banner38

banner46

banner47

26 Mayıs 2020 Salı

İtalyan ünlü şef Hazer Amani KASTAMONU PASTIRMASI BENİM İÇİN BİR NUMARA

‘Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras’ temasıyla Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen ‘Kastrofest-Kastamonu Gastronomi Festivali’ne katılan ünlü şefler Danilo Zanna, Hazar Amani ve İtalyan Michele Esposito Kastamonu yemeklerinden övgü dolu sözlerle bahsetti.

30 Eylül 2019 Pazartesi 10:26
 İtalyan ünlü şef Hazer Amani  KASTAMONU PASTIRMASI  BENİM İÇİN BİR NUMARA
 

‘Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras’ temasıyla Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen ‘Kastrofest-Kastamonu Gastronomi Festivali’ne katılan ünlü şefler Danilo Zanna, Hazar Amani ve İtalyan Michele Esposito Kastamonu yemeklerinden övgü dolu sözlerle bahsetti.

AMANİ: DAHA İYİSİNİ DAHA ÖNCE YEMEMİŞTİM

Şef Hazer Amani, “Kastamonu Mutfağına Usta Dokunuşlar” bölümünde şef Murat Ahcı ile iç pilav yaptı. Şef Hazer Amani, “Çok güzel bir manda yoğurduyla, mantarlı bir iç pilav yapacağız. Kuzu ve pastırmanın da yer aldığı pilav, tüm bir öğün olacak. Etli ekmek ile pilav bir arada olacak. Etli ekmeğin hamuruyla bu pilavı yapacağız. Kastamonu yemekleri çok güzel. Tirit ilk sevdiklerim arasında. Kastamonu’daki tüm yemekleri çok seviyorum. Kastamonu pastırmasından daha iyisini daha önce yememiştim. Kastamonu pastırması benim için bir numara” dedi. 

Bir bölgede ne kadar çorba çeşidi varsa yemek kültürünün de o derece yüksek olduğunu ifade eden Hazer Amani, “Kastamonu’da da çok sayıda çorba çeşidi var. Ve bunun karşılığında da yüzlerce yemek var” dedi.

Kastamonu’nun malzeme konusunda ender illerden birisi olduğunu ifade eden Amani, sarımsak, pastırma, pirinç, siyez bulgurunun bu yemek malzemelerinin başında geldiğini söyledi.

Hazer Amani, festivaldeki gastroshowda ise yerel şef Murat Ahcı’nın yardımıyla acem pilavı yaptı. Hazer Amani, Kastamonu’yu gezerken yediği etli ekmeğin hamuruyla da acem pilavını perde pilavına çevirdi. Seyircilerden birisinin de önerisiyle de hazırlanan yemeğe Kastamonu Kapaması adı verildi. Programın devamında sunucu Elif Korkmazel’in doğum günü kutlandı.

ZANNA: HERKES BİLSİN Kİ KASTAMONU’NUN YEMEKLERİ MUHTEŞEM

Hazer Amani’den sonra İtalyan Şef Danilo Zanna sahne aldı. Ünlü Şef Danilo Zanna, siyez bulgurundan risotto yaptı. Danilo Zanna’ya yerel şeflerden Sercan Karaçam eşlik etti. İtalyan şef Danilo Zanna, Türkiye’yi en az 15 kez gezdiğini, bu süre içerisinde de Kastamonu’ya birçok kez geldiğini söyledi. Zanna, “Kastamonu’yu çok seviyorum. İtalya ile Kastamonu’yu birleştirmek istedim. Kastamonu’daki yöresel malzemelerle risottoyu birleştireceğim. Siyez bulguru aslında Kastamonu’ya ait. Ben tüm dünyayı gezdim siyez bulguru kadar özel ve güzel bir şey bulamadım.

“AVRUPA’DA HERKES TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞINA BAYILIYOR”

Kastamonu’nun tüm ürünleri özel. İtalya’da marketten Taşköprü sarımsağı buldum. Avrupa’da herkes Taşköprü sarımsağına bayılıyor. Sarımsağın ünü dünyaya yayılmış durumda. Ben eminim ki bu festival için İtalya’dan gelen şef Michele Esposito da ülkesine döndüğünde Taşköprü sarımsağı aramaya başlayacak. Daha önceleri Kastamonu’ya özellikle mantar için gelmiştim. Biz İtalyanlar mantarı çok severiz. Ancak Kastamonu’da da inanılmaz mantarlar var. Kanlıca bunlardan biri. O yüzden mutlaka tüm yemeklerinizde mantarı kullanın. Bunun kıymetini bilin. Kastamonu pastırması da vazgeçilmezdir. Tüm Türkiye’nin her yerine gittim. Ancak Kastamonu kültürü muhteşem. Dünya da benzeri yok. Kastamonu’ya yağan yağmur, festivale yakıştı ve bereket getirdi. Kastamonu güzel bir şehir. Daha önceden ben Kastamonu’ya gastronomi festivalinin yakışacağını söylemiştim. Eşim Giresunlu, ben de Karadenizli sayılırım. Kastamonu’da Karadeniz bölgesinde hem yöresel yemekleri hem de kendine has ürünleriyle çok zengin bir yer. Festival aynı zaman da Kastamonu’daki lezzetleri tanıtıyor. Herkes bilsin ki Kastamonu’nun yemekleri muhteşem” diye konuştu.

İtalyan Şef Danilo Zanna ve şef Sercan Karaçam’ın birlikte yaptığı yemeğin ardından festival, atölye çalışmalarıyla devam etti.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV