‘İlk önce vergi kaldırılmalı’

KASTAMONU ESNAFININ “ASGARİ ÜCRET” BEKLENTİSİ

‘İlk önce vergi kaldırılmalı’
banner72

Asgari ücret zammı görüşmeleri için hazırlıklar başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için işçi ve işveren kesimleriyle Aralık ayında masaya oturacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz haftaki açıklamasında; “Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz” ifadelerini dile getirmişti. Ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da; “Vatandaşın enflasyona ezdirilmemesi konusunda asgari ücret başta olmak üzere gerekli hassasiyeti göstereceğiz” dedi. Gelen bu açıklamalar da asgari ücretli çalışanların beklentilerini yükseltti.

Esnaf ise, asgari ücret zammı ile ilgili düşünceli. Pandemi süreciyle birlikte ciddi sıkıntı yaşayan küçük esnaf, daralmaya gitti. Öte yandan işverenler, devletin asgari ücretten alınan verginin alınmaması gerektiğini ifade ediyor.

“ARTIRMADAN ZİYADE, VERGİ KALDIRILSA DAHA İYİ”

Kastamonu’da ise Koral Giyim’in sahibi işveren Mustafa Koral; “Daralmaya gittik zaten, benim 3 çalışanım vardı, şimdi bir tane kaldı. Pandemide normalleşmeye gidildikten sonra mecbur kaldık ve işçi çıkardım. Asgari ücretin artırılmasından ziyade, vergiler kaldırılsa daha iyi. Şuanda bin 300 liraya yakın devlete verdiğimiz vergi var. Asgari ücret 3 bin civarında. Sigorta primleri aynı şekilde devam ederse mümkün değil bu, anlaşma yoluna gidilecek, başka yolu yok” diye konuştu.

“DEVLET YÜKÜMÜZÜ HAFİFLETMELİ”

Nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda da açıklamalarda bulunan Koral; “Şuanda 3 bin 500 lira normal, ancak vergiler alınmasın. Devletin üzerindeki yükü zaten alıyorsun. Devletin çalıştırması gerekeni ben çalıştırıyorum. Benden de vergi almasa, onun da o kadar bir katkısı olsa, en azından sigortada, primde, stopajda… Eleman çalıştırıyorsun, prim veriyorsun, artı bir de stopaj veriyorsun. İşverenler olarak, esnaflar olarak devlet bizim yükümüze destek vermeli, yardımcı olmalı. Ben de çalıştım yıllarca asgari ücretle, bu çocuklar ne yapsın, nasıl geçinsin. Asgari ücret normal ama devletin vergileri almaması gerekiyor” dedi.

“BİR ELEMANIN İŞVERENE MALİYETİ 5 BİN LİRA”

İsmini vermek istemeyen bir esnaf ise gücü olmadığı için eleman çalıştıramadığını belirterek şöyle konuştu; “Benim gücüm yetmiyor. Nasıl çalıştırayım, kendi karnımı zor doyuruyorum. Nereden baksanız, bir elemanın bana tutarı 5 bin lira. 2 bin 800 maaşı, sigortasıyla 4 bin, stopajı, yemesi, içmesi derken 5 bin. Veremem mümkün değil. Kendimizi zor döndürüyoruz. Şu anda her taraf aynı, bu gidişle işimiz çok zor.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER