banner38

banner46

banner47

05 Haziran 2020 Cuma

İSTİKLAL MARŞIMIZIN 98. YILI KUTLANDI

İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişin 98’inci yıl dönümü nedeniyle Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

13 Mart 2019 Çarşamba 11:01
İSTİKLAL MARŞIMIZIN 98. YILI KUTLANDI
 

İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişin 98’inci yıl dönümü nedeniyle Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve eşi Nebahat Babaş, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kısa bir konuşma yaparak 12 Mart’ın önemini açıklayan öğretmen Dilek Demirbaş, “İstanbul kara bulutlar ile kaplıyken Anadolu’da Milli Mücadele’nin kıvılcımı başlamıştı. Birkaç gün önce Çanakkale’de büyük bir mücadele göstermiş Mehmetçik, harap ve bitap haldeydi. Hiçbir vatansever bu zillete katlanması düşünülemezdi. Anadolu’da açılan Milli Mücadele bayrağına ilk konuşan şair Mehmet Akif Ersoy’du. Bir bahar günü Ankara’ya varan Mehmet Akif,  TBMM’nin yolunu tuttu. Akif, Türk Milletini canından çok seviyordu. Akif Ankara’ya varır varmaz halkı Milli Mücadele bayrağı altında birleşmeye çağırdı. Akif, Anadolu’yu adım adım dolaştı. Milli Marşın yazılması için yarışma tertip edildi. Tek şart Milli Marşın güç ve kudret dolu olmasıydı. Kutsal vazife görev alınarak 700’ü aşkın şiir gönderildi. Ancak gönderilen şiirlerden hiçbiri İstiklal’i yansıtmamıştır. Milli Mücadeleye gönül vermiş, bitip tükenmek bilmeyen vatan aşkıyla Mehmet Akif dışında bu şiiri kimse yazamazdı. Bu eşsiz şiir gece gündüz demeden yazılmıştır. Bir ulusun var olup, olunmamasında ihtiyaç olunan sonsuz güç ve her türlü değer şiirde taşınmaktadır. Büyük Türk milletinin tarihini yansıtmaktadır.  Vatansever olan Mehmet Akif, ihtiyacı olmasına rağmen şiire karşı ödenecek olan parayı kabul etmemiş vakfa bağışlamıştır. Akif’e ‘İstiklal Marşı’nı tekrar yazabilir misiniz?’ sorusu sorulduğunda şu cevabı verir: ‘O şiiri kimse yazamaz. Ben de bir daha yazamam. O günlerde, o şartları yaşamak gerekir. O şiir artık benim değildir, milletin malıdır’ der. Akif’in ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı’ yazdırmasın demesi, o günlerdeki derin yaranın ve yapılan büyük fedakarlıkların göstergesidir” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından İstiklal Yolundan-İstiklal Marşı’na temalı dramatizasyon gösterildi. Tiyatro eşliğinde İstiklal Marşı’nın kabulü canlandırılırken, TBMM’de İstiklal Marşı’nın okunması da sahnede yer aldı. Yarışmalarda birinci olan eserlerin okunmasıyla devam eden program öğrencilerin ödüllerini almasıyla sona erdi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV