Müzik indir

01 Mart 2021 Pazartesi

'Milletin cebinde para yok'

İneklerini eğitime feda ettiler

TAŞKÖPRÜ ilçesine bağlı Donalar Köyünde yaşayan çiftçi aile, köyde internet çekmediği için çocukları derslere katılsın diye ineklerini satarak ilçeye yerleşti

15 Ocak 2021 Cuma 10:38
İneklerini eğitime feda ettiler
 

İneklerini eğitime feda ettiler

TAŞKÖPRÜ ilçesine bağlı Donalar Köyünde yaşayan çiftçi aile, köyde internet çekmediği için çocukları derslere katılsın diye ineklerini satarak ilçeye yerleşti. Çiftçi Satılmış Tekin, defalarca başvuruda bulunmalarına rağmen köylerinde internetin çekmediğini söyledi. Hayatını köyde sürdürdüğünü belirten Tekin; "Pandemi nedeniyle okullar kapatılıp uzaktan eğitime geçildi. Köyde internet sorunu vardı, çocuklar derse giremiyordu. İnternet sorunumuz olduğundan dolayı Taşköprü'ye gitmek zorunda kaldık. Hayvanlarımız vardı, gelgit sorunları yüzünden hayvanlarımızı satarak Taşköprü'ye yerleştik" dedi.

Köyde telefonların da çekmediğini dile getiren Tekin, "İnternet ve telefon sorunumuz var. Çocuklar öğretmenleri ile irtibata geçemiyor. Köyümde internet sorunu olmasa ben zaten köyümden gitmezdim. Biz Taşköprü’ye taşındık ama köyde yaklaşık 30 öğrenci var. Onların mağduriyeti sürüyor. Derslerinden geri kalıyorlar" diye konuştu.

Satılmış Tekin'in babası Hüseyin Tekin ise; "Donalar köyünde çiftçilikle uğraşmaktayım.  Köyde internet çekmediği için çocuklarımız için köydeki hayvanlarımızı satıp şehre yerleşmek zorunda kaldık. Her şey çocuklarımız için, onların başarısı için uğraşıyoruz. Köyümüzdeki çocuklarımızın da internete kavuşmasını umut ediyoruz" ifadesini kullandı.

Anne Hikmet Tekin de "Oğlumun okuması için gelir kaynağımızın olduğu hayvanlarımızı sattık. Köyde internet çekmediği için Taşköprü'ye taşındık" dedi.

2. sınıf öğrencisi Ali Osman Tekin, "İlçede internet sıkıntım yok, derslerimden geri kalmıyorum. Aileme çok teşekkür ederim" diye konuştu.

Donalar Köyünden Hasan Turan da internet ve telefon konusunda yetkililerle bir kaç kez görüşmelerine rağmen sonuç alamadıklarını belirterek, çocukların zor durumda olduğunu söyledi. (Hamza Sefa Yılmaz)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV