'Kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık yapıyoruz'

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Daday İlçesinde açılan "Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu"na katılarak başarılı olan ve belge almaya hak kazanan çiftçilerin belgeleri, düzenlenen bir törenle dağıtıldı

'Kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık yapıyoruz'

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Daday İlçesinde açılan "Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu"na katılarak başarılı olan ve belge almaya hak kazanan çiftçilerin belgeleri, düzenlenen bir törenle dağıtıldı.

Törenin başında söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü  Fatih Önlem; İl Müdürlüğü çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Özellikle son yıllarda Bakanlık tarafından kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık uygulandığından bahseden Önlem; "Bakanlığımız bugüne kadar kadın çiftçilerimizin hep yanında oldu bundan sonrada olmaya devam edecektir. Açılan kurslar ve verilen eğitimler bizim için çok önemli. Merkez ve Daday İlçelerinde eş zamanlı yürüttüğümüz 'Mürver Yetiştiriciliği ve Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesi' içerisinde köylerde de eğitimler düzenliyoruz. Kadın çiftçilerimize gerek Kara Mürver gerekse diğer ürünler ve yetiştiricilik hakkında eğitimler veriliyor. Proje kapsamında şu ana kadar 5 Köyde 54 kadın çiftçimizle toplantı düzenlenmiş, bu toplantılarda mürver ve mürver ürünleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Merkez İlçede 23 kişinin katılımı ile 'Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu' açılmış ve Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifikaları kendilerine iletilmiştir. Bu kapsamda ikinci kursumuz Daday İlçemizde açılmıştır. Daday Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açmış olduğumuz bu kursumuzda da 20 çiftçimiz belge almaya hak kazanmıştır. Bugün bu vesile ile kendilerine belgelerini takdim etmek üzere burada bulunuyoruz. Umuyoruz ki çiftçilerimiz de almış oldukları bu eğitimleri değerlendirecek ve kendilerine yeni gelir kapıları yaratacaklardır. Belge almaya hak kazanan çiftçilerimize ve kursta emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve hayırlı olmasını temenni ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra söz alan Pınarbaşı Kaymakamı Daday Kaymakam Vekili  Salih Başara ise; "Bizler ülkemizde yetişen değerlere çok büyük önem veriyoruz. Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde bu değerler içinde oldukça önemli bir yer kaplıyor. Çiftçilerimizin, özellikle de kadın çiftçilerimizin bu konuda eğitim almaları ve bilgilendirilmeleri çok önemli. Umarım alınan bu bilgiler ve verilen bu eğitimler sonucunda çiftçilerimiz Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğini benimserler ve bölge için yeni bir gelir kaynağı teşekkül eder. Şimdiden tüm katılımcılara başarılar diliyorum" diyerek konunun önemine dikkat çekti. Katılımcılara belgelerinin verilmesinin ardından tören sona erdi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER