Karabuğdayda işler yolunda

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün girişimleriyle ilimizde bu yıl ekilmeye başlanan Karabuğday'dan güzel haberler var. Kastamonu Ziraat Odası tarafından yapılan arazi incelemelerinde, bu yıl deneme ekimi yapılan Karabuğday'ın umut verdiği öğrenildi

Karabuğdayda işler yolunda

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün girişimleriyle ilimizde bu yıl ekilmeye başlanan Karabuğday'dan güzel haberler var.

 Kastamonu Ziraat Odası tarafından yapılan arazi incelemelerinde, bu yıl deneme ekimi yapılan Karabuğday'ın umut verdiği öğrenildi.

Orta Asya, Rusya ve sonrada dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmış olan karabuğday sağlıklı bir gıda olması ve verimli olmayan topraklarda bile yetişebilme özelliği ile hızlı büyümesi ve birinci veya ikinci ürün olarak ekilebilmesi, çiçeklenme dönemini haricinde soğuk iklim koşullarına bile direnç göstermesi ile dünyada geniş bir coğrafyada tercih edilen ürün olarak kendine yer bulmuştu.

 

İnsan beslenmesinde (dane ve un ) hayvan beslenmesinde ve zengin nektar oranı ile arı yetiştiriciliğinde tercih edilmekte olup ayrıca diyet ve sağlık bitkisi olanakta tıbbi alanda kullanılabilir.  Unu gluten içermediği için çöl yak hastaları rahatça kullanabilmekte olup yeşil kısımlarından elde edilen rutin maddesi kalp damar hastalıklarında ve kanser tedavisinde kullanılıyor. Ziraat Odası tarım danışmanlarınca danışmanlık hizmeti verilen çiftçileri tarafından  deneme ekimi yapılan tarlalarda yapılan tespitler ilimizde alternatif bir ürün olarak umut verdiğini gösterdi.  (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER