12 Ağustos 2020 Çarşamba

İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100. yılında 5 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

Kastamonulu ve il dışından gelen yüzlerce kadın dün; Anadolu’nun yabancı kuvvetler tarafından işgalini protesto etmek amacıyla 10 Aralık 1919 tarihinde düzenlenen İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100. Yılını kutladı.

11 Aralık 2019 Çarşamba 09:58
 İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100. yılında  5 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ
 

 

Kastamonulu ve il dışından gelen yüzlerce kadın dün; Anadolu’nun yabancı kuvvetler tarafından işgalini protesto etmek amacıyla 10 Aralık 1919 tarihinde düzenlenen İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100. Yılını kutladı.

10 Aralık İlk Kadın Türk Mitingi’nin etkinlikleri Kastamonu, ilçeler ve diğer şehirlerden otobüslerle gelenlerin katıldığı Kortej Yürüyüşü ile başladı. Kışla Parkı’ndan stant alan yürüyüşe yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Vali Yaşar Karadeniz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, siyasi partilerin temsilcileri, STK temsilcileri ve il dışından çok sayıda kadınının yer aldığı yürüyüş Kışla Parkı’ndan başlayıp, Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürdü.

KIZILTAN: 10 ARALIK, TARİHİN YENİDEN YAZILDIĞI GÜNDÜR

Atlılar ve kağnının yer aldığı yürüyüşün sonunda kutlamaların açılış konuşmasını yapan Kastamonu Kadın Komitesi Başkanı Ayten Kızıltan, “10 Aralık Kastamonu kadını için tarihin yeniden yazıldığı gündür. O yıllar Anadolu kadını için mücadele içinde geçmiştir, kadınlar bir yandan çare arıyordu. Umutsuzlukların çöktüğü anda Kastamonulu kadınlar tek yürek oldu. 3 bine yakın kadın bir araya geldi. İlk kadın mitingi olarak tarihe geçti. Kurtuluş Savaşı’nın miting kenti Kastamonu, bugün dostluk, kardeşlik, Türk kadının guru, bağımsızlık kıvılcımlarının atıldığı, Türk kadınının hürriyet diye haykırdığı gündür. 100 yıl sonra ilk Türk Kadın Mitingi anısına, Kastamonu’ya gelen misafirlerimiz ve Kastamonulu kardeşlerimizle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aynı azim ve kararlılıkla tüm dünyaya sesleniyoruz, bölünmezliğimizin, bütünlüğümüzü, kesin kararlılığımızı duyurmak istiyoruz. Türk kadını olarak el ele, omuz omuza, Atatürkçü düşünceyle, el ele oluşumuzdan onur duyuyoruz” dedi.

VİDİNLİOĞLU: KASTAMONU ÖYLE BİR YERDİR Kİ…

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, şu konuşmayı yaptı: “Bir sürü konuğumuz var. Kimisi Çanakkale’den, kimisi Samsun’dan, kimisi Denizli’den, kimisi Konya’dan ve yurdun değişik yerlerinden. Kimisi yürüyerek, kimisi ise arabalarımızla geldik, kimisi İstanbul’dan uçakla, kimisi çocukların elinden tutarak geldi, biliyorum ki inanarak geldi. Kastamonu öyle bir yerdir ki, kadim şehirdir. İnebolu Limanı’ndan teçhizatın, Küre dağlarını aşarak, Kastamonu üzerinden Ilgaz’ı aşarak, cepheye ulaştığı yerdir. İstiklal Madalyalı tek ilçemiz İnebolu’muz. Kastamonu öyle bir yerdir ki evliyalar diyarıdır, en fazla şehit veren ilimizdir, kızıyla kızanıyla çoluğuyla çocuğuyla tutsak kalmaktansa özgür ölmeyi tercih eden Şerife Bacıların, Halime Çavuşların, Rahime Kaptanların, Hafız Selman İzbelilerin memleketidir. Bu memleket, öyle bir memlekettir ki ben asla emanetleri vermem diyen, Medine Müdafaasının kahramanı Fahrettin Paşa’nın memleketidir. Rahatça konuşabiliyorsak, özgürce yürüyebiliyorsak, evlerimizde sobalarımızın başında çocuklarımızın başında gelecek hayalleri kurabiliyorsak kahraman Türk kadınının ve şehitlerimizin büyük yeri vardır. Hepsini sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

“100 YIL ÖNCEKİ RUH YİNE BU MEYDANDA”

Türkün olduğu her yerde iltizam vardır, düzen vardır, disiplin vardır, adalet vardır, hakkaniyet vardır, liyakat vardır. Bu millet acıyı bal eyledi, soğan ekmek yedi ama bağımsızlığından hiç ödün vermedi. Hiç devletsiz kaldığımız dönem olmadı. Her yaptığımız işte devlete ve millete karşı sorumluluğumuz vardır. O gün yedi düvele karşı, kahraman Türk kadını İstiklal Harbinin fitilini buradan ateşledi. Görüyorum ki, 100 yıl önceki ruh yine bu meydanda. Bu vatan 20 tane askerle uçmaya varanların emaneti, bu vatan Ömer Halisdemir’lerin emaneti, bu vatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti. O emanet, çok iyi anlaşılmalıdır. Dara düştüğümüzde biliyorum muhtaç olduğumuz asil kan bizde. İstiklalimize, istikbalimize zeval gelmesin. Bir olalım, diri olalım ve diri kalalım. Aramızdaki problemler halledilmeyecek problemler değil. Asgari müştereklerimiz o kadar çok ki, neyin kavgasını veriyoruz, neyin hesabını güdüyoruz. Yolumuz belli, yönümüz bir, kıblemiz bir, Cumhuriyetimiz bir, Atatürk’ümüz bir, vatanımız bir. Daha neyin derdindeyiz?”

KARACA: İNANIYORUZ, GÜVENİYORUZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “10 Aralık 1919’da işgale dur demek için, vatan topraklarımızı çiğneyenlere karşı biz varız demek için, özgürlük, bağımsızlık için, bu toprakları vatan yapmak için, ay-yıldızlı bayrağı göklerde dalgalandırmak için Şerife Bacı’nın torunları, Türk kadınları ve omuz omuza mücadele ettiğimiz erkeklerimiz hoşgeldiniz. Bizlerde 100 yıl önceki ruhla görev beklemeden, yurdumuza dönük her türlü mücadeleye, özellikle kadınlara yönelik ayrımcılığa dur demek için görev beklemeyeceğiz. Her gün bir kadınımız cinayete kurban gidiyor. 2019 yılında 390 kadınımızı kurban etmişken, biz görev bizimdir diyeceğiz. Yeniden hep birlikte dayanışarak, kadın mücadelesini bu topraklar, Mustafa Kemal Atatürk için yeniden vereceğiz. Meydan da gönül isterdi ki 10 binler, 100 binler olsun. Biz inanıyoruz, biz güveniyoruz. Bir sonra ki mitingde meydanları dolduracağız.”

BALTACI: KADINLARIN SESİNİ DUYMAYANLAR SİYASETEN YENİLİRLER

10 Aralık’ın tarihsel öneminden söz eden CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı da, “O gün Zekiye Hanım’ın önderliğinde Anadolu’nun sesini duymayanlar, savaş cephesinde mağlup olmuşlardır. Bu ülkeyi yöneten siyasiler başta olmak üzere, kadınların sesini duymayanlar mağlup olurlar. Kadınların sesini duymayanlar siyaseten yenilirler, ekonomik olarak yenilirler, kültürel olarak yenilirler. Bu topraklarda kadının kurtuluş mücadelesinin mayası vardır. Bu mayanın üstüne, bu ülke de inşa edilebilecek, pırıl pırıl aydınlık bir gelecek vardır. O kadınların sesini, Zekiye Hanım’ın sesini ben duyuyorum. Bana diyor ki, ‘Evladım, kadınlara destek ver. Kadınlar, her gün erkek cinayetine kurban gitmesin.’ Ben görev ve sorumluluğumu biliyorum, herkes bu görev ve sorumlulukla hareket etmeli. Bu ruhu, bu sesi geleceğe taşımalıdır” ifadelerini kullandı.

ÇELİK: TÜM OYUNLARI BOZARAK TÜRKİYE’Yİ

GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

“100 yıl sonra, ülkemiz üzerinde 100 yıl önceki oyunlar sergilenmektedir” diyen AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise, “O gün kendileri geliyorlardı, bugün taşeron terör örgütlerini sürüyorlar. FETÖ, PKK, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle Türkiye’nin güçlü yükselişini engellemeye çalışıyorlar. Ancak güçlü milletimiz hem 15 Temmuz’da bu hainlere karşılığını verdi, hem de ülke içinde ve ülke dışında üzerimizdeki tehditlere karşılığını vermekte. Şehitlerimiz oluyor. Aile ve Çalışma Bakanımız, programa teşrif edeceklerdi, bugün şehit cenazesine katılmak üzere programa gelemediler. Türkiye yoluna emin adımlarla devam edecek, tüm oyunları bozarak Türkiye’yi büyütmeye, geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

TAŞLIÇAY: ANADOLU KADINININ GURURU

MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay ise şöyle konuştu: “Türk kadın mitinginin mihenk taşlarından birisi olan Kastamonu mitingi, Anadolu kadınının gururudur. Dünyaya savaş hukuku dersi veren Kastamonulu kadınları ve tüm kadınları anıyorum.”

ERGEZEN: ANADOLU ESARET ALTINDA YAŞAMAYI KABUL ETMEYENLERİN YURDUDUR

Anadolu kadının adını fedakarlıktan, özverisi ve emeklerinden aldığını ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, “Anadolu kaderini zalimlerin eline bırakmayan, esaret altında yaşamayı kabul etmeyenlerin yurdudur. 10 Aralık 1919’da hepimizi heyecanlandıran bir miting düzenlendi. Kadınların organize ettiği ve kadınların katıldığı bu miting Anadolu’da ilk miting oldu. Kastamonu’nun nüfusuna oranla düşündüğümüzde neredeyse herkes o gün bu meydandaydı. Zekiye Hanım’daki şuur ve heyecanı, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi karşısında, tüm Türkiye’de milyonlarca insanın meydanı doldurmasıyla gördük ve yaşadık. İstanbul, Ankara ve darbecilerin silaha sarıldığı her yerde milletimiz ayağa kalktı. İstiklal ve istikbale yapılan bu saldırıya hep birlikte karşı koyduk. Allah’ın yardımı ve milletimizin basiretiyle, bu alçak saldırıyı püskürttük. 100 yıl önceki mitinglere kadınlarda aktif olarak katıldı. Bu miting ve toplantılarda kadın konuşmacılar milli hisleri dile getirdi. 10 Aralık 1919 günü Kastamonu’da vatanın parçalanmasına karşı böyle bir mitingin yapılması, milli dayanışma açısından da anlamlıdır. Kastamonu, İzmir ya da İstanbul gibi işgale uğramamıştı. Buna rağmen, Kastamonulu kadınlar bir bütün halinde Milli Mücadele’ye destek verdi. Silah, cephane ve diğer malzemeler bu yoldan taşındı. Büyük zafere giden yolların taşları İstiklal Yolu olarak bu yolda döşendi. Kastamonulu kadınlar, cephe gerisindeki yaşlı erkekler, gençler ve çocuklarla birlikte öküzlerin çektiği kağnılarla cephane taşıdılar. Bu kadınlar, torunları için övünçtür. 100 yıl sonra bugünde acımasız çifte standarttın işlediğini görüyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dünya 5’ten büyüktür çıkışı ile uluslar arası sistemdeki haksızlığa karşı durduğumuzu gösterdik. Ülkemizin huzur ve güvenliği için şehit olanlar ve yaralanan gazilerimiz var. Şehitlerimizin eşleri, çocukları, anne ve babaları emanetimizdir. Gazilerimize hürmet vazifemizdir. Bakanlığımız bünyesindeki Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğümüz bu milli vazifeyi yerine getirmeye çalışıyor” dedi.

KARADENİZ: BU MEYDAN GELECEĞİN NE KADAR PARLAK OLDUĞUNUN İSPATIDIR

Vali Yaşar Karadeniz ise şöyle konuştu: “Bundan 100 yıl önce ilimizin kadınları bağımsızlık mücadelesini haykırdılar. Cephedeki evlatlarına, kardeşlerine güçlü bir destek verdiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına silah ve cephane gönderildi. Milli konularımız her türlü dünyevi tartışmanın üstünde tutuldu. Tek yürek, tek vücut olundu. Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır anlayışı ile Anadolu’nun düşmandan temizlenmesine büyük katkı sağladılar. Bugün burada Atalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin ruhunu aynen içimizde koruyoruz. Birlik ve beraberlik içindeyiz. Milli değerlerimiz siyasi, ticari ve diğer tüm konuların üzerindedir. Onlar memleketi düşmandan temizlediler. Bizler hep birlikte memleketimizi yüceltmek için çalışıyoruz. 21’nci yüzyılı Türk yüzyılı yapmak hepimizin idealidir. Ülkemiz ve çevresinde oynanan oyunlar bizi yolumuzdan döndüremeyecektir. Bugün daha güçlüyüz, inançla yolumuza yürüyoruz. Bu meydan milletimizin geleceğinin ne kadar parlak olacağının ispatıdır. Bağımsızlığımız, birlik ve beraberliğimizin ne kadar güçlü olduğunun haykırışıdır. Bu meydan tarihte olduğu gibi Türk kadınının milli davalarda en önde, aktif bir şekilde üzerine düşeni yapmaya kararlı olduğunun resmidir.”

VALİ KARADENİZ’E ZİYARET

Yapılan konuşmaların ardından program halk oyunları gösterisiyle meydanda devam etti.  Meydandaki programın sona ermesiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret etti.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV