İŞKUR’DAN MİLLİ EĞİTİM’E 770 PERSONEL DESTEĞİ

Kastamonu İŞKUR, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Toplum Yararına Program protokolü kapsamında 625 temizlik, 145 güvenlik personeli olmak üzere toplamda 770 personel desteği verecek. MEB’e bağlı resmi okullarda yapılacak geçici süreli istihdam için müracaatlar ise 17 Eylül Perşembe günü başlayacak ve 21 Eylül Pazartesi günü sona erecek.

 İŞKUR’DAN MİLLİ EĞİTİM’E  770 PERSONEL DESTEĞİ

 

Kastamonu İŞKUR, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Toplum Yararına Program protokolü kapsamında 625 temizlik, 145 güvenlik personeli olmak üzere toplamda 770 personel desteği verecek. MEB’e bağlı resmi okullarda yapılacak geçici süreli istihdam için müracaatlar ise 17 Eylül Perşembe günü başlayacak ve 21 Eylül Pazartesi günü sona erecek.

İŞKUR İl Müdürlüğü’nden konuya ilişkin şu açıklama yapıldı: “05 Ekim 2020 tarihinde başlayacak olan Toplum Yararına Program ile il merkezi ve ilçelerimizdeki MEB’e bağlı resmi okullarda 625 kişi temizlik 145 kişi güvenlik olmak üzere toplam 770 kişi 30.06.2021 tarihine kadar istihdam edilecektir. MEB’e bağlı resmi okullarda yapılacak geçici süreli istihdam için müracaatlar 17 Eylül 2020 Perşembe günü başlayacaktır. Programlara katılmak isteyen işsiz vatandaşlarımızın İŞKUR e-şube ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden müracaat etmeleri gerekmektedir. (Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden şahsen, başvuru alınamayacaktır.)

Başvuru yapan işsiz vatandaşlarımızın işe yerleştirilmeleri il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile yapılan protokollere göre 24 Eylül 2020’de noter kurası ile belirlenecektir. Programlardan yararlanmak isteyen kişilerin İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, programa müracaat ettiği tarihte 18 yaşını bitirmiş olması, emekli ve malul maaşı almaması, açık öğretim hariç öğrenci olmaması, SGK kayıtlarına göre çalışmıyor (başvuru tarihinden önceki 1 ay işsiz) olmasıgerekmektedir.

TYP’den yararlanma süresi, on iki ay içerisinde ayrı ayrı olarak veya bir defada en fazla dokuz aydır. En son ayrıldığı program üzerinden üç ay geçmeden yeni programa katılanlar son katılmış olduğu programdan kalan süre kadar yararlanabilecektir. (Örneğin geçen dönem Milli Eğitim Müdürlüğü TYP’sinden 7 ay yararlanan bir kişi TYP’den ayrıldığı tarih üzerinden üç ay geçmediyse yeni programdan 2 ay yararlanabilir.)

TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk (1,5) katını (3.487,07-TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacaktır.

İlgilenen vatandaşlarımızın, başvurularını İŞKUR e-şube ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden (Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden şahsen, başvuru alınamayacaktır.) 21 Eylül 2020 Pazartesi günü saat 23.59 kadar yapmaları gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi; Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden veya 444 75 87 numaralı telefondan edinilebilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER