banner29
24 Mart 2019 Pazar

İŞ DÜNYASI EKONOMİ ZİRVESİNDE BİRLEŞTİ

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Şubesi tarafından yapılan gerçekleştirilen “1. Kastamonu İş Dünyası Zirvesi” Cuma akşamı Rüya Düğün ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

05 Kasım 2018 Pazartesi 09:27
İŞ DÜNYASI EKONOMİ ZİRVESİNDE BİRLEŞTİ
 


Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Şubesi tarafından yapılan gerçekleştirilen “1. Kastamonu İş Dünyası Zirvesi” Cuma akşamı Rüya Düğün ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, eski bakanlardan hemşehrimiz Murat Başesgioğlu, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, AK Parti Milletvekili Metin Çelik ve CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan, işadamları Remzi Gür, Ender Yılmaz, Haydar Çolakoğlu, OSB eski Genel Müdürü Yaşar Öztürk ve Kastamonulu iş adamları ile çok sayıda davetli katıldı.

KARTAR: TOSYA KASTAMONU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

“Kastamonu İşadamları 1’inci Kastamonu İş Dünyası Zirvesi’nde Buluşuyor, Kastamonu’nun Geleceğini Konuşuyor” sloganıyla yapılan zirvenin açılış konuşmasını yapan KASİAD Şube Başkanı Ahmet Katar, “KASİAD üyelerinin sermaye gücü, Türkiye’nin sahip olduğu milli hasılatın yaklaşık yüzde 20’sine tekabül etmektedir. Tosya, bugün Kastamonu’nun en büyük ilçesi konumundadır. Nüfus olarak büyüklüğünün yanı sıra sanayi faaliyetlerinin büyüklüğü açısından da Tosya Kastamonu için çok önemlidir. Tosya ile Kastamonu arasında aşılması gereken dağlar var. Türkiye’nin iç kapı ihtiyacının yüzde 30’u Tosya ilçemizden karşılanırken ilçede üretilen kapılar 15 ülkeye ihracat edilmektedir. Ahşap kapı sektörü açısından Tosya, Türkiye’de bir ekoldür. 2014 yılında faaliyete geçen Tosya Organize Sanayi Bölgesi ağaç ve orman sanayinde üretim yapan birçok firmaya ev sahipliği yapmaktadır. Tosya ile Kastamonu ticaret odaklı birbirinden uzak kalmıştır.

“YAYLI SİSTEME KASTAMONU’NUN DA DAHİL EDİLMESİ GEREKİYOR”

İl merkezi ile ilçe merkezi arasında 70 kilometre mesafe olmasına rağmen karayolu ile bağlantısı sıkıntılı olduğu için Tosyalı işletmeciler gerek ara mamul gerekse işletme malzemenin tedariki için Ankara olmak üzere Çorum, Çankırı ve diğer illere gitmektedirler. Yeri geldiğinde bizlerde Tosya’ya ulaşım için başka il sınırından gitmek durumunda kalıyoruz. Çankırı-Karabük güzergahından geçen yaylı sisteme Kastamonu’nun da dahil edilmesi gerekmektedir. Böylece bildiğiniz karayolu ve demiryolunu bünyesinde barındıran nadir illerden biri konumuna gelecektir.

“ÜRETİME YABANCI BİR MEMLEKET DEĞİLİZ”

Ulaşım noktasında bir başka husus havalimanındaki seferlerdir. Kastamonu Havalimanından kalkan uçaklar İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen’e inmektedirler. Kış aylarının gelmesi ile THY sefer sayılarını azaltmaya gitmiş, Pegasus ise Sabiha Gökçen’e olan seferlerini iptal etmiştir. Bizim köylerimizde çocuklarımız 3-4 yaşlarında tarlada çalışırlar. 5-6 yaşlarına geldiğinde eline sopa veririz hayvan otlatmaya giderler. Birkaç yaş daha büyüdüğünde evde kardeşine kadar tarlaya çalışmaya gönderir. Köy hayatı içinde en basit üretim zinciri budur. Hepimiz küçük yaşlarda üretimin her aşamasında köylerimizde şahit olduk. Biz üretmeye yabancı bir memleket asla değiliz” dedi.

ASLAN: KASTAMONU’NUN ŞU AN Kİ GÜNCEL SORUNU UÇAK

KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan ise şu ifadeleri kullandı: “Kastamonu sadece tarımın ve turizmin şehri olmamalı. Bugün gelişmiş ülkelere bakıldığında şehirlerde sanayi öne çıkıyor. Kastamonu sanayide daha da güçlenecektir. Kastamonu’nun şu an ki güncel sorunu uçak problemidir. Bunu KASİAD olarak çözmeye hazırız. Bugün Sinop’ta her gün uçak seferi varsa Kastamonu’da da olmalıdır. Ticaret Odası, KASİAD, Valilik ve Belediye olarak bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Tosya bizim için önemlidir. İlçenin bize ve diğer şehirlere direkt olarak bağlanması çok önemli. İnebolu Limanına yeni yolun bağlanmasıyla ticaret hacmi daha da artacaktır.”

AYDIN: ÜNİVERSİTE SANAYİ ÜRETİMİNE GEÇMİŞ OLACAK

Üniversite olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını söyleyen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Misyon farklılaşmasını projesi olarak ormancılık ve turizm alanında bir hazırlık yaptık. Projemiz birinci safhayı geçti. Yani ilk elemeden geçen 14 üniversite arasında yer aldı. Şu anda geçen hafta itibariyle gittik projemizin son savunmasını yaptık. Projemiz gerçekleştiğinde bir prestij projesi olarak önemlidir. Bu projenin maliyeti ve taahhüdü 40 milyon civarındadır. 40 milyon liralık bir bütçe Kastamonu’ya gelmiş olacaktır. 12 tane patentimiz tescil edildi. 10 tane patentimizde tescil safhasında bunların gerçekleşmesi hususunda çalışmalarımızı hep beraber yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde ilk sanayi mamullerimizi üretip inşallah sanayicilerimizle beraber yapıyoruz bunu. Sanayicilerimizle beraber sanayi mamulünü üreteceğiz ve inşallah yerli malı olarak takdim edeceğiz. Üniversite sanayi üretimine geçmiş olacak” dedi.

BABAŞ: EV EV ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

Kastamonu Belediyesinin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bu sene sadece 250 tane tescilli binayı onarıp gün yüzüne çıkardık. Kalesiyle her yeri elden geçiriyoruz. İnanın 3-4 sene sonra hedeflediğimiz UNESCO dünya kültür miras listesine gireriz. O zaman bacasız sanayi Kastamonu’da lokomotifini çalıştırmaya başlar. Bu konuda biz birlik beraberlik içerisindeyiz. Üretim yapmayan toplum tüketilmeye mahkumdur. Onu da gündeme getirdik. Kadınlar kooperatifi kurduk. Dün evde oturan kadınlarımızı üretime katılım için kooperatifimizi oluşturduk. Öncesinde de mikro kredi dağıttık. İsrafı önleme amacında. Tarihi kültürel dokuya ait sokak sokak, ev ev, çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

BALTACI: BİRLİKTE DAHA FAZLA MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİYOR

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, yaptığı konuşmada: “Türkiye’de örneğin fabrikaların konkordato ilanları var. Kastamonu’da da bununla ilgili söylemler var. Söylentisi bile Kastamonu iş dünyasının motivasyonunu bozuyor. Bununla ilgili gerekli önlemlerin ve acil önlemlerin alınacağını düşünüyorum. Bütün bu projeler kapsamında gerek İnebolu Limanı olsun gerek İnebolu Yolu olsun gerek Kastamonu’nun bir demir yoluyla Türkiye şebekesine bağlanması olsun gerekse havaalanının sefer sayısının arttırılması olsun sanayicinin, üreticinin, çiftçinin, köylünün, esnafın desteklenmesi olsun ve hepsinden de çok önemli olan üretici güçlerin desteklenmesi olsun Kastamonu’nun Batı Karadeniz’in pozitif bir ayrımcılığa ihtiyacı var. Daha fazla desteğe ihtiyacı var. Bunun için iş adamıyla, sanayicisiyle, siyasetçisiyle, esnafıyla hep birlikte daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ÇELİK: MİLLETİMİZ HER TÜRLÜ SALDIRIYA CEVAP VERECEKTİR

“Kastamonu’da son 15 yılda ulaşım konusunda 3,5 milyar TL’lik yatırım yaptık” diyen AK Parti Milletvekili Metin Çelik, şunları belirtti: “En büyük yatırım olarak 15 Temmuz Ilgaz Tüneli geliyor. İlimizde bölünmüş yolumuz 320 kilometreye ulaşmıştır. Bunun yanında havalimanı ile Kastamonu’nun en büyük sıkıntısı da ortadan kaldırıldı. 1959 yılında başlayan macera, tüm çabalara rağmen sonuçlanamamıştı. 2013 yılında havalimanı ile Kastamonulu hemşehrilerimizi buluşturmanın huzurunu yaşadık. Ulaşım konusundaki diğer yatırımlarımız devam etmektedir.  2’nci organize sanayi bölgesi için çalışmalarımızda devam ediyor. Bunun yanında Tosya ilçesinde organize sanayi bölgesi hayata geçti. Seydiler Organize Sanayi Bölgesi’nde de çalışmalar devam ediyor. Taşköprü ile ilgili de organize sanayi bölgesinin altyapı ihalesi yapıldı, çalışmalar devam ediyor. Burayı da kısa sürede tamamlayarak, Kastamonu’daki organize sanayi bölge sayısını 4’e çıkartacağız. Turizm konusunda ciddi anlamda ilerleme kaydettik. Kastamonu’nun kültür varlıkları çok çok fazla. Her ilçemizin kendine özgü değerleri var. Türkiye’yi hiçbir şey, hiç kimse yolundan döndüremeyecek. Milletimiz her türlü saldırıya en güzel şekilde cevap verdi, verecektir. Ekonomik saldırı sonucunda ekonomi de normale dönmeye başladı.”

KÖYLÜ: GÜZEL SONUÇLARA VARACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Kısa bir konuşma yapan TBBM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, “Kastamonu için İstanbul’dan gelen ve Kastamonu’ da yaşayan değerli iş arkadaşlarımızın, Kastamonu sevdalısı olduklarını bildiğim için onların bu topraklara katılması ve bu akşam burada bir araya gelmesi Kastamonu için iyi sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. Zaman zaman bir araya geliyoruz, olması gereken şeyleri konuşuyoruz ne yazık ki verimli sonuçlar alamıyorduk. Bu akşamdan sonra umarım güzel sonuçlara varacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞESGİOĞLU: KASTAMONU EKONOMİK KALKINMA HARİTASINI OLUŞTURMALI

Türk Dünyası Başkenti’nin Kastamonu’ya katkısı olduğunu dile getiren Eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, “Yılsonuna kadar en azından tüm ilçelerde öğrencilerimize, Kültür Başkenti’nin ana öğelerini anlatmalıyız. Artık kalkınma ülkeler arasında olmuyor. İller ve bölgeler arasında oluyor. Bizim Kastamonu’nun ekonomik kalkınma haritasını kendimiz oluşturmamız lazım” dedi.

KARADENİZ: MİLLİ PARK KASTAMONU TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ

Kastamonu için yol haritasını oluşturmaya çalıştıklarını belirten Vali Yaşar Karadeniz, belli konularda Kastamonu’nun fotoğraflarını çektiklerini söyledi. Vali Karadeniz, şu ifadeleri kullandı: “Çektiğimiz fotoğraflarla fırsatlarımızı tekliflerimizi, güçlü ve zayıf yanlarımızı ortaya koyup kendimize yol haritası çizerek yol almaya çalışıyoruz. Yol haritamızı bize verilen imkanlar doğrultusunda yeri geldiğinde imkanlarımızı zorlamaya çalışarak yapmaya çalışıyoruz. Yeri geldiği zamanda yeni imkanlar bularak yapmaya çalışıyoruz. Asıl niyetimiz imkanlarımızı daha da artırmak için çalışmamız, bunun için de katkı verenlerin ve katkı sağlayanların verecekleri ile artması gerekiyor. Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu için gerçekten de çok önemli fırsattı ve bizler de elimizden geldiğince imkanlarımızı gerçekleştirmeye çalıştık. Bizler pek fazla logo kullanmıyoruz. Bizlerin asıl hedefi Kastamonu’yu ön plana çıkarmak. Buraya gelenler Kastamonu’yu görüp sonradan aşık olup gidiyorlar. Elbette bazı eksiklerimiz oluyor. Bunlardan turizm, ulaşım gibi aksaklıklarımız oluyor. Ama genel olarak her zaman olumlu yorumlar alıyoruz. İstanbul’dan Kastamonu’ya olan bakışlar son derece olumsuz, karamsar bakış açılarıyla dolu bunları ben İstanbul’ da görev yaptığım zamanlarda çok duyuyordum. Kastamonu ilimiz daha gelişmede, kalkınma da bu yola baş koydu. Kastamonu’nun 19 ilçesine ayrı güzellik, ayrı fırsat vermiştir. Yaptığımız toplantı eminim ki Kastamonu için daha güzel sonuçlar doğuracaktır. Müjdeli haberler alarak İstiklal Yolu, milli park ilan edilmiştir. Milli parkta Kastamonu turizmi için önemli olacağını düşünüyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından  moderatörlüğünü Enüs Koç'un yaptığı oturum gerçekleşti. İşadamları Ayhan Aslan, Remzi Gür, Ender Yılmaz, Haydar Çolakoğlu ve Yaşar Öztürk sanayi hakkında konuştu. Moderatörlüğünü Gazeteci Yazar Mustafa Afacan'ın yaptığı diğer oturumda ise Kastamonu eski Valisi Enis Yeter, ismi Safranbolu ile özdeşleşen Yazar Aytekin Kuş ve Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. İrfan Mısırlı turizmi anlattı. Plaket töreniyle program sona erdi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV