banner38

Müzik indir

banner46

banner47

09 Temmuz 2020 Perşembe

İSVİÇRE’YE TREN PARÇASI İHRAÇ EDECEĞİZ

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Romon Mühendislik Yapı Sanayi Ticaret A.Ş, İsviçre Demir Yolları’nda kullanılacak olan 64 trenin parçasını üretiyor. Şuan tren tankı ile şaselerinin üretimini yapan Romon Mühendislik, ilk etapta 36 adet trenin parçasını üretecek.

19 Kasım 2019 Salı 09:54
 İSVİÇRE’YE TREN PARÇASI İHRAÇ EDECEĞİZ
 

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Romon Mühendislik Yapı Sanayi Ticaret A.Ş, İsviçre Demir Yolları’nda kullanılacak olan 64 trenin parçasını üretiyor. Şuan tren tankı ile şaselerinin üretimini yapan Romon Mühendislik, ilk etapta 36 adet trenin parçasını üretecek.

Fabrikada yürütülen çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan Romon Mühendislik Yapı Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kömeç, “Burada sadece tank yapmıyorum, aynı zamanda şaseleri de yapıyoruz. Trenlerin yakıt tankları İsviçre Demir Yollarına yapıyoruz. Aynı zamanda Almanya’da da bir ihale yapıldı, bu ihalenin de bazı parçalarını Kastamonu’da üreteceğiz. Bunun için çalışmalar sürerken İsviçre’deki bazı tren parçalarının üretim işini aldık ve çalışmalara başladık. Bunun için numuneler yaptık, kontrole geldiler, kontrollerden de başarılı bir şekilde çıkarak üretime geçeceğiz. Ürettiğimiz tankları ve şaseleri inşallah tırlara yükleyerek İsviçre’ye göndereceğiz. Bazı ülkelerin trenlerin parçalarını yurtdışında yaptırıyorlar. Bunun için özel bir sertifika isteniyor. Bunun için teknik bilgiye ve donanıma ihtiyacınız oluyor. Zaten bunu yapabilen Türkiye’de çok az şirketlerin bir tanesiyiz” dedi.

Yaptıkları çalışmaları İsviçre’den gelen ekibin çok beğendiğini söyleyen Kömeç, “İsviçre’den gelen ekip, bizim yaptığımız çalışmaların çok beğendi. Numuneler hoşlarına gitti. İstedikleri standartları yakaladıklarını söylediler. Bu da bize ayrı bir gurur verdi. Çünkü Türkiye’deki rakiplerimizden biraz daha iyi olduğumuzu gördük” diye konuştu.

İlerleyen zamanlarda sadece Avrupa’ya değil tüm Dünya’ya iş yapar hale geleceklerini belirten Kömeç, “Biz inşallah önümüzdeki zamanlarda tüm Dünyaya açılacağız. Bunun için yeterli sertifikamız ve donanımız bulunuyor. Almanya’daki tren parçalarını üretebilmemiz için ayrı bir sertifika isteniyor, bunun içinde çalışmalar sürüyor. İnşallah yakın bir zamanda sertifika işlemlerini tamamlayarak Almanya’nın da tren parçalarını bizler üreteceğiz. Bunlar sıradan bir iş değil, çok nitelikli ve çok detaylı çalışmalar istiyor” şeklinde konuştu.

Avrupa’dan aldıkları hammaddeyi Kastamonu’da işleyerek tekrar Avrupa’ya ihracat ettiklerini söyleyen Kömeç, “Burada yaptığımız tanklarda -20 derecede bile dayanıklı tanklar üretiyoruz. -20 derecede dahi bu tankların sorunsuz bir şekilde işlemesi gerekiyor. Onun için kullandığınız malzemelerde ona göre uygun olacak. Bizler, çoğu malzemeyi ülkemizde bulamadığımız için ne yazık ki Avrupa’dan getirtiyoruz. Çünkü bizde bu malzemeler yok. Bu yüzden Avrupa’dan hammadde ithal edip bunu işlenmiş bir şekilde tekrar Avrupa’ya ihracat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Şuanda 36 tane trenin parçalarını ürettiklerini vurgulayan Kömeç, şöyle konuştu: “Şuanda ilk etapta trenin tankları ile şaselerini üretiyoruz. Bunları tamamladıktan sonra 28 tane daha trenin parçalarının üretimine geçeceğiz. Toplam 64 tane trenin parçalarını Kastamonu’da üreterek Avrupa’ya ihracat etmiş olacağız. Bu parçalarını bizlerin burada üretmemizdeki nedeni yeterlilik belgesine sahip olan sertifikalardır. Bizler, bu sertifikaları alıp mühendislerimizi, işçilerimizi, personelimize eğiterek bunları üretebilecek seviyeye getiriyoruz. Bunlar zaman alan kolay işler değil”

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BÜNYELERİNDE

OLUŞTURDUKLARI ALANDA EĞİTİM VERECEĞİZ”

Ayrıca Romon Mühendislik, nitelikli kalifiye eleman yetiştirilebilmesi için üniversite öğrencilerine de eğitim vermeye hazırlanıyor. Firmanın bir bölümünde oluşturulan ve aynı anda 16 öğrencinin eğitim alabileceği bu yer sayesinde öğrenciler, hem donanımlı hem de nitelikli bir şekilde eğitim alarak kaynak yapmayı öğrenecekler.

İŞ BAŞI EĞİTİMİ VERECEKLER

Aynı anda 16 kişiye kaynak eğitimi verebileceklerini sözlerine ekleyen Kömeç, şunları kaydetti: “Bunların yanı sıra Türkiye’de bizlerin nitelikli eleman sorunumuz var. Bizler, bu işleri yapabilmek için yeterli donanıma sahip nitelikli elemanı ne yazık ki bulamıyoruz. Bununla birlikte bu hassasiyeti gösterebilecek bir eğitimde yok. Bizler, ilk öncelikle Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak bir proje hazırlayıp nitelikli eleman yetiştirmek için ortak çalışma yürütmek istedik. Ama bundan başarılı olamadık. Organize Sanayi Bölgesinden bir yer istedik ve burada nitelikli eleman yetiştirmek için 2 milyon liralık bir yatırım yaparak okul gibi bir yer planlamıştık. Fakat bunda da istediğimizi alamadık. Yaptığımız girişimlerden sonuç elde edemeyince bizlerde kendi yerimizde bir eğitim alanı oluşturalım diye karar aldık. Bunlar basit işler değil, sorumluluk istiyor. Eğer bizler Almanya ile, Fransa ile, İngiltere ile yarış yapmak istiyorsak bunun için ilk başta yeterli donanımı ve eğitimi öğrencilerimize vermek zorundayız. Bizlerde bu yüzden şirketimiz bünyesin oluşturduğumuz eğitim alanında bu eğitimi vermek istiyoruz. Aynı anda 16 kişi kaynak eğitimi alabilecek. Aynı zamanda 20’nin üzerinde mekanik, makineci gibi yetiştirme imkanımız olacak. Ayrıca 50 kişiye yakın insana aynı anda ders ve eğitimde verebileceğiz. Bu insanlar, aldıkları eğitimle ustadan görme usulü değil teknik anlamda bu işi yapacaklar. Hesaplamasından çizimine kadar hepsini öğrenecekler. Bir yere gittikleri zaman tek başlarına iş alıp sonuçlandırabilecek kapasitede olacaklar. Bizler bunun eğitimini inşallah şirketimiz bünyesinde vereceğiz. Şimdilik üniversitemiz ile bir anlaşma yaptık. İnşallah üniversitenin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerimize burada eğitim verme imkanımız olacak. Aldıkları bu eğitimlerle sadece Türkiye’de değil Dünya’nın her tarafında gittikleri yerlerde rahatlıkla alanlarında iş bulabilecek kapasite ve donanıma sahip olacaklar. İnşallah bizler, bunu burada başaracağız. Türkiye’nin buna ihtiyacı var, böyle yetişmiş nitelikli elemanı her yerde bulamıyorsunuz. Ustasından görmüş şekilde kaynak yapanlar var, bunlarda bazı işleri doğru yapmadıkları için ülkemizde aranan insanlar oluyor. Talep çok fazla inşallah bizler, bunların önüne geçeceğiz. Bizim gençlerimizden tek isteğimiz, bu kursları katılıp kendilerini yetiştirmeleridir.”

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV