banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Ocak 2019 Cumartesi

İZ BIRAKMAK İÇİN ÖNCE İZ BULACAKSINIZ

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri, KÖYDES ödenekleri, Ilgaz Dönüşüm Projesi, Yurdun Tepe ve MİEM hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

04 Mayıs 2018 Cuma 13:31
İZ BIRAKMAK İÇİN ÖNCE İZ BULACAKSINIZ
 

 
Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri, KÖYDES ödenekleri, Ilgaz Dönüşüm Projesi, Yurdun Tepe ve MİEM hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Türk Dünyası Kültür Başkenti programı için 3-4 aydır etkinliklere ve tanıtıma para sağlamak için uğraştıklarını dile getiren Vali Karadeniz, tanıtım için tanıtım fonundan 2 milyon TL ödenek geldiğini, etkinlikler içinde Kalkınma Bakanlığı’ndan 3 milyon TL ödenek geleceğini dile getirdi.

Yıllardır Kastamonu’nun kanayan yarası olan MİEM’in olimpiyat hazırlık merkezi olacağını ifade eden Karadeniz, “MİEM olimpiyat hazırlık merkezi olacak. Spor Toto’nun o projeye 22 milyon lira vermesi konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında bir mutabakat sağlandı. Şimdi projeyi tam netleştirip Spor Toto ile mutabakat sağlanacak” dedi.

‘Gittiğiniz yere görüşünüzü empoze etmeye çalışırsanız başarılı olamazsınız’ diyen Karadeniz, “Herkesin bir yoğurt yiyişi vardır. Ben gittiğim yere önce bir bakarım. Orada ihtiyaç nedir? Orada imkanlar nedir? İhtiyaçlar ile imkanları doğru yerde birleştirdiğiniz zaman orada güzel şeyler ortaya çıkar. Benim görüşüm şudur diyerek onu empoze etmek isterseniz başarılı olamazsınız. Benim kulağıma küpe olarak aldığım sözlerden bir tanesi Yapı Kredi Bankası’nın kurucusu Kazım Taşkent’in, ‘Eğer iz bırakmak istiyorsanız, önce iz bulacaksınız’ sözüdür” ifadelerini kullandı.

“TANITIM PARAYLA OLUYOR”

‘Kastamonu’da bir şeyler yapıldığını insanlara göstermemiz gerekiyor’ diyen Yaşar Karadeniz şunları söyledi; “Tanıtım parayla oluyor. Parasız tanıtım mümkün değil. 3-4 aydır etkinliklere ve tanıtıma para sağlamak için uğraşıyoruz. Tanıtımın 2 milyon TL’lik bütçesi tanıtma fonunda verildi. Ancak bize bu para olarak gönderilmiyor. Yaptığımız tanıtım materyallerinin faturalarını götürüp ücretini alıyoruz. Dolayısıyla orada bir sıkıntı yok. İkinci olarak etkinlikler için mali kaynak temini konusunda Kalkınma Bakanımızın 3 milyon liralık bir sözü var. Onunla ilgili yazışmalar başladı ancak henüz karar çıkmadı. Daha doğrusu İçişleri Bakanlığı’ndan yazının Kalkınma Bakanlığı’na yazılmasını bekliyoruz. O toplantıda Kalkınma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Hakkı Köylü birlikteydi. Kalkınma Bakanı 1 milyon lirada ısrarcıymış ancak İçişleri Bakanı ‘neden paradan kısıyorsun’ diyerek ödeneği 3 milyona çıkartmış. Bu yazının İçişleri Bakanlığı’ndan Kalkınma Bakanlığı’na ulaştırılmasını bekliyoruz. O yazı yazıldığında ödeneği almak için girişimler yapacağız. Bu sayede burada ki etkinlikleri çeşitlendirme gibi imkanımız olur. Ben birkaç yıla kadar burada birçok şeyin değişeceğini düşünüyorum. Buraya gelen grupları burada kalmaya zorlayacak, tesislerin artması gerekiyor.”

“PROJELER YARIM YAPILIYOR”

Milli Parklar tarafından yapılan projelerin yarım olduğunu ifade eden Karadeniz, “Milli Parklar projeleri biraz yarım yarım yapıyor. Cam Teras yapıldı. Turist sayısında önemli artış var diyorlar. Ama Cam Teras’ın yanında bir tane tuvalet yok. Tuvalet neden yok diyoruz onu 2. Etapta yapacağız diyorlar. Ama bu sorunlar aşılacaktır” dedi.

“KÖYDES ÖDENEKLERİNİN YÜZDE 50’Sİ GELDİ”

KÖYDES ödeneklerinin yüzde 50’sinin ellerine ulaştığını ifade eden Yaşar Karadeniz, “KÖYDES ödeneklerinin yüzde 50’si geldi. Bu sene hem ödenekler, hem de sistem değişikliği bizi rahatlattı. BSK ve beton yol yapacağız. Asfalt yolumuz 2 bin 500 kilometreyi geçti. Ama ilk yapılanlar yıpranmış onlarda yeni yollar istiyor. Bu şekilde devam etmemiz pek mümkün değil. Bu yıl 450 kilometrenin üzerinde yol çalışması olacak. BSK yol için çalışmalara başladık. Sati kaplamaya göre daha uzun bir çalışma dönemi var. Buda bir avantaj” ifadelerini kullandı.

ILGAZ DÖNÜŞÜM PROJESİ

Geçtiğimiz aylarda Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından açıklanan Ilgaz Dönüşüm Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Vali Karadeniz şunları söyledi;

“Ilgaz ile ilgili yürüyen bir çalışma var. Ilgaz için yeni bir imar planı hazırlanıyor. Tesislerin ortasında bulunan meydanın altına iki katlı otopark için çalışmalar yapılıyor. Orada tapusu olmayıp da Milli Parklardan tahsis edilmiş olan binaların tamamı yıkılıp Butik Oteller şeklinde oranın doğasını bozmayacak şekilde oteller yapılacak. Ama daha imar planı kesinleşmiş değil. Yine orada yürüyen ikinci bir çalışmada ‘İstiklal Yolu Milli Parkı’ kurulması ile ilgili çalışmadır. İnebolu’dan Ankara’ya kadar olan güzergahı milli park ilan etmek istiyorlar. Yurdun Tepe’de yer alan telesiyej ile diğer telesiyeji birbirine bağlamamız gerekiyor. Bunu çok önemli görüyorum.”

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV