Karabuğday'da hasat yaklaşıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen "Karabuğday Yetiştiriciliği Projesi" faaliyetleri kapsamında kurulan demonstrasyonlarda kontroller devam ediyor

Karabuğday'da hasat yaklaşıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen "Karabuğday Yetiştiriciliği Projesi" faaliyetleri kapsamında kurulan demonstrasyonlarda kontroller devam ediyor.

Karaçomak, Karaevli, Alpaslan ve Şeyh Köylerinde Mayıs ayı başında kurulan Karabuğday demonstrasyonları Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Proje Koordinatörleri Ziraat Mühendisi Ömür Onur ve Ziraat Yüksek Mühendisi Neriman Delge, tarafından tek tek kontrol ediliyor.

Dikim zamanında ve sonrasında yağan yağmurlar ürünlerin boylanmasında ve çiçeklenmesinde çok büyük fayda sağlarken, Temmuz sonu Ağustos başında yaşanan sıcaklar da ürünün olgunlaşmasında çok büyük yarar sağladı. İlimizde bu sene çok iyi bir Karabuğday Hasadı ve verimi çiftçileri bekliyor.

Demonstrasyonlarda kullanılan tohumluk, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilerek ve yerli üretim "Güneş" çeşidi tohumluk tercih edildi. Çiftçilere tohumluk ve taban gübresi proje kapsamında ücretsiz olarak dağıtıldı. Ağustos ayının ikinci haftasında hasadı planlanan Karabuğdaylarla ilgili İl Müdürlüğü tarafından Karaevli Köyünde bir "Hasat Şenliği" düzenlenecek. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER