banner38

Müzik indir

banner46

banner47

05 Temmuz 2020 Pazar

İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 99. YILI KUTLAMA MESAJLARI

İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 99. YILI KUTLAMA MESAJLARI

12 Mart 2020 Perşembe 10:37
  İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 99. YILI KUTLAMA MESAJLARI


Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz

 “İstiklal Marşımız, Milli Mücadele ruhunu daima yaşatan eşsiz bir teminat olarak, Türk milletinin istiklal tutkusunu, kahramanlığını, vatan sevgisini ve tarihi yürüyüşünü destansı bir üslupla anlatarak, her mısrası büyük anlamlarla yüklenmiş, kurtuluş savaşımızın en çetin dönemlerinde milletimize büyük cesaret vererek, geleceği için de asla sönmeyecek bir ışık olmuştur. 

Vatanını canlarından üstün tutan, büyük bir azimle, emsalsiz fedakarlıklarla bağımsızlığa ve özgürlüğe sahip çıkarak istiklal mücadelesini zaferle neticelendiren ecdadımızın, zor şartlar içinde bulunduğu durumu, sahip olduğu gücü ve kararlılığı bugüne taşıyan, geçmişi ile geleceği buluşturan İstiklal Marşımız Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılarak, cephelerde kazanılan zaferlerin insan ruhuna yansıması olarak Türk Milletinin belleğinde yer edinmiştir.

Uğruna destan yazılmış bir vatanda, istiklal mücadelesiyle bağımsızlığını kazanmış bir millet olarak tarihimiz boyunca birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece neler başardığımızı, bir milletin azmi sayesinde kazanılan zaferleri ve bu vatanın hangi zor aşamalar neticesinde kurulduğunu anlatan, Milletimizin yeniden dirilişine vesile olan bu eşsiz eser İstiklal Marşı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada büyük bir gururla vatanımızda yankılanmaya devam edecektir.

Sahip olduğu değerlerinin muhafazasında kararlılık gösteren bir milletin mensubu olmaktan gurur duyduğumuz medeniyetimizin, bugün bizlere atfettiği görev ve sorumluluk ile her gün bilimde, teknolojide, kültürde, sanatta, ekonomide hayatın her alanında gelişme ve ilerleme kaydederken aynı anlayış içerisinde gençlerimize de vatan, bayrak aşkını, azmi, başarmayı ve her şartta zorlukların üstesinden gelmeyi öğretmek öncelikli görevimizdir.

Milli Mücadele ruhunun tam olarak ifade bulduğu bağımsızlık sembolümüz İstiklal Marşımızın kabulünün 99. Yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ve İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, bağımsızlık yolunda hayatlarını feda eden  tüm kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik

“Cephede kahraman ordumuzun azmi ve inancı, Anadolu topraklarında aziz milletimizin kararlılığı ve vatan aşkıyla kaleme alınan İstiklal Marşımız, kurucu bir metindir. İstiklal Marşımız, İstiklal Harbi tamamlanmadan, savaş sürerken yazılmış adeta harbe yön vermiş, Türkiye'nin istikametini belirlemiştir. İstiklal Marşı ülkemizin kuruluşu esnasında tam manasıyla ‘yol haritası’ işlevi görmüştür. İstiklal Harbi'ni yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin iradesi, kararlılığı; askerimizin cephedeki fedakârlığı, azmi, vatan aşkı İstiklal Marşı'na çok net yansımıştır. Değerlerimiz, medeniyet birikimimiz, inancımız, milletimizin tarihteki yürüyüşü İstiklal Marşımızın mısralarında vücut bulmuştur. İstiklal Marşı 99 yıl önce yazılsa da idealleri, hedefleri bakımından aslında milletimizin tarihi kadar köklü; ufku, kapsayıcılığı, kurucu metin vasfıyla geleceğimizi şekillendirecek kadar yenidir. Tarihinin her döneminde bağımsızlığına ve vatanına yönelen tehditlere birlik ve beraberliğinden ödün vermeden karşı koyan aziz milletimiz, Mehmet Akif'in İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu değerlerimize her zaman sahip çıkacak; ortak sesimiz, ortak vicdanımız olan İstiklal Marşımızı ilelebet muhafaza edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümünde, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu

“Türk Milleti’nin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Millî Marş olarak kabul edilmesinin 99. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz. Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Türk milletine cesaret ve tahammül aşılamak ve millî duygularımızı harekete geçirmek için ‘Korkma’ diye başlayarak yazdığı İstiklal Marşı, ulusal birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, bağımsızlık ve özgürlük duygularımızı yansıtan, tek bir bayrak altında yaşamamızı sağlayan kilometre taşıdır. Merhum Mehmet Akif’in, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı; millî mücadele ruhunu, milletimizin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan büyük Türk milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı bugün de bizlere vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir.

Mehmet Akif, kendisini milletinin, vatanının istiklal ve istikbal mücadelesini adamış büyük bir şairdir. Mehmet Akif, Millî Mücadelemiz çerçevesinde yaptığı çalışmaları Nasrullah Meydanında yaptığı konuşmalarla yürütmüş, bu konuşmalar gazetede yer alarak halkımıza ulaşmıştır. Yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımız, aziz milletimizin hislerine tercüman olmuştur. İstiklal Marşımız ne geçmişte ne de gelecekte milletimizin esarete asla boyun eğmeyeceğinin tüm dünyaya ilan edilişinin bir ifadesi olmuştur.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Millî Marş olarak kabul edilişinin 99. yıl dönümünü kutlar; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere İstiklal Marşımızı kabul eden TBMM üyelerini, vatanımızın birlik ve beraberliği için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.”

İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal

“Büyük şair mütefekkir Mehmet Akif, İstiklal Marşıyla milletimizin hürriyet mücadelesini ve ezelden ebedi yürüyüşünü destanlaştırarak herkesin hislerine tercüman olmuş, bu mücadeleyi ölümsüzleştirmiştir. Tarihteki şanlı yürüyüşümüzü, milletimizin karakterini, kahramanlığını, bağımsızlık tutkusunu, vatan sevgisini en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı, milli mücadelenin en çetin dönemlerinde halkımıza büyük cesaret ve moral aşılamıştır. İstiklal Marşı’nın her mısrası büyük anlamlar yüklüdür. Mehmet Akif, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ derken bu süreçte çekilen zorlukları en çarpıcı biçimde ortaya koymuştur.

İstiklal Marşının kabulünün 99. Yıldönümün de başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve vatanın selameti, milletin istiklali için canını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.”

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü

“Bugün, milletçe İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 99’uncu yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Üzerinde hür olarak yaşadığımız bu cennet vatana kasteden düşmanlara karşı büyük bir azim, inanç ve fedakârlıkla kazanılan istiklal mücadelemiz, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un coşkulu mısralarıyla İstiklal Marşında ölümsüzleşmiştir. Bizler bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız yaşıyorsak, bunu istiklal mücadelemizin ölümsüz destanı İstiklal Marşı’nı yazdıran ruha, canı pahasına bu toprakları vatan yapan ve koruyan atalarımıza, 15 Temmuz’da canını ortaya koyan aziz milletimize Fırat Kalkanı operasyonu ile Cerablus’ta Zeytin Dalı harekatı ile Afrin’de Bahar Kalkanı operasyonu ile İdlib’te şehadete koşan kahraman askerlerimize bugüne kadar vatanı uğruna şehit olan tüm şehitlerimize borçluyuz. Bu yüce millet İstiklal Marşımızın TBMM' de kabul edilişinin 99. Yıldönümünde, bugün bile güzel vatanımız ve onun bölünmez bütünlüğü için sayısız şehitler vermektedir. İnanıyorum ki bizi biz yapan, bizi bir millet kılan vazgeçilmez değerlerimizin en veciz ifadesi olan İstiklal Marşımız, ilelebet vatan semalarında yankılanacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı henüz kabul edilmeden Kastamonu Açıksöz Gazetesi’nde Osmanlıca halini bastırarak milletine sunan Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum. ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”

MHP Kastamonu İl Başkanı Yüksel Aydın

“İstiklal Marşı 12 Mart 1921’de heyecan seli ve vecd sağanağı eşliğinde Türk milletinin ruh köküne tercüman olmuş, hissiyatını seslendirmiştir. Akif ilk söze ‘Korkma’ diye başlıyor, ‘İstiklal’ diye de bitiriyor. Çıkarına yenik düşenler, fırsatçılar, koltuk ve para düşkünleri istiklali ikbal diye anlıyor. Akif kalemiyle beyaz sayfalara mücadele azmini nakış nakış işliyor. Ama hiçbir yerde kaçanı, korkanı, işler değişince satanı övmüyor. Dün heyecanları tükenenler istiklale inanmamış, zafere dudak bükmüşlerdi. ‘Manda ve himaye altına girelim, bu iş bitsin’ diyorlardı. Bugün de istiklal ve istikbali yalnızca koltukları gören, kendi cüzdanlarına indirgeyenler vardır; fakat hevesleri kursaklarında kalacaktır. Akif’in ifadesiyle söyleyecek olursam, Allah bir daha bu aziz millete İstiklal Marşı yazdırmasın. İstiklal Marşı; inanmışlığın, kahramanlık potasında erişmiş yüksek bir ahlakın kaleminden çıkmış ve Türklüğün vicdanına emanet edilmiştir. Bu emanetin TBMM’de kabul edilişinin 99. yıldönümünde merhum vatan şairimizi, milliyetçi kahramanları ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Ayrıca; KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, TÜRKAV Şube Başkanı Hamdi Özden, Türkiye Kamu Sen Kastamonu İl Başkanı Nedim Afacan, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu da kutlama mesajı yayınladı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV