'İslam coğrafyalarının büyük problemleri var'

Kastamonu Üniversitesi'nde 9.Dönem Genç Tarihçiler Başkanlığı görevine Veysel Göktağ getirildi. Kulüp Danışmanı Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu da; düzenlenen programda konuşma yaptı

'İslam coğrafyalarının büyük problemleri var'

 

PROF. DR. CEVDET YAKUPOĞLU:

'İslam coğrafyalarının büyük problemleri var'

Kastamonu Üniversitesi'nde 9.Dönem Genç Tarihçiler Başkanlığı görevine Veysel Göktağ getirildi. Kulüp Danışmanı Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu da; düzenlenen programda konuşma yaptı.

 

Programda konuşan Veysel Göktağ, ''21. yüzyılda Türk İslam coğrafyalarının adeta göz bebeği ve umut ışığı olan kutlu devletimizin en gürbüz gençleri başta olmak üzere Türk-İslam coğrafyalarındaki genç kardeşlerimiz üzerinde büyük ve sinsi hesaplar yapılmaktadır. Bu hesapları yapanlar bunu bilerek ve kasti suretle yapmaktadır. Amaçları  haçlı seferleri ile yapamadıklarını  yapmak, ceddimiz Fatih Sultan Mehmet Han’ın Varna’da, Kosova’da ve İstanbul’un fethinde onlarda açtığı ve hala kanayan özelikle son dönemdeki gelişmelerle daha da  kanayan ve derinleşen yaranın intikamını almaktır. Plevne’de geçemedikleri siperleri geçmek, Çanakkale’de ve Kut-ul Amare’de başaramadıklarını başarmaktır. Özetle ifade edersek tüm insanlığı, tüm dünyayı büyük bir kaos ortamına sürüklemektir. Savaşarak ve öldürerek yıkamayacağını anlayınca bu emellerine ulaşmak için ise onlara büyük bir tehdit oluşturan Türk gençlerinin ve Müslüman milletlerin milli ve manevi değerlerini Emperyalizm, Kapitalizm, Faşizm, Nihilizm, Komünizm ve Ateizm gibi fikri akımlarla Türk’ü Türk yapan, Müslüman’ı Müslüman yapan özetle bizi biz yapan değerlerden bizi kopararak emellerine ulaşmayı hedeflemektedirler” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe hitabesine dikkat çeken Göktağ: “Ey Türk Gençliği, birinci vazifen, Türk istiklalini Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir- diyerek Türk gençliğine vermiş olduğu emri unutmayınız. Kardeşlerim burada biz Türk gençlerine çok büyük vazifeler düşmektedir. Arkadaşlar bu gün üstünde durmamız ve savunmamız gereken cephelerden bir tanesi de milli ve manevi değerlerlerimizdir. Kardeşlerim bizi Türkistan’ın step bozkırlarından kaldırıp Anadolu’ya götüren, Anadolu’dan Viyana kapılarına taşıyan, Ayasofya’nın yanına minareleri diktiren ruh azim ve inanç içimizdeki milliyet ve maneviyat sütunlarıdır” dedi.

YAKUPOĞLU: ''9 YILI AŞKIN SÜREDİR; ETKİN FAALİYET YÜRÜTÜYORLAR''

Kulüp Danışmanı Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu da konuşmasında şunları söyledi: “Genç Tarihçiler kulübümüz, kurulduğundan bu güne 9 yılı aşkın süredir etkin bir şekilde faaliyet yürütmektedir. Bu başarı, kulüp başkanlarımızın, yönetimlerinin ve bütün Tarih bölümü öğrencilerinindir. Yeni kulüp başkanımız da az önce ifade etti; günümüzde Türk dünyasının ve İslam coğrafyalarının büyük problemleri var. Bu nedenle üzerinize büyük sorumluluklar düşmektedir. Karahanlılardan, Gaznelilere; Selçuklulardan,  Eyyübilere; Harzemşahlardan Haçlı Seferlerine; Moğol istilasından, Osmanlılara ve Türkiye Cumhuriyeti'ne; Coğrafi keşiflerden, Reform hareketlerine varıncaya kadar saymakla bitmeyen konularla ilgili dersler alacak, kafanızda oluşan binlerce soruya cevaplar bulacaksınız. Bunun yanı sıra konferanslara, seminerlere, sempozyumlara da katılacak, kısacası tarihi hatmedeceksiniz ve belli bir tarih felsefesi kazanacaksınız. Bilge Kağan'ların Sultan Alparslan'ların, Melikşah'ların, Yunus Emre'lerin, Mevlana'ların, Fatih'lerin, Kanuni'lerin, Atatürk'lerin tecrübesine sahip olacaksınız. Tarih ilmi; coğrafya, felsefe, edebiyat ve dinler tarihi gibi birçok bilim dalını kapsadığı için sizler bir çok derse servis yapar hale geleceksiniz. Bu yüzden tarihçi olmanın bir ayrıcalık olduğunu da biliniz ve çevrenize de bunu böyle anlatınız.” (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER