08 Ağustos 2020 Cumartesi

Kadın çiftçiler eğitimde

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı kapsamında düzenlenen; kadın çiftçi eğitimlerinin bir yenisi, İlimiz Merkez Kurusaray Köyü’nde düzenlendi.

28 Aralık 2018 Cuma 09:08
Kadın çiftçiler eğitimde
 

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı kapsamında düzenlenen; kadın çiftçi eğitimlerinin bir yenisi, İlimiz Merkez Kurusaray Köyü’nde düzenlendi.

Kurusaray Köyü Köy Odasında düzenlenen eğitime, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personelinden Ziraat Mühendisleri Ömür Onur, Ayla Baykalı, Ayşe Koçak ve Veteriner Hekim Pelin Çanta ile kadın çiftçiler katıldı. 

Çiftçi eğitiminde; Veteriner Hekim Pelin Çanta tarafından gıda, süt ve ahır hijyeni, ahır temizliği, hayvanlarda antibiyotik kullanımı konularında temel bilgiler verildi. Özellikle antibiyotik kullanırken hassas davranılması, antibiyotik kullanılan hayvanların sütlerinin başka bir kapta biriktirilerek imha edilmesi, buzağılara dahi içirilmemesi gerektiği, ilacı veren veteriner hekimden kullanım süresi ve vücuttan atılımı ile ilgili bilgilerin mutlaka istenmesi hususu üzerinde önemle duruldu.

Daha sonra; tarımsal yenilikler, mekanizasyon, mazot-gübre desteği ve yem bitkileri destekleri, münavebeli ekim, güvenilir gıda ve bio-çeşitlilik, genç çiftçi destekleri, kooperatifçilik ve kooperatifçiliğin önemi, bitki hastalık ve zararlıları konularında bilgi alış verişi yapıldı. Bitkilerde meydana gelen hastalıkların bulaşma yolunun daha çok sulama ile olduğu, dışarıdan tohum alınırken dikkatli olunması gerektiği, bulaşık tohum ve fidelerin sadece bitkiyi değil toprağı da hastalıklara açık hale getirdiği anlatıldı. Bahçelerde kış ve ilkbahar bakımı ile bahçe bitkileri yetiştiriciliğinde dikkat edilecek konularla ilgili teknik hususlar anlatılırken; ağaçlarda budama yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara değinildi. Budama makasının budanan her ağaçtan sonra bir ölçek çamaşır suyu ile on ölçek sudan oluşan karışımla dezenfekte edilmesi gerektiği bilgisi verildi.

Pelin Çanta, “İnsan hayatının vazgeçilmez unsuru; yeme içme ihtiyacıdır ve yaratıldığından beri bu ihtiyacı karşılamak üzere tarımla uğraşır. Beslenmenin en önemli temel öğesi ise ekmektir. Ekmeğin hammaddesi ise hububatlardır. Bir tarım ülkesi olarak yurdumuzda hububat ürünleri ve üretimi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu konuda kadın çiftçilerimize düşen yükümlülükler vardır. Boş bırakılan her karış toprağın gıda üretimi, tüketimi ve fiyatlandırmaya yansıması ve olumsuz etkileri vardır. Kullanılmayan boş araziler mutlaka değerlendirilmeli. Böylece ithalat azalacak, çiftçinin elindeki ürün değerlenecek” dedi.

Kadın çiftçilerin yönelttiği soruların cevaplanmasının ardından, bahçelerde kış bakımı ile ilgili küçük bir uygulama yapıldı. Ahırlar gezildi. Ahır şartlarında yapılacak küçük değişikliklerle hayvan refahının arttırılacağı teknikler uygulamalı olarak anlatıldıktan sonra toplantı sonlandırıldı. (Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler: Kadın çiftçiler Eğitimde

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV