banner29
27 Mart 2019 Çarşamba

İlk kurbanlıklar Ağlı’dan yola çıktı - TIRLAR DOLUSU KURBANLIK, İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Ağlı ilçemizden, kurbanlık büyükbaş hayvan yüklü TIR’lar İstanbul bölgesine doğru yola çıkmaya başladı.

08 Ağustos 2018 Çarşamba 09:47
İlk kurbanlıklar Ağlı’dan yola çıktı  - TIRLAR DOLUSU KURBANLIK, İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ
 

Ağlı ilçemizden, kurbanlık büyükbaş hayvan yüklü TIR’lar İstanbul bölgesine doğru yola çıkmaya başladı.
Ağlı ilçemizde yetiştirilen büyükbaş kurbanlıkların yüklü olduğu 10’dan fazla TIR, İstanbul bölgesine dualarla sevk edildi.

Bu kapsamda Ağlı ilçemizde kurbanlık hayvan sevkiyatı nedeniyle tören düzenlendi. Törene İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman, Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak, Ağlı Ziraat Odası Başkanı Şükrü Özsoy, Ağlı İlçe Müdür Vekili Ufuk Yeniay, ilçe müdürlüğü personeli ile çok sayıda Ağlılı katıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürü
Osman Yaman törende yaptığı konuşmada; “İstanbul bölgesine hayvan sevk sayısı ne yazık ki azalıyor. Üretmeye mecburuz, üretirsek daha güçlüyüz. O yüzden üreticilerimizin bunun bilincine vararak üretim yapması gerekiyor. Çiftçimiz yetiştirsin, ülkemizde kazansın. Her yıl olduğu gibi bu yılda ilçemizde doğal ortamlarda yayla ve meralarda beslenen ve et kalitesi ve lezzeti açısından takdir ve tercih edilen büyükbaş hayvanlarımızı İstanbul başta olmak üzere Ankara ve diğer büyük şehirlere ilçemizden kurbanlık hayvan sevkiyatı yapmaktayız. İstanbul'da BayrampaşaEyüp ve Kağıthane ilçelerindeki kurbanlık hayvan pazarlarına bu yıl 900 büyükbaş hayvan göndermekteyiz. Bunun yanı sıra 100’lerce büyükbaş hayvan ise diğer büyükşehirlere ilçemizden gitmektedir. İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımız  Avrupa yakasında Bayrampaşa, Eyüp ve Kağıthane ilçelerindeki kurbanlık hayvan pazarlarında Ağlımızın kaliteli kurbanlıklarını bulabilirler. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi kurbanlıklarımızı bu yılda dualarla yolcu etmek istedik. Tüm yetiştiricilerimize hayırlı yolculuklar diler, bol ve bereketli kazançlar elde etmelerini temenni ederiz" dedi.

“BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI 40 BİN BAŞ ARTTI”

Kastamonu’da hayvancılığın büyük önem taşıdığını söyleyen Yaman, “272 bin büyükbaş hayvanımız bulunuyor. Son 1 yılda büyükbaş hayvan sayısı Kastamonu’da 40 bin baş arttı. Küçükbaş hayvan sayımız 92 bin. Her yıl ilimizden, Ağlı ilçemizden bilhassa Trakya bölgesine Kurban Hayvan sevkiyatı yapılıyor. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Ağlı ilçemizde düzenlediğimiz programla kurbanlıklarımızı İstanbul’a uğurluyoruz. Dualar ettik ve kurbanımızı da kestik. Bu uygulama için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İlimiz genelinde küpeleme, aşılama gibi tüm işlemler halen devam ediyor” diye konuştu. 

Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak ise; “İlçemizde yaşayan halkın büyük bir kısmı geçimini hayvancılık ile sağlıyor. Devrekani ilçemizden sonra en çok kurban sevkiyatı Ağlı ilçemizden gerçekleşmekte. Ağlı ilçemizin rakımı yüksek olmasından dolayı beslenen hayvanlarında kalitesi yüksek oluyor. Çünkü hayvanlarımız çoğunlukla merada otluyor. Temiz su içip kaliteli yem ile besleniyor. Bu yüzden hayvanlarımızın etleri çok leziz oluyor. Bu durum ilçemiz için gurur verici” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından yetiştiricilerin bol ve bereketli kazanç elde etmeleri için kurban kesildi, ardından yapılan dua ile birlikte TIR’lara yüklenen kurbanlık hayvanlar İstanbul bölgesine gönderildi. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV