banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
18 Ekim 2019 Cuma

İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ TAMAMLANDI

Kastamonu Valiliği’nin organizasyonu ile bu yıl 14’üncüsü gerçekleşen “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü” dün Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ile sona erdi.

17 Haziran 2019 Pazartesi 09:38
İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ TAMAMLANDI


Kastamonu Valiliği’nin organizasyonu ile bu yıl 14’üncüsü gerçekleşen “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü” dün Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ile sona erdi.

Yaklaşık 350 yürüyüşçünün katıldığı ve yaklaşık 4 gün süren yürüyüşün bitiş programı Kışla Parkı’ndaki karşılama töreni ile başladı. Türk bayrağı ve marşların söylenmesiyle başlanan program Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüşle devam etti.

Kışla Parkı’ndan başlayan yürüyüşe Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

İSHAK: 14’ÜNCÜSÜ GERÇEKLEŞTİ

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak,  “1918 sonlarında Anadolu’nun birçok yeri işgal edilmiş, buna karşın Türk Ulusu topyekûn bağımsızlık mücadelesine başlamıştır. Karadeniz’den gelen cephanenin, mühimmatın güvenli bir şekilde cepheye taşınması gerekiyordu. Bunun için güvenli bir yola ihtiyaç vardı. Bu yolun adı İstiklal Yolu’dur. Atatürk’ün ‘Gözüm cephede, kulağım İnebolu’da’ dediği yoldur, İstiklal Yolu. Şehit Şerife Bacı’nın donarak öldüğü, 95 km’lik güzergah 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından tarihi sit alanı olarak ilan edilmiştir. Yine aynı yol 2018 yılında İstiklal Yolu Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Bu da ilimizin 3’üncü Milli Parkı olmuştur. Milli Mücadele kahramanlarımızdan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Şehit Şerife Bacı, Halime Çavuşlar, Necibe Nineleri anma, genç kuşaklara bunları aktarmak adına 2008 yılından bu yana Kastamonu Valiliğimizin himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün koordinesinde İstiklal Yolu yürüyüşü gerçekleştirdik. Bu yıl 14’üncüsünü gerçekleştirdik” dedi.

VİDİNLİOĞLU: BU YOL İSTİKBALİN YOLUDUR

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu ise: “Şehitler ve Evliyalar Şehri Kastamonu, Çanakkale ve Milli Mücadele’nin kahraman şehridir. Erkekleri cephede olan Türk kadınının ‘vatan için erlerimizle birlikte seve seve ölürüz’ dediği kenttir. Kastamonu, Türk’ün damarlarındaki asil kanının hâla canlı olduğunu hissedeceğiniz ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin ne kadar sağlam atıldığını daha iyi anlayabileceğiniz mukaddes bir memlekettir. 2019 yılı Milli Mücadele hareketinin 100’üncü yıldır. Ayrıca bu yıl, kurtuluşun basın komutanlığını yürüten Açıksöz Gazetesi’nin kuruluşu ve ilk Türk Kadın Mitingi’nin de 100’üncü yıldır. Kastamonulular olarak ayrı bir gurur ve onur duymaktayız. 100 yıl önce verilen mücadelenin nesilden nesile sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi, birlik ve beraberliğimizin kıymetinin daha iyi kavranabilmesi için buradayız. İstiklal Yolumuz, 2018 yılında Milli Park unvanını elde etmiştir. Şerife Bacıların, zor şartlarda cepheye mermi taşıdığı, nice destanların yazıldığı bu yol istikbalin yoludur. Bu yol Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağı nişanesidir” diye konuştu.

KARADENİZ: GURULA BELİRTİYORUM,

İSTİKLAL YOLU MİLLİ PARK İLAN EDİLDİ

Yürüyüşçülere seslenerek konuşmasına başlayan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise, “Uzun bir parkuru bitirdiniz. Zor bir parkurdu. Ancak 100 yıl önce burada bu cephaneyi taşıyanların yaşadıkları zorluklar, bugünkü yaşanan zorluklardan fazlaydı. İnebolu’dan alınan emanetleri İç Anadolu’ya ve Ankara’ya ulaştırmak zorundaydılar. O silah ve cephaneler sayesinde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları güçlü bir şekilde vermişler kahraman milletimize bağımsızlığı getirmişlerdir. Biz bugünkü törenle onların yaşadıklarını hiçbir zaman unutmamak zorundayız. Ülkemizin ve milletimizin geleceği açısından gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Geçen yıl İstiklal Yolu Yürüyüşü tamamlandığında beklentimiz İstiklal Yolu’nun Milli Park haline getirilmesiydi. Gururla belirtirim ki, İstiklal Yolu Milli Park ilan edilmiştir. İstiklal Yolu planı çerçevesince oluşturulacak ve yürüyüşümüz sene de bir gün yapılan yürüyüş olmaktan çıkarak belli aralıklarla yapılacaktır. Ankara’dan Dumlupınar’a ve İzmir’e ulaşan etap ile İnebolu- Ankara etabı birleştiğinde gerçek anlamda İstiklal Mücadelesinin yürüyüş güzergahı olarak belirlemiş olacağız. Milletimizin bundan sonra ne şekilde yürüyeceğini de göstergesi olacaktır” ifadelerini kullandı.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV