Kadın kooperatiflerine yönelik panel düzenlendi

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Turizm Fakültesi ev sahipliğinde “Kastamonu Kadın Kooperatifleri Vizyon ve Kalkınma” paneli gerçekleştirildi.

Kadın kooperatiflerine yönelik panel düzenlendi
banner72

Açılış konuşmasını Vali Avni Çakır’ın eşi Bahar Çakır ve Doç. Dr. Alev Sökmen’in yaptığı panelde, kooperatif başkanları çalışmalarını hazırladıkları sunumlar eşliğinde katılımcılarla paylaştı.

Moderetörlüğünü Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alev Sökmen’in yaptığı panelde, Sarıkonak Kadın Kooperatifi Başkanı Mihriban Tüfekçi, Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkanı Serpil Turgut, İhsangazi Siyez Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Semra Özcan’ı temsilen Beste Çullu, Taşköprü KÖY-ÜRET Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Behiye Ekinci ile KUZKA Sosyal Kalkınma Birimi Uzmanı Elifcan Altınışık sunumlarını gerçekleştirdi.

KÜ Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MERLAB) Dr. Öğr. Üyesi Fatma Yağmur Hazar ve Öğr. Gör. Merve Zurnacı yöresel gıdaların analiz sürecine yönelik ücretsiz eğitim desteği sağlayacaklarını ifade ederek, sunumlarını yaptı. Ayrıca sunumlarında, Türk Gıda Kodeksi’ne göre üretilen ürünler üzerindeki besin değeri tablosunun gerekliliğine dikkat çekti.

Yöresel ürün ve hammaddeleri işleyerek özellikle kadınlar için önemli bir maddi gelir haline getirdiklerini belirten kadın kooperatif başkanları, verdikleri destek ve iş birliği için Kastamonu Üniversitesine teşekkür etti.

Panelin sonunda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün, kadın kooperatiflerine Üniversite olarak gereken tüm desteği vereceklerini ve her zaman iş birliğine hazır olduklarını söyledi. Panel, katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardında plaket ve belge takdimi ile son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER