İstiklal Yolu Tarihi paneli düzenlendi

Vali Avni Çakır, salı günü başlayacak İstiklal Yolu Yürüyüşü'ne Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu'nun da katılacağını açıkladı

İstiklal Yolu Tarihi paneli düzenlendi
banner72

Dün, Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda, Geçmişten Günümüze İstiklal Yolu Tarihi Paneli gerçekleştirildi. Panele Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan ve davetliler katıldı.

ATALAN: “İSTİKLAL YOLU, KURTULUŞ SAVAŞI’NIN KAZANILMASINDA BÜYÜK KATKI SAĞLAMIŞTIR”

 Panelin açılış konuşmasını gerçekleştirirken İnebolu’dan Kastamonu’ya uzanan kutlu bir ulusun bağımsızlık mücadelesinin en önemli yapı taşlarından birinin İstiklal Yolu olduğunu söyleyen Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan; “Bir yolu düşünün ki, her bir adımı bin bir emekle dokunan. Bir yol düşünün ki, her adımda bağımsızlığa biraz daha yaklaştıran. İnebolu’dan Kastamonu’ya uzanan kutlu bir ulusun bağımsızlık mücadelesinin en önemli yapı taşlarından biri olan 340 km’lik İstiklal Yolu, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük bir katkı sağlamıştır. Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul ve Rusya’dan gemilerle İnebolu’ya getirilen silah ve mühimmat 3 yıl boyunca yaz, kış demeden İstiklal Yoluyla Ankara’ya ulaşmıştır. Bu dönemde Başkumandan olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da’ sözü mücadelenin başarısı için İstiklal Yolu’nun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu mücadele sürecinde eli silah tutan her genç cephede savaşırken, kadınlar ve çocuklar cephede belki de 5-6 dakikada harcanacak mühimmatları 3 haftada kağnılarla Ankara’ya büyük mücadele taşımakta, destanlarla dolu Türk tarihine yeni bir destan eklemektedirler. Birçok kahramanı olan bir destandır. Cephanelikleri tipiden korumak için kendini siper eden Şerife Bacı’dan, erkek kılığına girerek cephede savaşan ve ölene kadar da üniformasını çıkarmayan Halime Çavuş’a, yetmiş yaşında top mermisini omuzlayıp taşırken, kendisine yardım edilmeden Kastamonu Bölgesi Komutanı Muhittin Paşa’ya ‘Bana yardımı bırak, düşman gemileri geliyor. Git bir sandık cephanede sen omuzla’ diyen Hamamcı Kadı Salih Reis’ten, daha nice nice isimsiz kahramanlara. Mücadele süreci sonrasında TBMM tarafından 11 Şubat 1924 tarihinde yapılan 99’uncu oturumda 66 numaralı kanunla İnebolu’ya Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Yine bu mücadele sonrasında bu hatta yer alan halk Milli Mücadelenin ana ruhunu unutmamıştır. Kendi imkânlarıyla fiziki, kültürel olarak vefa göstererek, İstiklal Yolu hakkında farkındalık oluşturmaya çalışmışlardır. Kastamonu yöresi cephe gerisinde kalmasına ve işgale uğramamasına rağmen İstiklal Savaşı’nda yer almış ve cephelere kadar uzanan lojistik sevkiyatın başlangıç noktası olmuştur” dedi.

VİDİNLİOĞLU: “KASTAMONU OLMASA BUGÜNKÜ COĞRAFYAYA SAHİP OLMAYABİLİRDİK”

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ise Kastamonu’nun hiç işgale uğramadığı halde İstiklal Mücadelesi’nde en önde olan illerden bir tanesi olduğunu söyleyen Başkan Vidinlioğlu; “Kastamonu olmasa ne olurdu? Belki bağımsızlığımızı kazanırdık ama bugünkü vatan coğrafyasına sahip olmayabilirdik. Belki bağımsızlık mücadelesini kazanırdık ama çok daha fazla şehit verirdik. Onun için İstiklal Harbini anlatabilmek için Kastamonu olmazsa olmazımız. Şimdi gözümde canlandırıyorum da; o yıllarda İnebolu Limanı’ndan Küre Dağlarını o günkü şartlarda aşacaksınız, Ilgazları aşacaksınız ve cepheye cephane taşıyacaksınız. Bunlar çok yüksek vatan sevgisi ve çok yüksek bir imanla olacak şeyler. Onun için Kastamonu Milli Mücadele’de çok ayrı bire yere sahip. Onun için İstiklal madalyalı tek ilçemiz İnebolu, olmazsa olmazımız bizim. Bugünkü şartlara baktığımız zaman, geçenlerde de tekrar dile getirmiştim ama bugünkü şartlarda bir bakıyorum ki, birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi için net olmanın şartlarından bir tanesi aynı geçmişe sahip halde, aynı kalp atışına sahip olmak ve geleceği de beraber düşlemek lazım. Yani mazide birlik, halde birlik lazım. Kısır çekişmelerin ötesinde olduğumuz zaman ben inanıyorum ki çok daha rahat ve çok daha büyük adımlar atacağız. Yine son dönem yaşanan tartışmalara baktığımız zaman, en sonki tartışmada geçen akşam Belediye Meclisi’nde de gündeme getirdim. Milli mücadelenin başkahramanı olmazsa olmazımız, asgari müştereğimiz, Anadolu’nun küllerinden yeni bir devlet ortaya çıkarmış büyük önderin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç kimsenin indinde tartışılacak bir tarafı yoktur. Atatürk bizim olmazsa olmazımızdır. Kırımız çizgimizdir. Sevmek zorunda değilsiniz fakat en azından susmak zorundasınız. Sevmeseniz bile içinizde tutun ne tutacaksanız. Böyle dile getirdiğiniz zaman kendinize olan sevgiyi de en aza indiriyorsunuz. Onun için Atatürk’ü sevmemeyi benim belediye başkanı olarak sevmemem mümkün değil. İnanıyorum ki, memleketin büyük ekseninin de bu sevgisini hiç kimse ortadan kaldıramaz. Onun için gelin geçmişimizle halimizle geleceğimizi birlikte planlayalım, programlayalım ki muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilelim” diye konuştu.

ÇAKIR: “150-200 KİŞİLİK BİR YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Vali Avni Çakır, Kastamonu’nun Milli Mücadele’deki önemini vurgulayan konuşmalar yaptı. Vali Çakır, şunları söyledi: “Bugünden itibaren İstiklal Yolu etkinliklerimiz aynen Çanakkale gibi, aynen Sarıkamış’ta olduğu gibi Gençlik ve Spor Bakanlığımızın himayelerinde Türkiye çapında çok daha geniş kutlanacak. Yalnız bu sene pandemi şartlarından dolayı etkinliğimiz biraz daha dar bir katılım ile gerçekleşecek. Salı günü Gençlik ve Spor Bakanımızın da katılımıyla yürüyüşümüzü başlatacağız. Cuma günü de Kışla Parkı’ndaki karşılama ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamayla yürüyüşümüzü tamamlayacağız. Bu süreçte atalarımızın vermiş oldukları mücadelenin, o günkü şartlarda ne tür zorluklarda bu mücadeleyi yaptıklarını ve vatanın kurulmasındaki katkıların daha iyi anlaşılması için, bu güzergâhın çok iyi yaşanılması ve yaşatılması gerekiyor. Bu kapsamda Kastamonulu hemşehrilerimizde bu yürüyüşe daha çok katılması yönünde çabamız oldu. Pandemi şartlarından dolayı bu yıl 150-200 kişilik bir katılım ile bu yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Fakat pandemi şartlarından sonra Kastamonulu olup da, bu yol görmeyen hiçbir vatandaşımızın kalmamasını istiyoruz. Bu en büyük amaçlarımızdan bir tanesidir.”

Oturum başkanlığını Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz’ın yaptığı panelde Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu “Selçuklu’dan Osmanlı Devleti’ne Batı Karadeniz’de Ulaşım”, Arş. Gör. Dr. Yalçın Bazna “Osmanlı Devleti Döneminde İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara Hattı”, Prof. Dr. Alb. Hüsnü Özlü “Türk İstiklâl Harbinin Lojistiği: İnebolu Üzerinden Yapılan Lojistiğin Değerlendirmesi”, Prof. Dr. Rahmi Çiçek “Millî Mücadele Dönemi’nde İstiklâl Yolu” ve Doç. Dr. Ercan Çelebi ise “Cumhuriyet’in İlk Yıllarında İstiklâl Yolu’nun Genel Durumu” başlıklı konularda konuşma gerçekleştirdiler. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER