‘Kadınlarımız, Atatürk devrimleri ile önemli kazanımlara kavuştu’

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi.

banner72

Törene Vali Avni Çakır’ın eşi Bahar Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt’un eşi Rasime Yurt, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı Latife Ergül, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda kadın katıldı. Törende konuşan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı Latife Ergün; “Daha güzel bir dünya, daha güçlü bir Türkiye, daha güzel yarınlar ancak kadınların toplum hayatına eşit katılımı ile mümkündür” ifadelerine yer verdi.

ERGÜN; “MEDENİ YASAYLA KADINLAR YAŞAMIN EŞİT BİR PARÇASI HALİNE GELDİ”

Cumhuriyet Meydanı’nda Şehit Şerife Bacı ve Atatürk Anıtı’na çelenk sunumlarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından günün anlam ve önemine dair açıklamalarda bulunan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı Latife Ergül, şu ifadeleri kullandı; “Devletimizin kurucusu yüce Atatürk’ün getirdiği laiklik ilkesi hukuk devrimi ve eğitim devrimi sayesinde Türk Kadınının eşit haklar mücadelesi önemli kazanımlara kavuşmuştur. Öğretim birliği yasasıyla kadınların ve erkeklerin tamamı bilimsel ve laik eğitimden yararlanma hakkını kazandı. Medeni yasayla kadınlar boşanma şahitlik, miras gibi konularda erkeklerle eşit haklara sahip olmuşlar, yaygın bir şekilde eğitim ve çalışma yaşamına dahil edilmişler, seçme ve seçilme hakkını elde ederek, siyasal yaşamın eşit bir parçası haline gelmişlerdir. Atatürk’ün ifade ettiği gibi ‘Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir.’ Kadim gelenekleriyle doğaya içtenlikle saygı duymayı bilen, onu mukaddes gören Anadolu Kadını şüphesiz kadim bilgilerine eğitimin sağladığı imkanları da katarak, iklim kriziyle mücadelede ve doğayı korumada da öncü olacaktır.”

Dernek Başkanı Ergün konuşmasının devamında eğitimin de önemine değinerek şöyle konuştu; “Tüm kapasitesiyle üreten bir toplum olmamız, gelişmemiz için cinsiyet ayrımı gözetilmeden, kadınlarımızın ve kız çocuklarımızın eğitim hakkı layıkıyla yerine getirilmelidir. Dünyadaki en güçlü ülkeler eşit ve nitelikli eğitim veren ülkelerdir. Ülkemizde bugün hala, çocuk yaşta, erken ve zorla yapılan evlilikler yaygın olarak görülmektedir. Bu evlilikler fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal istismara yol açmaktadır. Kız çocuklarımızın yaşamı, güvenliği, eğitim ve sağlık hakları ihlal edilmekte, özgürlüğü yok sayılmaktadır. Diğer taraftan tüm dünyada ve ülkemizde kadına karşı her türlü şiddet haberleri ve kadın cinayetleri maalesef yüreğimizi sızlatmaktadır. Gerek çocuk yaşta evliliklerin, gerek kadına karşı şiddetin engellenmesi için dünya genelinde kararlılıkla mücadele edilmelidir. Daha güzel bir dünya, daha güçlü bir Türkiye, daha güzel yarınlar ancak kadınların toplum hayatına eşit katılımı ile mümkündür” dedi.

“KANI DURDURMAK İÇİN ÇABALAYAN DEVLETİMİZİ DESTEKLİYORUZ”

Ergün son olarak Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşa da değinerek; “Savaşlar toplumun her kesimine zarar veriyor ama en çok da kadın ve çocuklara zarar verir. Hemen yanı başımızda yaşanmakta olan savaşta tarafsız kalıp akan kanı durdurmak için çaba gösteren devletimizi tüm gücümüzle desteklediğimizi belirtmek isteriz. Yine bu duygularla 10 Aralık 1919 günü dünya savaşını durdurma gayretiyle miting düzenleyen Kastamonulu barışsever analarımızın ve Kurtuluş savaşının kahraman kadınlarının aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından folklor gösterisi gerçekleştirildi. Büyük bir heyecanla izlenen gösterinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle tören sona erdi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2022, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER