İtfaiye sevinci Yer endişesi

Yıllardır Kuzeykent Mahallesi'ne yapılması planlanan itfaiye istasyonuyla ilgili girişimler devam ederken; nihayet ilk proje ortaya çıktı

İtfaiye sevinci Yer endişesi

Yıllardır Kuzeykent Mahallesi'ne yapılması planlanan itfaiye istasyonuyla ilgili girişimler devam ederken; nihayet ilk proje ortaya çıktı. Gerçekleştirilen istişare toplantısında projenin tanıtımı yapılırken; Kuzeykent Mahallesi Muhtarı Hakan Çölez, belirlenen alanın uygun olmadığını gerekçeleriyle yetkililere iletti ve dört adet alternatif sundu. Toplantıda söz alarak; mahalle genelini ilgilendiren bu tür konularda daha fazla bilgilendirme yapılması gerektiğine dikkat çeken Çölez, toplantıda takdim sırasında kendi isminin söylenmemesine de tepki gösterdi.

2500 METRE KARE, TEK KATLI

2500 metre kare alana yapılması planlanan ve alanın yarısında bulunan çocuk parkının kaldırılması planlanırken, Kuzeykent Mahallesi Muhtarı Hakan Çölez, bu projenin 'uygun olmayacağını' dile getirdi. Çevredeki büyük site ve kooperatifleri örnek göstererek, bölgedeki tek yeşil alanın o bölge olduğuna dikkat çeken Çölez, ayrıca; bölgenin yoğunluğu, yol genişliği gibi bir çok konuda da fikirlerini beyan eden Çölez, yer seçiminin gözden  geçirilmesini ve geniş çaplı halk toplantıları yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Yaklaşık 2500 metre kare alanda tek katlı bir bina olarak yapılması planlanan itfaiye istasyonunun içerisinde; proje kapsamında yatakhane, mutfak dinlenme odaları gibi bölümler olacak.  Proje ve tasarım; Kastamonu Belediyesi'ne ait olurken, projenin hali hazırda onay aşamasında olduğu öğrenildi. Ayrıca; projenin gerçekleştirilecek ihalenin ardından 7 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Toplantıda söz alan Kuzeykent Mahallesi Muhtarı Hakan Çölez, bilgilendirme broşürlerinin çok az sayıda belli bölgelere dağıtıldığına vurgu yaparak, ''Bundan dolayı mahalle sakinlerimizin çok fazla haberi yok'' diyerek; kamuoyu bilgilendirilmesi noktasında hassasiyet rica etti.

''ALLAH'TAN BÖYLE BİR TOPLANTI OLDU''

Projenin hazırlanma aşamasında mahalle sakinleri adına muhtarlığın fikrinin alınmamasına da tepki gösteren Çölez, ''Allah'tan böyle bir toplantı oldu ve imkanımız oldu.  11 senelik bir süreç var, bu dönemde gerçekleşmesi bizleri mutlu etti.  Mahallemiz ciddi manada gelişti fakat;  bahsedilen bölgeyle alakalı daha önce belediyemiz ilgililerine sözlü olarak dile getirmiştim, bahsi geçen bölgenin yol genişliği 10 metre diye tahmin ediyorum. Bir gidiş bir geliş var, yaklaşık 1000 tane insanın yaşadığı iki site var, kooperatif bölgelerimiz, düğün salonumuz, okulumuz var ve eğer; başarabilirsek halk eğitim binasının mevcut yeri oradaydı. Aynı zamanda yola çıkıldığı kullanacağı güzergahın yoğunluğu var.  Bu tür gerekçelerden dolayı projenin yerinin uygun olmadığını düşünüyoruz.

''KESİNLİKLE UYGUN DEĞİL''

Ayrıca, istasyonun yapılması planlanan bölgenin,  civardaki  tek yeşil alan olduğuna dikkat çeken Çölez, ''Başka yeşil alanları yok. Bu insanları tedirgin ediyor. Bugüne kadar mahallemizde; her sitemiz yeşil alanıyla birlikte iştirak etti fakat burada 4-5 kooperatifimiz, 3-4 tane büyük sitemiz var. Bu alanın kesinlikle uygun olmadığının kanaatindeyiz. Bununla ilgili kamuoyu toplantısı yapılmalı, bir vatandaş toplantısının bu şekilde değil, yerinde; camide, okulda yapılmasını talep ediyoruz. Yer değişikliği talebimiz var. Dört tane de önerebileceğimiz yer var'' dedi.  (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER