Kadın çiftçi tarlada söz sahibi!

Uzunoluk Köyünde "Kastamonulu Genç Kadın Çiftçiler Seren ile Güçleniyor" Projesi Kapsamında kadın çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi

Kadın çiftçi tarlada söz sahibi!

Uzunoluk Köyünde "Kastamonulu Genç Kadın Çiftçiler Seren ile Güçleniyor" Projesi Kapsamında kadın çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi. Gerçekleştirilen proje kapsamında kadın çiftçilerin üretimdeki sözünü ve gücünü arttırmak amaçlanırken, kadın çiftçilere slajlık mısır yetiştiriciliği hakkında bilgiler verildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'Kastamonulu Genç Kadın Çiftçiler Seren ile Güçleniyor' projesi kapsamında eğitimler gerçekleştirildi.

Düzenlenen eğitimde, İlimizde hayvancılığın geliştirilmesi ve çiftçimizin bu konuda bilinçlendirilmesine katkı sağlamak ve tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi, uygulanması ve kadın odaklı yaygınlaştırılmasının sağlanması amacıyla proje hakkında kadın çiftçilere bilgilendirme ve tanıtım yapılarak, silajlık mısır yetiştiriciliği ve silajlık mısırın hayvan beslenmesindeki önemi konularına yer verildi.

Gıda Mühendisi Hicret Serra Çetin, kadın çiftçilerin potansiyel kapasite ve fırsatlarını kullanmaları ve verimliliklerini arttırmalarını desteklemek amacıyla hazırlanan ve yürütülen proje hakkında kadın çiftçileri bilgilendirdi. Proje paydaşlarından Şerife Kayalaroğlu'nun da yer aldığı toplantıda, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen bölgemize uygun ve yüksek verimlilik özelliklerine sahip "SEREN, HACIBEY, ADA 523 ve AGA" çeşitlerinin özelliklerini tanıtıldı. Kadın çiftçilerin özellikle daha bilinçli, farkındalık ve söz sahibi olacak şekilde tarımsal üretimde yer almalarını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Çetin; "Kadın çiftçilerimizi silajlık mısır yetiştiriciliği konusunda bilgilendirerek ve enstitüler tarafından geliştirilmiş olan yerli ve milli silajlık mısır tohumları ile tanıştırarak İlimizde daha kaliteli ve yüksek verimli aynı zamanda da ekonomik et ve süt ürünleri üretmelerini sağlamak istiyoruz. Bununla birlikte yerli ve milli tohum çeşitlerimizin yaygınlaştırılarak milli ekonominin güçlenmesini hedefliyoruz. Kadın çiftçilerimiz üretime, aile ekonomisi ve milli ekonomiye katkı sağlayacak bu yeniliklerle buluşarak tarımsal üretimde daha bilinçli, farkındalığı ve güveni yüksek şekilde yer alacaktır'' dedi.

Toplantının devamında sözü alan Ziraat Mühendisi Sertaç Oktay ise hayvansal üretimin daha ağırlıklı olarak yapıldığı ve daha çok karlılık getirdiği ilimizde, bitkisel üretimde hayvansal üretimi destekleyecek şekilde yem bitkileri ve silajlık yem bitkileri gibi ürünlerin önemini şu sözlerle anlattı; "Mısır silajı hayvancılığı gelişmiş ülkelerde besi sığırlarının beslenmesinde kullanılan en önemli kaba yem kaynaklarından biridir. Son yıllarda, ülkemizde ve ilimizde de silaj yapımı artmıştır. Mısır silajı gerek içerdiği enerji gerekse hayvanlar tarafından sevilerek tüketilmesi nedeniyle silajlık yem bitkileri arasında en çok ön plana çıkan üründür."

Kadın çiftçilerimizle yapılan genel değerlendirme ve soruların cevaplanmasının ardından, demonstrasyon tarlaları yerinde incelenerek toplantı sona erdi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER