Karabuğday toprakla buluştu

"Karabuğday Üretimini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi" ile ilgili çalışmalar kapsamında Merkez Şeyh (Hacıveli) Köyünde Karabuğday ekilişi gerçekleştirildi

Karabuğday toprakla buluştu

İLİMİZ TARIMI İÇİN CİDDİ BİR ÖNEME SAHİP OLAN TOHUMLAR EKİLDİ

Karabuğday toprakla buluştu

"Karabuğday Üretimini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi" ile ilgili çalışmalar kapsamında Merkez Şeyh (Hacıveli) Köyünde Karabuğday ekilişi gerçekleştirildi.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur Ertop, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ümit Uçar, İl Müdürlüğü Personeli ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleşen ekilişte 50 kg tohum ve 100 kg gübre toprakla buluştu.

''KARABUĞDAY ÜRETİMİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI ÖNEMLİ''

İl Müdürü Fatih Önlem, "Birçok İlçemizde farklı projelerle çiftçilerimize tohum dağıttık. Bugünde burada Karabuğdayı toprakla kavuşturuyoruz. Bu çalışmalar İlimizde Karabuğday üretiminin yaygınlaştırılması için çok önemli. 2021 yılında 20 dekar alanda yapacağımız demonstrasyonlardan elde edeceğimiz veriler ışığında 2022 yılının programını hazırlayacağız. İnşallah Kastamonu karabuğday konusunda ülkemizin lokomotifi olacak. Şimdiden bereketli bol kazançlı hasatlar diliyorum. Hayırlı olsun" diyerek ekilişi başlattı.

Projede "güneş" çeşidi yerli tohum kullanıldı. Demonstrasyonlarda kullanılan tohumluk ve taban gübresi, Proje kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı' nın destekleriyle üreticiye bedelsiz verildi.  (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER