Kardeşiz ve işbirliğine hazırız

Kastamonu Üniversitesi Bilgihan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammad Sayrus Sajjad Qazi’nin konuşmacı olarak katıldığı “İslam Dünyası’nda Kudüs’ün yeri ve Türkiye-Pakistan’ın rolleri’ konulu konferans verildi.

Kardeşiz ve işbirliğine hazırız

 

  Kastamonu Üniversitesi Bilgihan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammad Sayrus Sajjad Qazi’nin konuşmacı olarak katıldığı “İslam Dünyası’nda Kudüs’ün yeri ve Türkiye-Pakistan’ın rolleri’ konulu konferans verildi.

Konferansta konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Pakistan ile Türkiye’nin kardeş ülkeler olduğunu ve iki ülke arasında bu kardeşliği pekiştirecek her türlü iş birliğine hazır olduklarını ifade etti. 
İki ülkenin de dininin İslam olduğunu ve bununda kardeşliği beraberinde getirdiğini ifade eden Seyit Aydın şunları söyledi: “İki ülke her zaman birbirinin yanında olmuştur. 15 Temmuz hain darbe girişiminde de Pakistan ülkemiz adına ne gerekiyorsa yapmıştır. Kastamonu Üniversitesi İslam coğrafyasında yer edinme ve bu bağlamda çalışma fırsatı yakalamak istiyor. Bu bağlamda Pakistan’dan gelen öğrencilere eğitim vermekten mutluluk duyuyoruz. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından Kastamonu Üniversitesi senatosu olarak bu tutumu anında kınadık. Bu durumun Filistin’in bağımsızlığını tehdit edeceğini ve bölgede sorunları arttıracağını söyledik. Kudüs’ün kaderinin Müslümanlar lehine tahlil edilmesinde Türkiye ve Paksitan önemli rol oynayacaktır. Türkiye’de inşallah bölgedeki rolünden dolayı başrolü alacaktır” dedi.

QAZİ: BURADA OLMAK 
BENİM İÇİN ONURDUR

Seyit Aydın’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammad Sayrus Sajjad Qazi ise Kastamonu Üniversitesi gibi prestijli bir kurumda olmanın kendisi için onur olduğunu ifade etti. Kudüs’ün özgürlüğü için 13 Aralık’ta İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) Olağanüstü Zirvesi’ne katılma fırsatını bulduğunu dile getiren Muhammad Sayrus Sajjad Qazi şöyle konuştu; “OIC Zirvesine 30’un üzerinde Devlet ve Hükümet Başkanı katılmıştı, bunlara Pakistan Başbakanı Shahid Khaqan Abbasi’de dahildi. Aynı zamanda şu anda OIC Başkanı da olan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın becerikli liderliği altında, bu zirvedeki tartışmalar Kudüs’ün dini ve tarihi konumunu desteklemek ve Filistin halkının yanında durmak için Müslüman dünyasının güçlü, samimi ve birleşik bir mesajını dünyaya gönderdi.  Ne acıdır ki Filistin halkının haklı davalarının dünya çapında tanınmasına ve sayısız konuşmada ve beyanda onların vazgeçilmez haklarının uluslararası topluluk tarafından yeniden teyit edilmesine rağmen, İsrail uluslararası hukuku alçakça ihlal etmeye, dünya kamuoyunu aldatmaya, acımasız şekilde insan hakları ihlallerinde bulunmaya ve sivil insan hayatını kapsayan tüm ahlaki ve etik standartlarla dalga geçmeye devam etmektedir. 

“KALPLERİMİZ 
FİLİSTİN İÇİN ATIYOR”

Pakistan Filistin halkının İsrail işgalini sonlandırmak için verdiği mücadelenin en sağlam destekçilerinden birisi olmuştur. Kalplerimiz Filistinlilerle birlikte atmaktadır ve her Pakistanlı onların acısını yüreğinde hissetmektedir. Biz şiddetle inanıyoruz ki, üzerinde anlaşılan uluslararası parametreler temelinde kalıcı, bağımsız ve devamlı bir Filistin devleti, 1967 öncesi sınırları içerisinde ve Kudüs başkenti olarak, Orta Doğu’da barışın sağlanması için sürdürülebilir olan tek güvencedir.  

“KUDÜS İSLAM’IN 
İLK KIBLESİDİR”

Kudüs İslam’ın ilk kıblesidir ve onun en kutsal ve saygı duyulan üç dini bölgesinden birisidir.  Filistinliler için, bu şehir sadece gelecekteki Filistin devletinin başkenti değil ama aynı zamanda haklı beklentilerinin gerçekleşmesi ve 10 yıllardır süren işgalin sona ermesidir.  
Biz birçok dahili ve harici zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bir zamanda, Müslüman dünyasının birliği için Türkiye’nin vizyon sahibi liderliğini ve siyasi liderlerinin bağlılık hislerini kullanmayı salık veririz. Türkiye’nin Kudüs üzerindeki proaktif diplomatik angajmanı ve liderliği sadece Filistin halkı için değil ama aynı zamanda dünyadaki 1 milyardan fazla Müslüman için de bir güç meselesidir. Biz üstümüze düşeni yaparak, yaklaşık bir yüzyıl önce destekleri için evlerinden çıkan atalarımız gibi Türk kardeşlerimizle yan yana durmaya devam edeceğiz.”
Serkan Horuz
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER