‘İttifak, ön plana çıkma çabası değil’

CNGHABER’E SAMİMİ AÇIKLAMALARDA BULUNAN MHP İL BAŞKANI EMİN ÇINAR: ‘İttifak, ön plana çıkma çabası değil’

‘İttifak, ön plana çıkma çabası değil’

İl Başkanı Çınar; “İttifakta eksik olabilir, seçim dönemlerinde kırılmış olabiliriz. Ama bu ittifakı oluşturan herkese büyük görevler düşüyor. Ölçüyü kaybetmememiz lazım. Herkes daha fazlasıyla kendini ön plana çıkarmak için mücadele edebilir, ama bu ittifak mücadelesi A veya B'nin ön plana çıkması değil” dedi.

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı, 24 ve 25'nci dönem Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, CNG Haber'e özel açıklamalarda bulundu. Kastamonu Belediyesi'nin son durumundan, ilimizdeki Cumhur İttifakı birlikteliğine kadar birçok konuda samimi açıklamalarda bulunan Çınar, MHP içerisinde görev almaya başladığı yıllardan, mecliste kürsüye ilk çıktığı ana kadar hayatının önemli aşamalarını paylaştı.

“BELEDİYENİN HER KURUŞU, İNSANLARIMIZIN FAYDASINA HARCANIYOR”

Kastamonu Belediyesi'nin başarılı bir belediye olduğunu söyleyen Emin Çınar, her belediye başkanının eleştirilecek yanlarının olabileceğini kaydederek; “Galip bey, başarılı bir belediye başkanı… Tabi ki her belediye başkanının kendisine göre eleştirilecek tarafları söz konusu olabiliyor. Galip Başkan, göreve geldiğinden bu tarafa, ülkemizde ve dünyada ciddi manada olumsuzluklar yaşandı. İster istemez bu olaylardan yerel hizmetler de etkileniyor. Ödenekler ve bütçeler tam manasıyla değer bulmuyor. Ama şunu söyleyebilirim; şuanda belediyemiz bütün kaynaklarını tamamen bölge insanımızın menfaatlerine kullanmaya özen gösteriyor. Fen İşlerimiz, Park Bahçeler ekiplerimiz, ciddi çalışmalar yapıyor. Alt yapı çalışmaları mevcut, tabi bu çalışmalar insanların görselinden biraz daha uzak, parayı yer altına koyuyorsunuz, ama bunlar Kastamonu'nun yarınlarını kucaklayacak. Bunları ancak o bölgede yaşayan insanlarımız görür. Eleştiriler mutlaka olacak, o eleştirileri de belediye başkanımızın kendi kulvarında değerlendirmesi lazım. Geçmişle bugüne baktığımızda insanların eleştirilerini de düzgün irdelemek lazım. Memnuniyetsizlik varsa, bunun ne olduğunu sormak lazım. Dün ne alıp veriyorlardı bunları araştırmak lazım. Şuanda Milliyetçi Hareket Partisi'nin yönettiği belediyemizde 1 kuruşluk para bile yerinde ve insanlarımızın faydasına değerlendiriliyor'' dedi.

“REFERANS OLDUĞUM İNSANLARLA İLGİLİ VİCDANEN RAHATIM”

Gerek milletvekilliği, gerekse de il başkanlığı döneminde Kastamonu Belediyesi'ne işe alınması için bir isim verip vermediği sorusunu net bir şekilde cevaplayan Çınar, şu ifadeleri kullandı; “Verdim, bu benim en doğal hakkım. Sonuç itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi'nin bağlı olduğu bir belediye. Ama kesinlikle bir başkasının önüne geçip, ‘bunu almayacaksınız, bunu alacaksınız’ demedim. Sadece ‘bu arkadaşımızın bu işe ihtiyacı var, bir alımda değerlendirin’ dedim. Bu noktada kendi referans olduğum insanlarla ilgili de vicdanen rahatım. Bir başkasının önüne geçerek yapmadım.”

“CUMHUR İTTİFAKI, 15 TEMMUZ SONRASI MİLLETİMİZİN İRADESİYLE KURULDU”

AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın Kastamonu'daki son durumu hakkında da değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Çınar; “Biz, zaman zaman AK Parti İl Başkanı sayın Doğan Ünlü ile, Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel ve milletvekillerimizle görüşüyoruz. Taleplerimizi dile getiriyoruz. Biz, bu ittifakın birçok şeyin paylaşılarak taçlandırılacağını düşünüyoruz. Bu ittifak, 15 Temmuz sonrası milletimizin iradesiyle kuruldu. Burada bize verilecek bazı küçük şeylerle bunun pazarlığını yapmayız. Ama tabanın da sizden bir beklentisi var. İster istemez, yukarıdaki birliktelik fotoğrafının aşağıda da kendini göstermesini arzuluyoruz. Eksik olan taraflar var. Kendimize göre düzelteceğimiz şeyler var. Herkes bu ittifakın bilinciyle görev yapmalı. Bozkurt ve İnebolu belediyelerinde mağduriyet yaşayan arkadaşlarımız var. İttifakta eksik olabilir, seçim dönemlerinde kırılmış olabiliriz. Ama bu ittifakı oluşturan herkese büyük görevler düşüyor. Ölçüyü kaybetmememiz lazım. Herkes daha fazlasıyla kendini ön plana çıkarmak için mücadele edebilir, ama bu ittifak mücadelesi A veya B'nin ön plana çıkması değil. Bazen üzüntülü şeyler yaşıyorsunuz. Kamu teşkilatlarında ister istemez talepler oluyor. Çünkü taban sizden bunu istiyor. Bunların da belli oranda dikkate alınmasını arzuluyorsunuz. Dikkate alınmazsa bırakır gider misiniz hayır, asla böyle bir şey yapmayız ama dikkate alınması bu işe karşı tarafın da önem verdiğini gösterir.”

“BU DAVANIN BİR NEFERİ OLMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ŞEREF”

Üç dönem il başkanlığı, daha sonra iki dönem milletvekilliği yaptıktan sonra tekrar il başkanı olarak göreve gelmesini değerlendiren Başkan Çınar; “Ben, Milliyetçi Hareket Partisi'yle 1994 yılında ilk defa buluştuğumda yedek yönetim kurulu üyesiydim. O gün, niye yedekteyim diye düşünmedim. Sadece inandığım ve her noktada güven duyduğum bir siyasi hareketin içerisinde vazife ne olursa olsun, büyük bir gurur olduğunu düşünüyorum. Bu davanın bir neferi olmak benim için büyük bir şeref. Milletvekilliğinin ardından il başkanlığı yapmayı bir görevden düşme olarak hiç görmedim. İl başkanlığının da çok ciddi manada ulviyet arz eden bir makam olduğunu düşünüyorum. Bu davanın her kademesi benim için çok kıymetlidir” dedi.

“BAŞARILI BİR MİLLETVEKİLİYDİM”

Milletvekilliği yaptığı 24 ve 25'nci dönemlerdeki performansını da değerlendiren Emin Çınar; “Halkın iradesinde tecelli bulduğum için milletvekilliği dönemimde başarılı olduğumu düşünüyorum. Şunu biliyorum; görev yaptığım 2011-2015 yılları içerisinde mecliste Kastamonu'nun sorunlarını en fazla dile getiren, önerge ve kanun teklifleri sunan milletvekillerinden bir tanesiydim. O dönemimiz içerisinde ortaya koyduğum soru önergeleri, kanun teklifleri cevaplarını buldu. Sorunların giderilmesine vesile oldu. O gün için muhalefet partisi milletvekiliydim. Ona rağmen Kastamonu'ya bir katma değer kattığımı düşünüyorum. Milletvekilliğim bittikten sonra memleketine gelen az sayıda insandan bir tanesiyim ve dönemim içerisindeki yaşantı tarzım ile uygulamalarımdan dolayı hiç kimsenin bir şikayetiyle karşılaşmadım” diye konuştu.

“BELEDİYENİN KAZANILMASINDA GALİP BEY ETKİN BİR ROL OYNADI”

MHP’nin köklü bir siyasi hareket olduğunu vurgulayan Çınar, şöyle konuştu; “Belediyenin kazanılmasında Galip bey ciddi manada etken bir rol oynamıştır. Ama, şahsına münhasır olarak değil. Biz burada, Ülkücü Hareket’e sahip çıkan insanların ve geçmişinde 20 yıldır Kastamonu'yu yöneten bir hareket olarak seçime girdik. Tabi ki Galip bey düzgün bir profil, kişilik, karakter itibariyle de en iyi adaylarımızdan bir tanesiydi. O dönem içerisinde Yüksel Aydın da yerel seçimler döneminde başarılı bir il başkanlığı yaptı. Teşkilatların bütünleşmesi noktasında koordinasyonu düzgün bir şekilde ortaya koydu. Burada en büyük faktör, programlar düzgün bir şekilde izledi ve Milliyetçi Hareket Partisi'ne gönül veren kardeşlerimiz bir çaba ortaya koydular, onun da zaferiyle buluştuk. O dönem görev yapan herkese de teşekkür ederim.”

“İLK MİLLETVEKİLİ OLDUĞUMDA ÇOK HEYECANLANMIŞTIM”

İlk milletvekili olduğundaki duygularını ve önümüzdeki seçimlerde aday olup olmayacağı hakkında konuşan Çınar, şu ifadelere yer verdi; “Büyük bir heyecan duyuyorsunuz, nasıl bir ortamda olacağınızı bilmiyorsunuz. Önce bir kayıt yaptırıyorsunuz. Ama zamanla alışıyorsunuz. Mecliste bazı güzellikleri yaşıyorsunuz. Sadece milletvekillerinin girdiği bir çalışma ortamı, dışarıdan kimsenin giremediği bir salon. Dokunulmazlığın sonuna kadar yürütüldüğü bir kürsü. Oraya çıkıyorsunuz ve Türk Milletine hizmet etmek için yemin ediyorsunuz. Ben, orada çok heyecanlanmıştım. Çok uzun saatler okumuştum, hala hafızamdadır yemin metni.”

“MİLLETVEKİLİ ADAYI OLABİLİRİM, NEDEN OLMASIN”

2023 yılında yapılacak genel seçimler için adaylık sinyali veren MHP İl Başkanı Emin Çınar; “Ben her şeyin kısmet olduğuna inanırım. Milletvekili adayı olmam gerekirse olurum. Aday adayı olurum, takdir genel başkanımızındır. Ama bunu yapabilmek için birilerinin önüne geçmem. Çalışıyoruz, hizmet veriyoruz. Bu makamlarda bulunurken milletvekili olabilme arzusu birçoğunda vardır. Ben bu görevi yaptım. Neden olmasın, olabilir ama şuanda yaptığım il başkanlığı konumu da beni mutsuz etmiyor. Burada da bir kişinin ekmeğine kavuşabilmesi için mücadele ediyoruz. Dün, bir kardeşimiz geldi, işe ihtiyacı vardı. Sağ olsun tekstil üzerine çalışan bir dostumuz da ‘bana gönderebilirsin’ dedi. Bugün bana telefon açtı, ‘evraklarımı teslim ediyorum, yarın başlıyorum’ dedi. Bu benim için çok büyük mutluluk.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER