İşletmeler daha bilinçli ihracat yapacak

TR82 Bölgesinde ihracata yönelik taleplerin artması sonrasında harekete geçen Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) işletmelerin bilinçli ihracat yapmalarına destek sağlamak amacıyla “Kolay İhracat Platformu 2.0” semineri düzenledi

İşletmeler daha bilinçli ihracat yapacak

 

İşletmeler daha bilinçli ihracat yapacak

 

TR82 Bölgesinde ihracata yönelik taleplerin artması sonrasında harekete geçen Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) işletmelerin bilinçli ihracat yapmalarına destek sağlamak amacıyla “Kolay İhracat Platformu 2.0” semineri düzenledi.

 

Kaynak Verimliliği ve Yönetim Danışmanlığı Bilgilendirme Seminerleriserisi kapsamında Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinde faaliyet gösteren işletme yöneticileri “Kolay İhracat Platformu 2.0” semineri ile buluştu. KUZKA tarafından düzenlenen serinin altıncı seminerinde Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Kolay İhracat Platformu 2.0”ın işletmelere kullanımı hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Üç ilin işletme temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği çevrim içi ortamdaki seminerde Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Şubesi Uzmanı Burcu Banu Başal, platform üzerinden ihracatçılara sunulan “ihracat kokpiti, akıllı ihracat robotu, pazara giriş haritası, sektörler, ülkeler, eğitim, dış ticaret mevzuatı ve bilgi havuzu” hizmetleri hakkında bilgiler paylaştı.

 

 

GENÇ: ''İŞLETMELERİMİZ DAHA BİLİNÇLİ İHRACAT YAPACAK''

 

Seminer hakkında katılımcılara bilgi veren KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, “Bu seminerimiz Kaynak Verimliliği ve Yönetim Danışmanlığıbaşlığı altındagerçekleştirdiğimiz altıncı seminerimiz. Daha önceden “Yalın Üretim, Aile Şirketi Anayasası, Enerji Verimliliği ve İhracat gibi başlıklarda seminerlerimizi gerçekleştirdik. Ayrıca Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ile de bir ihracat bilgilendirme semineri yaptık.Şimdi de Ticaret Bakanlığımızın “Kolay İhracat Platformu 2.0” ın tanıtımını gerçekleştiriyoruz. İhracatçılarımızın yakından tanıdığı platform aslında 22 Mart tarihinde Ticaret Bakanımızın tanıtımı ile hizmete sunulmuştu. Böylece platformun daha önceki versiyonu yapay zekâ destekli hale getirilerek 2.0 versiyonuna geçilmiş oldu. Bu platform yapay zekâ desteği sayesinde ihracatçıların ihracat konusunda bilinçlenmelerini ve bu alanda ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler sunuyor. Bu anlamda Ticaret Bakanlığımız ihracat yapmak isteyenlerin işini son derece kolaylaştıran bir platformu sektörümüzün hizmetine sunmuş oldu” dedi.

 

PLATFORMU İHRACATÇILAR KULLANDIKÇA GELİŞTİRİLECEK

 

Seminerde“Kolay İhracat Platformu 2.0” ı ihracatçılara tanıtan Ticaret Bakanlığı Uzmanı Burcu Banu Başal dayapayzekâ desteği sayesinde ihracatçıların birçok hizmeti alabildiği platformda yer alan “İhracat kokpiti, akıllı ihracat robotu, pazara giriş haritası, sektörler, ülkeler, eğitim, dış ticaret mevzuatı ve bilgi havuzu” hakkında bilgiler verdi. Başal platformun sürekli geliştiğine dikkat çekerek “Amacımız tüm ihracatçıların bu platformu kullanmalarıdır. Platform bu anlamda kullanıldıkça yapay zekâ desteği sayesinde daha da gelişiyor. Platformun ikinci faz çalışmaları kapsamında yani 2.0 versiyonunda yeni birçok modül eklendi. Bu platformun amacı Türkiye’de 90 bin ihracatçıya ve ihracat yapmak isteyenlere ihtiyacı olan bütün hizmetleretek bir noktadan ulaşmalarını sağlamaktır. Bu amaca yönelik olarak da ulusal ve uluslararası veri kaynaklarından sürekli güncellenmektedir. Bu anlamda platformu online ücretsiz bir ihracat danışmanı olarak da düşünebilirsiniz. Dünya üzerindeki örnekleri ile kıyaslandığında ise bizim platformumuz güncel veri kalitesi ve kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde öne çıkmaktadır. Bu anlamda yurt dışı örneklerinin çok daha ilerisinde olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER