Kaptan Bora Ekşi cinayetinin detayları ortaya çıktı

Geçtiğimiz yıl Hint Okyanusunda İnebolulu hemşerimiz Bedri İnce’nin sahibi olduğu İnce Denizcilik’e ait Türk bayraklı ‘İnce Karadeniz’ adlı yük gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi kamarasında bıçaklayarak öldürüp gemi mürettebatını da yaraladığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen makine yağcısı Ergin A. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Kaptan Bora Ekşi cinayetinin detayları ortaya çıktı

 

Geçtiğimiz yıl Hint Okyanusunda İnebolulu hemşerimiz Bedri İnce’nin sahibi olduğu İnce Denizcilik’e ait Türk bayraklı ‘İnce Karadeniz’ adlı yük gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi kamarasında bıçaklayarak öldürüp gemi mürettebatını da yaraladığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen makine yağcısı Ergin A. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Edinilen bilgiye göre; katil Ergin A.’nın, 10 Kasım günü saygı duruşunda bulunmak isteyen mürettebata taşkınlık yapıp sabote ettiği için kaptan Ekşi tarafından uyarıldığı, bu nedenle kin güttüğü ve kaptanını öldürmek için günlerce plan yaptığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl, Endonezya'nın Semerang limanından yükünü aldıktan sonra okyanusa açılan ‘İnce Karadeniz’ gemisinde makine yağcısı olarak çalışan 34 yaşındaki Ergin A., gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi öldürmüş, geminin Sri Lanka'ya ulaşmasının ardından yetkililer tarafından gözaltına alınmış ve e Sri Lanka'nın Colombo şehrinden özel bir ekiple Türkiye'ye getirilerek, tutuklanıp cezaevine gönderilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada Sabah Gazetesi, cinayetin detaylarına ulaştı.

KAPTAN, 'BENİ ÖLDÜRME DİYE YALVARMIŞ'

Geminin Hint Okyanusu'nun ortalarında ve ulaşımın en kısıtlı olduğu bir anda Bally isimli uyuşturucu madde içip 20 Aralık günü kaptanı öldürmeye karar verdiği belirlenen gencin, yaptığı plan doğrultusunda rahatsızlandığını belirtip, geminin kaptanı Bora Ekşi'den ilaç almaya gittiğini söyleyerek kamarasından ayrıldığı belirlendi. Mutfaktan 33 cm'lik bıçağı yanına alarak Ekşi'nin kamarasına giden gencin, kendisini içeri alan Ekşi'nin üzerine kapıyı kilitleyip, kaptanın 'Beni öldürme lütfen' diye yalvarmasına aldırış etmeden bıçağı genç kaptanın kafasına, boynuna ve ensesine defalarca kez sapladığı iddia edildi.

AKLİ DENGESİ YERİNDE

Savcı tarafından yürütülen soruşturmada Adli tıp Kurumu'na sevk edilen 34 yaşındaki gencin, akli dengesinin yerinde olduğu ve cezayı ehliyetinin tam olduğuna dair rapor verildi. Rapor sonrası savcılık Ergin A. hakkında 'kasten adam öldürme', 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' ve 'silahla tehdit' suçlarından iddianame düzenlendi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 135 YIL

8 Gemi mürettebatına karşı bıçakla saldırıp öldürmeye teşebbüs eden üç gemi personelini ekmek bıçağıyla kovalayıp öldürmeye çalışan ve kaptan Bora Ekşi'yi kasten öldüren Ergin A. hakkında ağırlaştırılmış muhabbet hapis istemiyle birlikte 135 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava, Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. (Sabah)

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER