Müzik indir

25 Şubat 2021 Perşembe

'AK icraatlarımız tüm hızıyla devam ediyor'

Karabuğdayla tanışıyoruz

Getirisi say say bitmeyen karabuğday; Kastamonu topraklarında yeşerecek

27 Ocak 2021 Çarşamba 10:24
Karabuğdayla tanışıyoruz
 

Getirisi say say bitmeyen karabuğday; Kastamonu topraklarında yeşerecek

Karabuğdayla tanışıyoruz

Son yılların yükselen değeri, gerek hayvancılık ve arıcılık; gerekse glüten intöleransı bulunan hastalıklarda besin kaynağı olan tüketilen Karabuğday (Fagopyrum esculentum moench) artık ilimizde de yetiştirilmeye başlanacak. Dünya çapında büyük bir öneme sahip olan karabuğdayın ilimizde de yetiştirilmeye başlanmasıyla birlikte;  ilimiz çiftçilerine ciddi bir katma değer sağlanacak.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü personeli tarafından hazırlanan "Kastamonu Merkez Kuzyaka Karaçomak Havzasında Karabuğday Yetiştiriciliği ve Yayımı " Projesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı. Proje ile Karaçomak Havzası Köylerinden başlamak üzere Karabuğday  Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması hedefleniyor. Uluslararası Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Sarıkonak Kadın Kooperatifi ve Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği' nin paydaş olduğu proje 1yıl süreli olup, İl Müdürlüğü Koordinatörlüğünde yürütülecek.  Çalışmada İl Müdürlüğü adına KTV Şube Müdürü Uğur Ertop, Ziraat Mühendisleri Ömür Onur ve Neriman Delge Proje Koordinatörü; Uluslararası Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü personeli Dr.Ahmet Güneş ve Mehmet Naim Demirtaş Araştırma ve Yayım Koordinatörü;  Sarıkonak Kadın Kooperatifi adına Yönetim Kurulu Başkanı Mihriban Tüfekçi; Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği adına Dernek Başkanı Seyhan Şahin yer alacak olup, tüm çalışmalar 2021 yılı için Karaçomak ve Havzasında yürütülecek.

ARICILIĞA DOPİNG

Karabuğday bitkisinin oldukça uzun bir çiçeklenme periyodu bulunmasından dolayı bal arıları için nektar toplama döneminde çok cazip bir bitki olarak dikkat çekiyor. Kastamonu da arıcılık ve bal üretimi son yıllarda önem kazanmaya başlarken, ayrıca projenin uygulanacağı bölge olan Kuzyaka Bölgesinde bulunan Karaçomak Barajı Havzası organik tarım bölgesi ilan edilmiş ve gerekli çalışmalar yapılmıştır. Bölge Organik Tarıma müsaitliğiyle dikkat çekiyor. Dolayısı ile hem organik karabuğday ürünleri elde edilecek hem de bölge de organik arıcılığın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, çiftçimiz için önemli bir gelir kapısı olması karabuğday bitkisini daha özel kılıyor.

TIBBİ TAKVİYE

Tıpta başta kalp damar hastalıklarında kullanılan ekonomik değeri yüksek olan rutin bileşiğini en fazla bulunduran ve elde edilebilen bitki olup eczacılık açısından değer kazandıracak. Karabuğdaydan elde edilecek ürünler sayesinde ithalattan ihracata doğru bir yön değişikliği olacak ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Sulanan yerlerde ikinci ürün olarak ekimi yapılabilecektir. Böylelikle arıların tüm sezon boyunca ihtiyaç duyduğu, nektar akışının kesintiye uğramaması, arıların kışa hazır ve daha dayanıklı girebilmesi sağlanacaktır. Kısacası uygulanacak Proje ile; Yurt dışında yaygın olarak üretimi yapılmasına karşın, ülkemizde çok tanınmayan, ihtiyacı karşılayacak düzeyde üretim yapılamayan ancak özellikle glütensiz ürünlerin üretiminde daha sık tercih edilen karabuğday üretimi yaygınlaştırılarak, bölgede geleneksel tarım ürünlerine bir alternatif oluşturulacak.

Türkiye'nin ilk ve tek tescillenmiş çeşitleri olan Güneş ve Aktaş çeşitleri Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 2014 yılında tescillenmişti. Bu çeşitlerin iklim koşulları benzerlik gösteren geçit iklimine haiz ilçelerde (Devrekani, Seydiler, Şenpazar, Pınarbaşı, Azdavay, Daday, Taşköprü) çiftçilerimize tanıtılması, tarımının yaygınlaştırılması, yerli tohum üretimimizin artması, glüten içermemesi yönünden Otizm Spektrum Bozukluğu bulunan bireyler, diyabet, çölyak, kalp ve damar hastaları için yeni, besin değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi hedefleniyor. (Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler: Karabuğdayla Tanışıyoruz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV