banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
13 Kasım 2018 Salı

İtfaiye’den kış öncesi BACA UYARISI

Kastamonu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nden, “Yaklaşan kış öncesi yangın ve zehirlenme gibi üzücü hadiselerle karşılaşmamak için vatandaşlarımızın, baca temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir” uyarısı geldi.

01 Kasım 2018 Perşembe 10:57
İtfaiye’den kış öncesi  BACA UYARISI
 

Kastamonu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nden, “Yaklaşan kış öncesi yangın ve zehirlenme gibi üzücü hadiselerle karşılaşmamak için vatandaşlarımızın, baca temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir” uyarısı geldi.

İtfaiye Müdürlüğü’nün konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Özellikle kış aylarında meydana gelen ev yangınları ve zehirlenme vakaları büyük oranda temizlenmeyen bacalardan kaynaklanmaktadır. Kış aylarında yakılacak soba ve kaloriferlerin bacalarının düzenli olarak temizletilmesi; özellikle soba kullanan vatandaşların bacadan sızan karbonmonoksit nedeniyle yaşanabilecek zehirlenme vakalarının önüne geçmek adına hayati önem taşımaktadır. Yine temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekemediği için yangın tehlikesi de oluşturmaktadır.

Doğalgaz bacalarının da düzenli olarak temizletilmesi bakım ve onarımın yaptırılması gerekmektedir. Bu işlemin yetkili servislerine yaptırılması daha güvenli olmaktadır. Ayrıca zehirlenmelere olaylarına karşı doğalgaz havalandırma menfezlerinin kapatılmaması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için binalardaki elektrik tesisatlarını kontrol ettirmeleri eski yıpranmış olan tesisatların yaptırılması konusunda titiz davranmaları gerekmektedir. Özellikle elektrikli ev aletlerinin sürekli prizlerde takılı bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Diğer bir husus ise olası bir yangın anında itfaiye araçlarının olay mahalline zamanında ulaşabilmesidir. Bu doğrultuda İtfaiye Araçlarının yangın yerine ulaşımlarının daha hızlı sağlanması adına vatandaşlarımızın cadde ve sokaklara araçlarını park etmemeleri ve İtfaiye araçlarına yol vermeleri hayati önem arz etmektedir. Bilindiği üzere yangına erken müdahale can ve mal kaybının önlenmesi adına çok önemlidir. Vatandaşlarımızın konuya duyarlı bulunarak ev, araç ve işyerlerinde yangın söndürücü cihazları bulundurmaları ve önleyici gerekli tedbirlerin almaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız İtfaiye Müdürlüğümüzün 110 nolu ve 214 10 51 nolu ihbar hatlarını arayarak gerekli bilgileri alabilirler.”
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV