banner38

banner39

banner46

banner47

27 Şubat 2020 Perşembe

İnebolu’da İstiklal Koşusu

Kurtuluş Savaşı’nın Türk kadın kahramanı Şerife Bacı anısına düzenlenen Şerife Bacı İstiklal Koşusu, Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde yoğun katılım ile gerçekleşti.

26 Ağustos 2019 Pazartesi 09:34
 İnebolu’da İstiklal Koşusu
 

Kurtuluş Savaşı’nın Türk kadın kahramanı Şerife Bacı anısına düzenlenen Şerife Bacı İstiklal Koşusu, Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde yoğun katılım ile gerçekleşti.

İnebolu Belediyesi önderliğinde, İnebolu Gençlik ve Spor Kulübü ile Balkan Ülkeleri Dostluk Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen Şerife Bacı İstiklal Koşusu’na Türkiye’nin çeşitli illerinden toplam 350 yarışmacı katıldı. İsmetpaşa Caddesi üzerinde hazırlanan platformda 10 kilometrelik yarışın startını İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay verdi.

Yarış sonunda erkekler genel klasmanda birinci Yaşar Yerlikaya, ikinci Rıza Kartlı, üçüncü ise Yasin Kısek oldu. Kadınlarda birinci Leyla Erbay, ikinci Okyanus Yıldız, üçüncü ise Derya Kılıç oldu. Dereceye giren sporculara ödüllerini İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay verdi.

VİDİNLİOĞLU; "MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜ, İNEBOLU’NUN ANASININ AK SÜTÜ GİBİ HELAL"

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise, "İstiklal Mücadelemizin başlangıç noktalarından birisi İnebolu’dur. Kısa bir süre öncede İstiklal Yolumuz milli park olarak ilan edildi. Hiçbir ilde olmayan il sınırları içinde 3 tane milli parkımız var. İstiklal Yolu Milli Park Müdürlüğü’nün İnebolu’da kurulması için geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanımız ile de bir araya geldik. Görüşme zannımca olumlu geçti. Bu işlerde baskı çok önemli, baskı olacak ki hak ettiğimiz şeyi alalım. İnebolu’nun Milli Park Müdürlüğü anasının ak sütü gibi helal. Atatürk’ün kulağım İnebolu’da dediğini unutmayalım. İstiklal Yolu’nun büyük bölümü Kastamonu sınırları dahilinde. Mehmet Akif Ersoy’un hutbe verdiği Nasrullah Camii bizde. Şerife Bacı bizde, Halime Çavuş bizde. İstiklal Marşı’nın ilk okunduğu yer bizde. Açıksöz Gazetesi’nin milli mücadeledeki rolü zaten belli. Onun için bu işte ciddi bir kamuoyu baskısı oluşturmak lazım. Bu il merkezinin de değil İnebolu’nun hakkı. Onun içinde İneboluluları birazcık daha aktif olmaya ben davet ediyorum" diye konuştu. (iha)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV