İNEBOLU'DA VAKA SAYISINDA PATLAMA YAŞANDI!

İnebolu ilçemizde Kurban Bayramı'nda koronavirüs vakalarında patlama yaşandı. İnebolu'da (iyileşenler hariç) yeni pozitif vaka sayısı 40'ı geçti, bu kişilerle temaslı 140'dan fazla kişi ise ev karantinasında tutuluyor.

  İNEBOLU'DA VAKA SAYISINDA  PATLAMA YAŞANDI!

 

İnebolu ilçemizde Kurban Bayramı'nda koronavirüs vakalarında patlama yaşandı. İnebolu'da (iyileşenler hariç) yeni pozitif vaka sayısı 40'ı geçti, bu kişilerle temaslı 140'dan fazla kişi ise ev karantinasında tutuluyor.

İlk 4 ayda çıkan vaka sayısının 3 katı son 1 ayda çıktığı İnebolu ilçemizde, pandemi sürecinde İnebolu'da 2 yaşlı vatandaş ise koronavirüsten dolayı vefat etti.

Hastanede yatanlar dışında merkez ve 10 köyde evlerinde tedavi gören 30'dan fazla kişi için İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) tarafından 3 ayrı ekip oluşturuldu. Sağlık ekipleri koronavirüs hastalarını her gün evlerinde ziyaret ederek nabız, ateş, oksijen durumu gibi sağlık kontrollerini yapıyor.

“İNEBOLU'YA VİRÜS OTURMUŞ DURUMDA”

Pandemi nedeniyle sağlık personelleri ile birlikte gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışan İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Serhat Beyan, Kurban Bayramında İnebolu'da vaka sayısında patlama yaşandığını söyledi; Beyan, “Bayramla beraber vakalarda ciddi artış oldu. Bayramın ilk günü biz bunu gördük. Çıkan vakaların yüzde 90'ı İstanbul'dan gelen insanlardı. Bayram bittikten sonra artış yine devam etti. Ama fark şu, bu sefer İstanbul yerleşimliler değil, İnebolu yerleşimlilerde çıkmaya başladı. Yani tohum eker gibi bayramda ciddi şekilde İnebolu'ya virüs gelmiş oldu. İnebolu'ya virüs oturmuş durumda. İnebolulu vatandaş İnebolu dışına çıkmadan bu virüsü kapabilir şu anda" diye konuştu.

“SON 10 GÜNDE ÇOK KÖTÜ GÜNLER YAŞADIK”

Çoğu gün sabah 8'den gece 23.00'e kadar çalıştıklarını belirten Dr. Serhat Beyan, "Son 10 günde gerçekten çok kötü günler yaşadık. İnebolu ölçeğinde çok kötü günler yaşadık. Şu an bir nebze durulmuş gibi görünüyor. Elimizden geleni yapıyoruz. O kadar kötü günler yaşandı ki, bizim hemşire ve araç sayımız 3 katına çıktı. Çünkü yetişmemizin imkanı yok. Takip etmemiz gereken 10 farklı köyde ve merkezde 30'un üzerinde hastamız var" dedi.

İnebolu ilçemizde yaşanan koronavirüs salgını haberinin detayları ise Yeni İnebolu Gazetesi’nde yer alacak.

Kadir Yıldırım/İnebolu

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER