banner38

banner46

banner47

31 Mayıs 2020 Pazar

İNEBOLULU BALIKÇILAR DERTLİ

1 Eylül’de balık yasağının kalkmasıyla ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılan İnebolulu balıkçılar bir an önce barınak sorununun çözülmesini istiyor. İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesinin ardından limanda itilen kakılan olmayı hazmedemediklerini belirten balıkçılar, seçimden önce söz veren siyasetçileri göreve çağırdı.

14 Eylül 2019 Cumartesi 10:38
 İNEBOLULU BALIKÇILAR DERTLİ
 

1 Eylül’de balık yasağının kalkmasıyla ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılan İnebolulu balıkçılar bir an önce barınak sorununun çözülmesini istiyor. İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesinin ardından limanda itilen kakılan olmayı hazmedemediklerini belirten balıkçılar, seçimden önce söz veren siyasetçileri göreve çağırdı.

İnebolu Limanında 32 yıldır balıkçılıkla uğraşan Akın Kara, balıkçı sorunları hakkında şunları söyledi: “İnebolu’da limanın özeleşmesi ile biz balıkçılar şamar oğlanına döndük, barınakta yer olmadığı için her gün kayıkçı kavgası yaşanıyor. Limanın özelleşmesi ve yerin daraltılmasıyla balıkçılar her gün kavga ediyor. İnebolu Limanında Balıkçı Barınağı sorunu da çözülmedi, bir zaman toplantılar da şeref sözü veren siyasetçiler ortadan kayboldu. Bu durum sadece İnebolu’nun sorunu değildir, Kastamonu’nun da sorunudur. Abana Limanının ağzı kapalı durumda, Özlüce Limanının ağzı kapalı durumda, Doğanyurt Limanının ağzı kapalı durumda, bu liman Karadeniz de boşaltılan tek liman, tarihi liman, atalarımızdan, dedelerimizden kalan tek liman İnebolu Limanıdır. Bizler de bu durumu hazmedemiyoruz. Biz şuanda İnebolu Limanında itilen ve kakılan olmuş durumdayız. İnebolulu balıkçılara kimse sahip çıkmıyor. Seçimden önce boy, boy projeler yapanlar İskele burnu, liman arkası, Eğirdir burnu, buralar için gösterilen projelerin hepsi uçtu. Bize verilen sözler böyle mi tutuluyor. Kastamonu’da 3 tane Milletvekilimiz var, onların bize sahip çıkmasını istiyoruz.”

“7 TANE BALIKÇI BARINAĞIMIZ VAR”

Su Ürünleri Kooperatifi Başkan Yardımcı Ahmet Çelebi ise balıkçı sorunları hakkında şunları söyledi: “Seçim zamanı projeler hava da uçuştu ama barınak yok, ödenek yok, proje yok, projelerin çizilmesi içinde ödenek çıkmayınca barınakta yapılamıyor. İnebolu Limanına biz tekne ve kayığımızı çektiğimizde İnebolulu vatandaşlarımız balığını iskeleden de alabiliyordu. Şimdi ise İnebolu Limanına vatandaşlar giremiyor. Bu durum esnaf ve vatandaşlarımızı ilgilendiren bir durum. Bu durum İnebolu’nun ekonomisini de ilgilendiriyor. İnebolu’da seçim zaman toplantılar da şeref sözü veren siyasetçilerimiz neredeler, biz İnebolu’ya yeni balıkçı barınağı yapılmasını istiyoruz. İnebolu Limanı özelleşmeden önce balık sezonunda bir kayıkta en 30 tane işçi çalışan olurdu. İnebolu barınağında 7 tane balıkçı barınağı var ama şuanda bir tanesi faal durumda. İnebolu’nun en uzun sahili olmamıza rağmen 7 tane balıkçı barınağımız var.”

“BALIKÇILARIMIZ MAĞDUR EDİLDİ”

Evrenye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Turan Akın ise, “İnebolu’da balıkçılarımızın çok sorunları var. Büyük balıkçılar avlanmalarını geniş çaplı olarak büyüttüler. Balıkçının bir küçük misine ağı vardı o da yasaklandı. O yüzden küçük balıkçı mağdur durumda denizlerimizde bu yıl palamuttan da ümidimiz yok, İnebolu Limanı’nın en başından konuşulup sattırılmaması lazımdı. Limanın özelleşmeden önce yenisinin yapılması gerekiyordu, balıkçıların mağdur edilmemesi lazımdı. Limanda amatör balıkçılar ile birlikte en az 300 balıkçımız buluyor” dedi.  (İnebolu Postası Gazetesi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV