İzzet Sarı, 105 FM’in konuğu oldu

35 yıldır Kastamonu yerel basınına hizmet eden ve bir süre önce dinlenmeye çekilen gazeteci İzzet Sarı, Kastamonu 105 FM’de Oğuzhan Yavuz’un hazırlayıp sunduğu ‘Gündem’ programının konu oldu. Sarı, programda gazeteciliğin ve gazete çıkarmanın zorluklarından bahsetti.

İzzet Sarı, 105 FM’in konuğu oldu

 

35 yıldır Kastamonu yerel basınına hizmet eden ve bir süre önce dinlenmeye çekilen gazeteci İzzet Sarı, Kastamonu 105 FM’de Oğuzhan Yavuz’un hazırlayıp sunduğu ‘Gündem’ programının konu oldu. Sarı, programda gazeteciliğin ve gazete çıkarmanın zorluklarından bahsetti.
Kendini bir Kastamonu milliyetçisi olarak tanımlayan Sarı, Açıksöz Gazetesi’nin Kastamonu için ve Türkiye için çok önemli bir geçmişe sahip olduğunu ve kendi yaşamında da ayrı bir yeri olduğunu belirtti. Sarı; “Açıksöz Gazetesi’nin 1919 yılında bir kuruluş amacı vardı. Milli mücadeleye destek vermek için kuruldu. Milli Mücadele yıllarında iletişim bu gazeteyle sağlanmış. Açıksöz Gazetesi’nin geçmişi çok güzel. Türkiye’de basın sektöründe Açıksöz’ü bilmeyen yok” dedi. 

“ORMAN İLANLARI YEREL BASIN İÇİN HAK”

Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Karabük, Bolu gibi Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki orman varlığına sahip olan iller için orman ihalelerinin bir gelir kaynağı ve Batı Karadeniz’deki yerel basın için hak olduğunu belirten Sarı, “Orman ihale ilanları yerel basında yer almalı. Batı Karadeniz’deki yerel basının buna ihtiyacı var” dedi. 
Programda İstanbul’da ve diğer illerde gerçekleştirilen Kastamonu Günlerine de karşı olduğunu belirten Sarı, “Kastamonu ekonomisine bir şey katmıyor. Bence Kastamonu günleri Kastamonu’da olmalı, burada yapılmalı. Ahşap Fuarı da uluslararası bir boyutta taşınmalı. Bunun için etkili bir tanıtım şart. Böyle yapılacaksa da açılışında insanların ilgi odağı olacak kişiler getirilmeli. Hangi şehir nesiyle ünlü diye internete baktığınızda, Kastamonu deyince sarımsak çıkıyor karşınıza. Ama bu günlere kolay gelinmedi. Kastamonu günlerini de bir festivalden ziyade bir fuar havasında yapılmalı” dedi.
Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti eski başkanlarından olan İzzet Sarı, Kastamonu’nun Tosya pirinci, Taşköprü sarımsağı ve İhsangazi siyezi dışında tarımda önemli bir ürün varlığı yakalayamadığı için, ilçelerin öne çıkan bazı ürünleri dışında tarımsal faaliyete yanaşmasının mantıklı olmadığını belirtti ve  devletin bu ürünleri bölgesel desteklemesi gerektiğinin de altını çizdi. 

“KASTAMONU’NUN BİR YOL HARİTASI OLMALI”

Programın sonunda yerel basındaki meslektaşlarına şehrin değerlerine bıkıp usanmadan sahip çıkmaları yönünde tavsiye de bulunan ve bu yönde destek veren Sarı, Kastamonu halkına da şu tavsiyede bulundu: “Bu memlekette her idareci gider biz bu şehrin gerçekleriyle yüz yüze kalırız. O yüzden Kastamonu’nun bir yol haritası olmalı, bir eylem planı olmalı. Bunu her bürokratın önüne ısrarla koymalıyız, siyasetçileri çok sıkı takip etmeliyiz” dedi.

BAŞKAN BABAŞ, KASTAMONUSPOR’U AYAĞA KALDIRDI

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın, ayaklar altına düşmüş bir Kastamonuspor’u ayağa kaldırdığını ve bunun önemli olduğunu vurgulayan İzzet Sarı, “Belediye Başkanı bir üst lige daha çıkalım istiyor. Kastamonuspor’un lig atlamasını, süper ligde olmasını çok isterim ama bu altyapı, bu mantalite ile çıkacaksa hiçbir şeye yaramaz. Çıktığımız gibi düşeriz. Durumumuzu bilerek yerimizi koruyalım. Birde biz kendi çocuklarımıza emek verelim, onlarla yolumuza gidelim. Bu gençlerimizi oynatalım. Arasına 3-5 tecrübeli, iyi transfer yapalım oynasınlar. Ligde kalmaya odaklanalım. Devamlı hoca değiştirmekte iyi değil. Her hocanın bir sistemi oluyor, sık değişince futbolcu adapte olmakta zorlanıyor” diye konuştu. 
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER