Kamu Başdenetçisi Şeref MalkoçKastamonu, Türkiye’de müstesna illerden birisidir

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ni Kuzeykent Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un katılımıyla yaptı. Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Malkoç, Kastamonu’nun Türkiye’nin müstesna illeri arasında olduğunu ifade ederek, “Kastamonu’nun Anadolu coğrafyasında az rastlanan bir özelliği daha var, sahabelerimiz burada yatıyor. Kastamonu’ya ruh veren, şekil veren, maneviyatını şekillendiren çok büyük insanlar burada yetişmiş” dedi.

Kamu Başdenetçisi Şeref MalkoçKastamonu, Türkiye’de  müstesna illerden birisidir
banner72

 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ni Kuzeykent Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un katılımıyla yaptı. Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Malkoç, Kastamonu’nun Türkiye’nin müstesna illeri arasında olduğunu ifade ederek, “Kastamonu’nun Anadolu coğrafyasında az rastlanan bir özelliği daha var, sahabelerimiz burada yatıyor. Kastamonu’ya ruh veren, şekil veren, maneviyatını şekillendiren çok büyük insanlar burada yetişmiş” dedi. 

“29 BİN ÖĞRENCİYLE EĞİTİM VERYOR”

Kuzeykent Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda yapılan Akademik Yıl açılışının ilk konuşmasını Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, yaptı. Aydın, “11 yılda üniversitemiz çok mesafe aldı. 13 fakültesi, 13 Meslek Yüksek Okulu, 3 Yüksek Okulu, 2 Enstitüsü ve 29 bin 400 öğrencisiyle eğitim veriyor. Öğrencilerimizin 2 bin 200’ü Türk vatandaşı  olmayan öğrencilerden meydana geliyor. 45 ülkeden gelen öğrencileriyle üniversitemiz sistemli bir hale geldi. 

“HEDEF DÜNYA ÜNİVERSİTESİ OLMAK”

Bundan sonra yeni hedeflerimizden biri dünya üniversitesi olmaktır. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dünyadaki 100 üniversiteyle ikili ve farklı projeler yapıyoruz. Dünyada iyiler arasındayız. Akademisyenlerimizle beraber işlerimizi yapıyoruz. Üniversitemizin tescillenmiş 6, yolda olan 2 patentiyle beraber 8 patentimiz olacak. Amacımız patent sayısını arttırmak. En yakın zamanda kendi sanayi tesisimizi kuracağız. Milletlerarası çalışmada Kırgızistan’a Kastamonu’dan yapılan ihraçta bizimde payımız vardır. Kalkınma Bakanlığımızın desteğiyle yeni yatırımları devam ettireceğiz. Hiçbir şeye değişmeyeceğim mesai arkadaşlarımızın anlından öpüyoruz” dedi.

“SPOR KOMPLEKSİ ÖĞRENCİLERE VE HALKA AÇIK”

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Spor Kompleksi temel atma töreni hakkında açıklama yapan Rektör Aydın, “Spor kompleksimizin temelini atacağız, çift taraflı tribün ve yüzme havuzu yer alacak. Milletler arası voleybol ve basketbol turnuvalarının yapılabildiği kapalı spor salonlarımız olacak. Bowling salonu, trambolin, masa tenisleri ile çeşitli sporlara imkan sağlanacak. Kompleksin dışında basketbol, futbol, voleybol sahası, tenis kortu ve etrafında halı saha olacak. Öğrencilere ve halkımıza açık olacak. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin kapalı alanı inşa ediliyor” diye konuştu. Programda Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’da bir konuşma yaptı. 

ÇELİK: KASTAMONU TARİH, KÜLTÜREL VE MEDENİYET KENTİ 

Programa katılan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise şöyle konuştu: “Kastamonu Üniversitesi’nin aldığı mesafeyi tüm Kastamonulular biliyor. 2011 yılından bu tarafa hem öğrenci sayısı hem üniversitenin yaptığı faaliyetler ile güzel günleri yaşadık. Kastamonu tarih, kültürel ve medeniyet kenti. Turizm anlamında Kastamonu’nun dünyaya açılması için belli çabalarımız vardı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Kastamonu’nun adını önermesi hepimizi heyecanlandırdı. Yıl boyu yapacağımız etkinliklerle başkentliği temsil edeceğiz.” 

MALKOÇ: MÜCADELEYİ  AYAKTA TUTAN İSTİKLAL YOLU

Kastamonu hakkında değerlendirmelerde bulunan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Kastamonu’ya gelmek şimdi nasip oldu. Kastamonu Türkiye’de müstesna ilerden birisidir. Her ilin farklı güzelliği var ama Kastamonu Üniversitesi çok farklı. Tarihi çok eski. Hititler, Romalılar, Osmanlılar, Selçuklulara kadar uzanıyor. Anadolu  coğrafyasında az rastlanan bir özelliği daha var sahabe mezarlığı var. Kastamonu’ya ruh veren, şekil veren, maneviyatını şekillendiren çok büyük insanlar burada yetişmiş. Buradaki inşaların ruhuna şekil verenlerden en fazla bilineni Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli’dir. Böyle bir ilde, böyle bir üniversitede olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Şehri dolaştık, her sokağında bir tarih var. Selçukludan, Osmanlıya, Cumhuriyet’e kadar. Güzel Sanatlar Fakültesi’nin sergisinde çok duygulandım. Milli Mücadeleyi  ayakta tutan İstiklal Yolu’nu diğer sanat eserleriyle beraber yavrularımız eser haline getirmişler, onları tebrik ediyorum. Eğer milli mücadeleyi bilmezsek, İnebolu’dan Ankara’ya giden yolu bilmezsek, Türkiye’nin bugününü  anlayamayız. Yarını da kavrayamayız.” 
Malkoç, konuşmasının devamında Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında katılımcılara bilgi verdi. Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç öğrenciler ile soru ve cevap şeklinde konuşmasını bitirdi. 
Kuzeykent Külliyesi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’ndaki törenin ardından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Binası ve Spor Kompleksi’nin temel atma töreni yapıldı. 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni etkinlikleri Merkezi Yemekhanedeki program ile sona erdi. 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER