banner29
26 Mart 2019 Salı

İŞ-KUR Kastamonu İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı ÇOK GÜÇLÜ TEŞVİKLER HAZIRLANDI

Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, Sosyal ve Güvelik Kurumu (SGK) İl Müdürü Zafer Şimşek ile birlikte dün yaptığı toplantıda, yürürlükte olan teşvikler hakkında bilgi verdi. İl Müdürü Aşıcı, İŞKUR’un istihdama yönelik 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında özel sektördeki işverene destek çıktıklarını hatırlatarak, devletin geniş bir yardım yelpazesi olduğunu belirtti.

13 Temmuz 2018 Cuma 09:12
İŞ-KUR Kastamonu İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı  ÇOK GÜÇLÜ TEŞVİKLER HAZIRLANDI
 

Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, Sosyal ve Güvelik Kurumu (SGK) İl Müdürü Zafer Şimşek ile birlikte dün yaptığı toplantıda, yürürlükte olan teşvikler hakkında bilgi verdi. İl Müdürü Aşıcı, İŞKUR’un istihdama yönelik 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında özel sektördeki işverene destek çıktıklarını hatırlatarak, devletin geniş bir yardım yelpazesi olduğunu belirtti.

Teşviklerle ilgili yenilikleri açıklayarak konuşmasına başlayan İŞKUR İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan himayesinde 2017 yılı başından beri yürütülen Milli İstihdam Seferberliği kapsamında 2018 yılında daha büyük hedeflere ulaşmak için çok güçlü teşvikler hazırlanmıştır. Bu kapsamda 2 farklı teşvik 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanmaktadır. İmalat ve bilişim sektörünün stratejik sektör olarak belirlendiği ‘Yeni Nesil Teşvik’ uygulamasına ait ikincil düzenlemeler 20 Haziran 2018 itibariyle Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. ‘Yeni Nesil Teşvik’ kapsamında; 1/1/2018 geçerli olmak üzere bir önceki yıl ortalama sigortalı sayısına ilave edilen her sigortalı için 12 ay süreyle vergi ve prim desteği sağlanacaktır. İmalat ve bilişim sektörüne ayrıcalık tanınarak asgari ücret üzerinden değil çalışanın aldığı 5 bin 412 TL brüt ücrete kadar azami 2 bin 151 TL prim ve vergi desteği vereceğiz. Destekten yararlanacaklar ise: bilgisayar oyunlarının yayımlanması, diğer yazılım programlarının yayımlanması, kablolu telekomünikasyon faaliyetleri, kablosuz telekomünikasyon faaliyetleri,  uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri, diğer telekomünikasyon faaliyetleri, bilgisayar programlama faaliyetleri, bilgisayar danışmanlık faaliyetleri, bilgisayar tesisleri yönetim faaliyetleri, diğer bilgi teknolojisi ve bilgisayar hizmet faaliyetleri, veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler, web portalları, başka yerde sınıflandırılmamış bilgi hizmetleridir. Bilişim ve imalat dışındaki diğer sektörlerde ise asgari ücret üzerinden 883 TL vergi ve prim desteği sağlanacaktır. 31/12/2020 tarihine kadar uygulanacak teşvikten yararlanma süresini kadınlar, gençler ve engelliler için 18 ay, diğer çalışanlar için 12 ay olarak düzenlenmiştir” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ VE HEDEFİMİZ İSTİHDAM”

İmalat sektöründe faaliyet gösteren küçük işletmelere yönelik olarak hayata geçirilecek ‘Bir Senden Bir Benden Teşvik’i uygulaması ile küçük işletmelere ilave istihdam sağlamaları şartıyla prim, vergi ve ücret desteği verileceğini açıklayan Aşıcı: “Bu kapsamda; İmalat sektöründe 1-3 işçi çalıştıran ve ustalık belgesine sahip işverenlerimizin, 2018 yılında ilave olarak işe aldıkları işçilerin iki ayda bir ücret, prim ve vergileri devlet tarafından karşılanacaktır. İşe alınacak kişilerin 18 yaşından büyük ve 25 yaşından küçük olması gerekmektedir. 31/12/2018 tarihine kadar devam edecek teşvikten aynı işyeri en fazla 2 işçi için yararlanabilecektir. 1 sigortalı için aylık toplam vergiler dahil 2 bin 486 TL 14 kuruş destek sağlanacaktır. ‘Önceliğimiz ve Hedefimiz İstihdam’ sloganıyla çıkılan bu yolda 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanmak üzere hayata geçirilen yeni teşviklerimizin çalışma hayatımıza, istihdamımıza, milletimize ve ilimize hayırlar getirmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

ÇOCUK BAKIM DESTEĞİ

Çocuk bakım desteği hakkında da bilgiler veren Aşıcı, 2018 yılında 2 ile 5 yaş dahil çocuğu olan ve annelere 400 TL bakım desteği verildiğini ifade eden Aşıcı, “2018 yılında bilişim ve imalat sektörlerindeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarımızın süresi 6 ay olarak uygulanacaktır. Ay içinde 26 fiili gün programa katılanlara net bin 603 TL ödeme yapılacaktır” diye konuştu.

“KASTAMONU ÖLÇEĞİNDE HER EVDE

ÇALIŞANIN OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Dilek Şehnaz Aşıcı sözlerini şöyle tamamladı: “Görevimizi yapıyoruz. Şu anda il müdürlüğümüzde görevden alınmayla ilgili bir çalışma yoktur. Bundan sonra verilecek her türlü görevi de elimizden geldiğince yapacağız. 2018 çocuk bakım desteğimiz devreye girdi. Bu yılda + istihdamla beraber çok güzel teşvikler var. Hemen hemen her alana hitap ediyor.  Yararlanarak ilimize fayda sağlayacağını düşünüyorum. Her evde bir tane çalışan olacak, hedefimiz budur. Bu hedefte de Kastamonu ölçeğinde her evde bir çalışanın olduğunu görüyoruz. Devletimizin geniş bir yardım yelpazesi vardır. İş beğenmemekten çok devlet sektöründe çalışmak isteyen insanımız çoktur. Özel sektör ile dönem dönem iş yeri ziyaretleri yapıyoruz. İş verenlerimiz de bizi ziyaret ediyor. Her iki tarafta da sıkıntı var. İşte çalışmayan kişi özel sektörde şartların ağırlığından bahsediyor. İşveren ise kişinin işi doğru yapmamasından söz ediyor. Kanun çalışma saatleri de belirlemiş. Kimse 15 ya da 16 saat çalışamaz. O kadar saat çalışılan yerde de ben kişilerin bir fil çalışabileceğini düşünmüyorum.  Mutlaka mora veriliyordur.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV