‘Kapımız herkese açık’

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kastamonu İl Temsilcisi Selim Önen, son dönemde vakıfla ilgili ortaya atılan iddialara yönelik açıklamalarda bulundu

‘Kapımız herkese açık’

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kastamonu İl Temsilcisi Selim Önen, son dönemde vakıfla ilgili ortaya atılan iddialara yönelik açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin'in TÜGVA hakkındaki iddialarına da yanıt veren Önen; “Bazı insanlar, siyasetten kendilerine rant sağlamak için hiç çekinmeden yalan söyleyebiliyorlar. Son zamanlarda gördük. Bunların kendi yakınları bile inanmıyorlar. Bizim hakkımızda aklında soru işareti olan herkesi bekleriz” dedi.

“MOTİVASYONUMUZ: RIZAİ İLAHI”

TÜGVA İl Temsilcisi Selim Önen, ilkokul seviyesinden lise ve üniversiteye kadar farklı yaş gruplarında kurs ve eğitimlerinin olduğunu söyleyerek; “Bizim burada çalışmamızın, asıl motivasyonumuzun sebebi rıza-i ilahi kazanmak. Çünkü; biz, vakıf kültüründen gelen bir toplumun torunları olarak, bir şekilde dokunamadığımız için kaybedilecek her gencin hesabının bizden sorulacağına inanarak bu işi yapıyoruz. Yönetim ve teşkilatlarımızdaki arkadaşların tamamı da gönüllülük esasına göre çalışır. Devletimize, milletimize bir fert daha kazandırabilmek, geleceğimizi oluşturabilmek için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmak için uğraşıyoruz. Biz, sadece bir alanda çocuklarımıza eğitim vermiyoruz. Özellikle ortaokuldan başlayan, lisede de devam eden üniversitede de süren projelerimiz var. Bununla beraber sadece okuyan öğrencilerimizle ilgili değil, iş hayatına atılmış, kendini genç hisseden herkese kapımız açık. Tüm birimlerde gençlerin zihinsel, fiziksel, sosyal, manevi değerler eğitimini en iyi şekilde geliştirebilmek, geleceğimize yön verebilmek, bunları yaparken de kültürel bağlarımızdan kopmadan gerçekleştirmeye çabalıyoruz. Bunun da ötesinde, geleceğin de ötesini inşa edebilecek bir gençlik için çalışıyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIN SOKAKTA HARCAYACAĞI ENERJİYİ, KİTAPLA, SPORLA HARCAMASINI İSTİYORUZ”

Yaz aylarında TÜGVA olarak gerçekleştirdikleri kurslardan da bahseden Önen; “Kurslarımız, eğitimlerimiz devam ediyor. En son yaz okulu yapmıştık, yaklaşık 150 öğrencimiz vardı. Çocuklar sabah geliyor, iki saat Kur'an eğitiminin ardından ilmihal, değerler eğitimi, ahlak bilgisi alıyorlar. Öğlen yemeğinin ardından da spor eğitimleri başlıyor. Çocuğa tamamen bizim kontrolümüzde, dışarıdaki olumsuzluklara mahal vermeden destek olmaya çalışıyoruz. Sokakta harcayacağı enerjiyi, kitap okuyarak, spor yaparak harcamasını istiyoruz” dedi.

“SİYASİ RANT İÇİN ÇEKİNMEDEN YALAN SÖYLEYEBİLİYORLAR”

“Yaptığımız şeyler birilerine rahatsızlık veriyor” ifadeleriyle kendilerine yöneltilen eleştirilere sitem eden Selim Önen; “Vatanın, milletin selameti için olumlu bir şey yapınca, birilerine rahatsızlık veriyoruz. Bu sene TEKNOFEST'in Türkiye birincisi TÜGVA'nın icathanesinden çıktı. Birinci olan öğrencilerimiz aynı zamanda Kur'an eğitimi de, ahlak bilgisi de görüyor. Hakkın ve adaletin yanında nasıl durabileceğini bilen çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Sanırım, bundan rahatsız olabilmek için vatanın, milletin selameti dışında bir şey istemek gerekiyor. Yoksa, onun dışında bir rahatsızlık vermiyoruz. Bazı insanlar, siyasetten kendilerine rant sağlamak için hiç çekinmeden yalan söyleyebiliyorlar. Son zamanlarda gördük. Bunların kendi yakınları bile inanmıyorlar. Bizim hakkımızda aklında soru işareti olan herkesi bekleriz” dedi.

“BİR AYRIŞTIRMA ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL VE OLMAYACAK DA”

TÜGVA'ya tahsisi zaman zaman gündem olan konak hakkında da açıklama yapan Önen, şöyle devam etti; “Bizim bu konakta eğitimlerimiz devam ediyor. Birçok programımız var. Hem kültür-sanat, hem ilmi konularda çalışmalarımız var. Aşağıda çocuklarımız, gençlerimiz sınava çalışıyorlar, üniversiteye hazırlanıyorlar. Buraya herkes gelebilir. Çayımız var. Sen şucusun, bucusun diye bir ayrıştırma asla söz konusu değil ve olmayacak da. Biz zaten bunu yaparsak, yaptığımız faaliyetlerin tamamının boşa gideceğini düşünüyoruz. Herkes rahat bir şekilde gelebilir. Bir söz söylemişti, 'halka tekrar verilmesi diye...' Kastamonu'da buraya gelmek isteyip de engel görmüş bir kişi dahi varsa, buyursun gelsin, dertlerini dinleyelim. Hangi görüş ve fikirden olduğu bizim için önemli değil. Herkese kapımız açık.''

Önen, şöyle devam etti; “Vakıflar, yerel imkanlarla çalışır. Dışarıdan bu vakfa aylık şu kadar ücret ödeniyor gibi bir şey asla söz konusu değil. Kastamonu'da da bizim gibi onlarca vakıf ve dernek var. Gerek belediyeler, gerek kaymakamlıklarla protokoller yapıyoruz. Burası da belediyeye ait bir konak, buranın kullanımı da bize verildi ve kamu yararına çalışma yapıyoruz. Hiç bir şekilde ücret tahsil etmeden, bu ücreti vermeye çalışıyoruz. Buraya gelen farklı farklı gruplarda yaklaşık 100 kişi var.  Vakıf kültürünü çok iyi bilmemiz gerekiyor. Vakıfın bir lirasının dahi ahrette hakkının verilmesinin çok zor olduğunu düşünüyoruz. Bir lira dahi almadan gönüllülük esasına dayalı çalışıyoruz. Sadece ben değil, yönetimdeki arkadaşlarımız da böyle çalışıyor.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER