köylü, Metin Çelik, Hasan Baltacı ve 26. Dönem Milletvekilimiz Murat Demir’e, Kastamonu Valimiz Avni Çakır’a AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü’ye, ilk andan itibaren desteklerini esirgemeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve İstanbul’un tüm ilçe belediye başkanlarına ve diğer illerden gelen tüm belediye başkanlarımıza, Kastamonu Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu’na ve ilçe belediye başkanlarımıza ve ilçe kaymakamlarımıza, her afette olduğu gibi canını dişine takan askerimize, polisimize, arama kurtarma ekiplerine, yardım kuruluşlarına ve tüm bürokratlarımıza teşekkür ederiz. Afete maruz kalmış ilçelerimizin yaralarının sarılması ve yeniden imar çalışmalarına destek olmak amaçlı İnebolu ilçemizde Sivas Valimiz, Azdavay ilçemizde Tokat Valimiz, Şenpazar ilçemizde Karabük Valimiz, Çatalzeytin ilçemizde Afyon Valimiz, Küre ilçemizde Kütahya Valimiz görevlendirilmiş ve afette en çok hasar gören Bozkurt ve Abana İlçemizde sürekli ve bizzat 5 bakanımız çalışmalara devam etmektedir. Tüm bu çalışmalar hızla devam ederken KAS-DER olarak çalışmaları yakından takip etmekteyiz. Sivil toplum kuruluşu olmanın gereği, yardımlaşma ve dayanışma düsturu ile afet bölgesindeki hemşerilerimiz ile yaptığımız tespitler ve istişareler sonucunda afet bölgesindeki hemşerilerimize devletimizin yapacağı maddi desteklerin umut ışığı olacağına inancımız tamdır.” (İstamonu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER