banner38

banner39

banner46

banner47

02 Nisan 2020 Perşembe

İstiklal Marşımızın 99. yılı kutlandı

İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişin 99’uncu yıl dönümü nedeniyle Rıfat Ilgaz Konferans Salonu’nda 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

13 Mart 2020 Cuma 11:35
 İstiklal Marşımızın 99. yılı kutlandı
 

 

İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişin 99’uncu yıl dönümü nedeniyle Rıfat Ilgaz Konferans Salonu’nda 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

Programa Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Garnizon Komutanı Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu İl Jandarma Komutanı Mücahit Avkıran, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, İGM Başkanı Güray Parçal, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Göl Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Yağız’ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile sürdü.

Göl Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Yağız konuşmasında şunları söyledi; “İstanbul kara bulutlar ile kaplıyken Anadolu’da Milli Mücadele’nin kıvılcımı başlamıştı. Birkaç gün önce Çanakkale’de büyük bir cesaret göstermiş Mehmetçik, silahsız ve bitkin bir haldeydi. Hiçbir vatansever bu zillete katlanması düşünülemezdi. Çok geçmeden Anadolu’da Milli Mücadele meşalesi yanmıştı. Milli Mücadele’ye ilk koşanlardan bir tanesi de şair Mehmet Akif Ersoy’du. Bir bahar günü Ankara’ya varan Mehmet Akif,  TBMM’nin yolunu tuttu. Acı ve ıstırap dolu günlerde çok sevdiği milletinin yanındaydı. İlk iş olarak milletin Milli Mücadele bayrağı altında birleşmeye çağırdı.Bu uğurda Anadolu’yu adım adım dolaşan Akif, ‘Bu vatanda giderse, elimizde bir şey kalmaz’ diyerek insanları cihada ve bu uğurda savaşmaya davet ediyordu. Tamda o günlerde Maarif Vekaletince Milli Marş yazılması için yarışma tertip edilmişti. Kutsal vazifeyi ifa etmek adına 700’ü aşkın şiir gönderildi. Gönderilen şiirlerden hiçbiri İstiklal ve Milli Mücadele ruhunu yansıtacak kudrete sahip değildir. Bu şiiri ancak Anadolu ile yanıp kavrulan bir kişi yazabilirdi. Bu kişi Milli Mücadeleye gönül vermiş, ulusun derdi ile dertlenmiş Mehmet Akif’ten başkası değildi. Milletin ızdırabını derinden hisseden Akif, Milli Mücadele’nin ruhuna tercüman olan o eşsiz şiirini kaleme almıştır. Böyle bir şiir ortaya çıkmıştır ki, bir ulusun var olup, olmama noktasında ihtiyaç duyduğu sonsuz gücü ve her türlü değeri taşımaktadır. Büyük Türk Milleti’nin tarihini ve mücadele ruhunu yansıtmaktadır. Mehmet Akif, gerçek bir vatanseverdi İstiklal Marşı için verilen 500 liralık ödülü ihtiyacı olmasına rağmen kabul etmemiş, bir hayır vakfına bağışlamıştır. Ona İstiklal Marşı’nı bir daha yazabilir misin? Diye sorulduğunda. ‘İstiklal Marşı bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu bende yazamam. Onu yazmak için o günler görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benimde değil, milletindir.’ demiş ve İstiklal Marşı’nı Safahat’ına almamıştır. Yine ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’ demesi, İstiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakarlıklar yaptığımızın kanıtıdır.”

Konuşmanın ardından “Hakk’ın Sesleri Oratoryosu”, “Tiyatro Gösterisi”, “Müzik Dinletisi”, “İstiklal Marşı’nın Sahne Gösterisi Eşliğinde Okunması” ile devam eden program protokol üyeleri tarafından yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ile son buldu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV