iSTiKLAL YOLU iHYA OLACAK

Milli Mücadele yıllarının en etkili lojistik yolu olarak kabul edilen İstiklal Yolu’nun Milli Park ilan edilmesi için çalışmalar hızlandı. Konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantının ardından dünde Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi. İstiklal Yolu güzergahında yer alan ilçe belediyeleri ve kaymakamlarının da katıldığı toplantıda konu ile ilgili öneriler ele alınırken, nasıl bir proje ile Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne gidileceği de görüşüldü.

iSTiKLAL YOLU iHYA OLACAK

 

  Milli Mücadele yıllarının en etkili lojistik yolu olarak kabul edilen İstiklal Yolu’nun Milli Park ilan edilmesi için çalışmalar hızlandı. Konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantının ardından dünde Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi. 

İstiklal Yolu güzergahında yer alan ilçe belediyeleri ve kaymakamlarının da katıldığı toplantıda konu ile ilgili öneriler ele alınırken, nasıl bir proje ile Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne gidileceği de görüşüldü.
Toplantıda konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Bizim şuanda yapacağımız İnebolu-Ankara arasında yapılacak olan İstiklal Yolu ihya projesinin Kastamonu ayağında öneriler geliştirmek ve bu önerileri Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne sunmak. İhya projesinin en doğru ve güzel proje şekline dönüşmesini sağlamaktır. Çünkü bu fırsat bir kez ele geçer. Bu proje ne kadar doğru yapılırsa, ne kadar uygun yapılırsa o kadar başarı şansı yüksek olur. Hem ilimiz hem de ülke turizmine fayda sağlar. Proje yaparken bin defa düşünürsek o zaman hayata geçirirken 1 defa düşünmek yeterli olacaktır. Bir diğer konumuz ise Ilgaz’ın imar planının güncellerken oranın daha işlevsel bir hal alması ve bugünün ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, örneğin yer altına 2 katlı bir otopark yapılması gibi örnekler var. Tabi bunlar henüz taslak plan aşamasındadır” dedi.

KENT TARİHİ MÜZESİ ÖNERİLER SUNDU

2006 yılından bu yana Kastamonu Valiliği'nin Atatürk ve İstiklal Yolu'nda yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Arkeolog Murat Karasalihoğlu ise Kastamonu Valiliği Kent Tarihi Müzesi olarak yapılması gerektiğini düşündükleri çalışmalara da değindi. 
Kent merkezinde mutlaka Milli Mücadele Müzesi oluşturulması gerektiğinin altını çizen Karasalihoğlu, Milli Mücadele'yi anlatan belgesel, sinema filmi hatta dizi çekilmesine yada popüler tarihi roman çalışmasına ön ayak olunabileceğini kaydetti. 
Güzergahta yaşanan olayları dramatize eden heykel ve heykel grupları yapabileceğini, sanatsal duraklarla yolun zenginleştirebileceğini belirten Murat Karasalihoğlu, “Yolun temel talihsizliklerinden biri yolun 4'te 1'lik kısmı günümüzde anayolla çakışmakta ve asfalt üzerinde gidilmektedir. Temel anlamda yolun orijinal haline kavuşturulması gerekmektedir. Kent merkezine geldiğinde yolun ana alter dışında kalan Daday karayolundan Şeker Köprü'ye geçen bir alternatifi var. Bu alternatif yolun geliştirilmesi, konsepte uygun hale getirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Tescilli dediğimiz köprüler son 10 yılda muazzam tahrip oldu. Alt yapı ve sanat yapıları yeniden tespit edilip, bilinmeyenler ortaya çıkarılıp koruma altına alınmalıdır. Trenking parkurumuzdaki işaretler Uluslar arası standartlara göre yapılmış ama yeterli değil. Sadece kilometre gösteriliyor. Tarihsel kaynaklara dayandırılarak yol üzerindeki yaşanmışlıkların ahşap panolarda anlatılacağı bir işaretleme yapılmasının çok daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Temel sıkıntılardan biri de yol üzerinde bulunan taş ocakları ve HES'ler olarak göze çarpıyor. Milli Park açısından da bakacaksak yol panoramasını bozacak uygulamalara bundan sonra izin verilmemesi yada dikkat edilmesi gerekiyor. 100 kilometrelik bu yol üzerinde üç belediyemiz var. Yolun geçtiği ilçe belediyelerinin yolun bakımı ve temizliğiyle ilgili mutlaka sorumluluk almaları gerekiyor. Milli Mücadeleyi anlatan ama basit olmayacak; prodüksiyon, belgesel, sinema filmi hatta dizi çekilmesine yada basılı bir yayın olarak popüler tarihi roman çalışmasına ön ayak olunabilir. Bunun dışında güzergahta yaşanan olayları dramatize eden heykeller, heykel grupları yapabiliriz. Sanatsal duraklarla yolu zenginleştirebiliriz. Güzergahın hemen başında İnebolu Cezaevi var. Bu cezaevinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu güzergah üzerindeki eski hanlar ayağa kaldırılabilir, turizm tesisi haline getirilebilir. Önemli tarihlerde bir drama yapılarak tarihi konsept canlandırılabilir. Kastamonu özelinde de bir Milli Mücadele Müzesi'nin yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. İstiklal Yolu'nda ayrıca arkeolojik yapılarda çok fazla. Güzlüce Höyüğü tescil edildi. Bunun yanında Seydiler İmrenler Höyüğü bulunmaktadır. Buralarında belki ileride yapılacak bir kazıyla açık hava müzesi olarak sergilenerek yolun tarihsel derinliği arttırılabilir diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Serkan Horuz
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER