''İtfaiye geldiğinde her şey bitmişti''

Yangın bir köyü kül ederken, köylü isyan etti

''İtfaiye geldiğinde her şey bitmişti''

 

 

 

Tepeharman Köyü'nde çıkan yangında merkez mahallesi kül oldu. Köyde bulunana 14 evden 10'u yanarken,  köy camisinin de çatısı zarar gördü. Satı Hebipoğlu'na ait evde elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangına, ilk müdahaleyi köylüler yaparken, köyde yaşayan vatandaşlar, itfaiyenin geç gelişinden şikayetçi oldu. Yangının gerçekleşmesinin ardından Vali Avni Çakır, olay yerine giderek vatandaşlarla buluşurken, AK Parti  Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel,  CHP Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Merkez ilçe Başkanı Aydın Böbüroğlu da yangın bölgesinde, incelemelerde bulundu.

 

ÇAKIR: '' İTFAİYE ARAÇLARIMIZ GELENE KADAR MAALESEF YANGIN DİĞER EVLERE SİRAYET ETTİ''

Yangın çıkar çıkmaz olay yerine giden ve yetkililerden bilgi alan Vali Avni Çakır, yaptığı açıklamada, ''Tepeharman köyünde elektrik kontağından çıkan yangın sonucunda maalesef evlerin ahşap ve tamamen çam ağacından da olması nedeniyle kısa sürede büyüdü. Köyümüz il merkezine 54 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 1 saate yakın yol sürüyor, itfaiye araçlarımız gelene kadar maalesef yangın diğer evlere sirayet etti. Yangını kontrol altına aldık, söndürme çalışmaları devam ediyor. Maalesef 10 evimiz tamamen yandı. Köyün camisinin de çatısı yandı fakat yanan çatıyı da arkadaşlarımız söndürdü. Şu anda kullanımında herhangi bir sıkıntı yok. Yanan evlerimizden 5 tanesi boştu, fakat 5 tanesinde vatandaşlarımız vardı. Şükür ki can kaybımız yok. Arkadaşlarımız hayvanları, yangın mahallinden güvenli alana kadar uzaklaştırıyor" dedi.

KADİROĞLU: '' İTFAİYENİN GELDİĞİNDE HER ŞEY BİTMİŞTİ''

 

Yangında evi yanan vatandaşlardan Mustafa Kadiroğlu, yangının ardından yaptığı açıklamada, ''Yaklaşık 10 sıralarında yangın çıktığını öğrendik. İlk etapta yangın ufaktı. Kendi çabalarımızla köyün havuzundaki suyu kullanarak müdahale etmeye çalıştık. Hemen itfaiyeyi aradık, yangını yaklaşık bir saat kontrol altına tuttuk fakat havuzun suyu bitince önüne geçilemez bir hal aldı ve diğer evlere de sıçradı. İtfaiyenin geldiğinde her şey bitmişti. Onların tek yaptığı soğutma. İki saatten erken bir müdahale olmuş olsaydı, benim evim kesinlikle yanmazdı. Evlerin arasında 50'şer metre mesafe var. Köy yangını olduğunu söylediğim halde bir  tane itfaiye çıkartmışlar. O da aşağıda bozulmuş, öbür itfaiyenin gelmesi uzun sürdü. Onların geldiğinde hemen evler yanmıştı.  Can kaybımız yok fakat anılarımız yandı, çocuklarımızın resimleri yandı. Geri döndürülemeyecek bir sürü şey yandı. Maddiyattan öte maneviyatımız yandı. Çok üzgünüz. Zaten gariban çocuğuyuz. Hiç birimizin zengin olacak hali yok. Neyimiz yandığını da bilmiyoruz, sabah olacak bakacağız. Yangını görür görmez, can havliyle evleri boşalttık. Kim neyi kurtardı bilemiyorum'' dedi.

'KIŞ VAKTİ EVSİZ KALDIK''

Tepeharman Köyü Muhtarı Ahmet İsmailoğlu da, yaptığı açıklamada, "Satılmış Hebipoğlu'na ait evin elektrik kontağından yangın çıktı. Ben, yukarıdaki mahallede oturuyorum, bana telefon geldi. Ben geldiğimde iş işten geçmişti. Yangın söndüremedik köy tankeriyle. İtfaiyeyi aradık, itfaiye de köyümüz uzak olduğu için en az 60-70 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İtfaiye de 1 saatte falan geldi. Onlar geldiğinde evler yanmıştı. Yangın, dün akşam saat 21.30 sıralarında başladı. Köyümüzde 10 ev yandı, bir de cami yandı. Köyümüz 14 hane, 10'u yandı sadece 4 ev kaldı sağlam. Kış vakti evsiz kaldık, yetkililerden yardımlarını bekliyoruz" diye konuştu

Yangın gecesi Kızılay Şube Başkanlığı'na bağlı ekipler de yangın bölgesine giderek, itfaiye ekipleri ve yangından zarar gören vatandaşlara ikramlarda bulundu. Ayrıca, sabah saatlerinde mobil hizmet aracıyla vatandaşlara kahvaltı ikramında bulunuldu.  (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER